Sari la conținut
Forum Roportal
argv

transformator + trabsformator

Postări Recomandate

Este vorba de un modem proprietar (triple play) alimentat cu curent continuu. Problema e ca transformatorul s-a uzat sau cine-l stie si nu mai scoate curentul necesar adica cei 1200mA. In plus scoate si un tiuit care inainte nu se auzea. Totusi daca leg iesirile la cele 2 transformatoare in paralel care va fi tensiunea si intensitatea? Am vrut sa mai adaug un transformator cat sa fac un test, sa fie sigur ca problemele care le am vin de la sursa de curent.

Am descris simptomele la hotline si au zis ca e problema cu alimentarea si imi trimit alta. Desi modemul functioneaza destul de bine, doar ca se desincronizeaza si telefonul nu mai merge deloc. Si parca si imaginea la TV (TV over ADSL) avea ceva probleme ca tot se modifica din 16/9 in 4/3

Acum folosesc un Alcatel SpeedTouch 510.. este unul dintre cele mai bune modemuri ADSL cu care am lucrat; din pacate este in ADSL1 iar linia mea suporta un debit mai mare de 8Mbits

 

Freebox_dos_mieux.jpeg

transformatoarele nu sunt becuri...asa ca lasa-te pagubas..

din cate vad eu in imagine, ai un alimentator ( nu stiu cati volti si miliamperi/ora scoate ) care scoate tensiune continua..

........................

in principiu alimentatoarele pentru periferice care au cunsum mic nu prea se strica..dar, in fine...se poate..

modemul are inca o sursa interna care transforma tensiunea in mai multe tensiuni...+5V..-5V..+3V..-3V...

daca ai caderi de tensiune, atunci apar spike-urile ( varfuri de tensiune ) ...acestea pot busi alimentatorul...

odata busit ( dar nu total ) acesta nu mai redreseaza cum trebuie...da variatii in tensiune..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
transformatoarele nu sunt becuri...asa ca lasa-te pagubas..

 

 

Frumos explicat :jester:) M-am lasat pagubas, astept sa vina noul transformator

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este vorba de un modem proprietar (triple play) alimentat cu curent continuu. Problema e ca transformatorul s-a uzat sau cine-l stie si nu mai scoate curentul necesar adica cei 1200mA. In plus scoate si un tiuit care inainte nu se auzea. Totusi daca leg iesirile la cele 2 transformatoare in paralel care va fi tensiunea si intensitatea?

Chiar şi două transformatoare identice n-ar trebui puse

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intradevar, dar poate modemul asta are o sursa in comutatie externa... laptourile de exemplu au asa ceva, mici ca dimensiuni dar cu randament mare, tiuitul ala de obicei se aude la o sursa in comutatie cand nu functioneaza corect ...

Păi, cam asta rezultă şi din ce spune el. Dar chiar dacă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pot sa gasesc o sursa de PC, dar nu risc sa ard modemul?

Nu, de ce să arzi modemul?

 

Amperajul mare pe bara de +12V e doar disponibil, intensitatea curentului livrat efectiv către modem depinde de acesta, nu de sursă. Sursa este protejată la scurt-circuit, dar nu poate proteja consumatorul şi nici nu o face. Fii convins că placa-bază dintr-un PC e un consumator mult mai sensibil dec

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu, de ce să arzi modemul?

 

 

 

Desigur, primele teste ai să le faci cu un bec de 12 V., nu direct cu modemul. Poti folosi un bec de semnalizator (12 V, 21 W, adică aproape 2 amperi consum) de la orice maşină. Dar nu un bec de far, acestea consumă foarte mult (uneori chiar 10-12 amperi) se

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×