Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Mantuirea omului - Necesitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De fapt, scopul vietii, incarnarii pe pamant este evolutia spirituala. :roll: Se pare ca esti prea inchistat in ideile biblice ca sa iti dai seama de asta. Nu te poti intoarce la Dumnezeu, la intregul din care ai plecat, decat daca ai evoluat. Si abia atunci esti mantuit/eliberat.

 

Anyway, se pare ca vorbim limbi diferite. TI-am explicat mai sus cum cred eu ca sta treaba, mi-ai zis si tu cum crezi tu ca sta. Deja vorbim in gol.

Amandoi am fost de acord cu cresterea (evolutia) spirituala. Totusi, eu consider ca o crestere spirituala nu poate avea loc, doar daca traiesti o viata spirituala. A trai o viata spirituala inseamna a trai conform standardelor Celui ce este Stapan peste lumea spirituala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Amandoi am fost de acord cu cresterea (evolutia) spirituala. Totusi, eu consider ca o crestere spirituala nu poate avea loc, doar daca traiesti o viata spirituala. A trai o viata spirituala inseamna a trai conform standardelor Celui ce este Stapan peste lumea spirituala.

Si care ar fi standardele vietii spirituale?

Versetele care le arunci pe forum?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si care ar fi standardele vietii spirituale?

Versetele care le arunci pe forum?

Nu! Ma mut eu pe forum, cu casa, familia, copiii :) :soc: !

Sfanta Scriptura este Standardul si Norma de viata, ceruta de Dumnezeu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Budhistii au si mai multe standarde si norme la fel de bune, care seamana perfect, ba chiar mult mai detaliate decat ofera scriptura. Ofera un ghid mult mai detaliat pentru cresterea spirituala decat o face scriptura. Eu daca vreau sa studiez ceva intr-un domeniu, ma duc la studiul de specialitate din biblioteca Academiei, nu la brosura de popularizare de la taraba de la colt.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu! Ma mut eu pe forum, cu casa, familia, copiii :) :soc: !

Sfanta Scriptura este Standardul si Norma de viata, ceruta de Dumnezeu!

 

Doar ca din pacate nici o scriptura nu este sfanta ...ele sunt scrise de oameni, si sunt atribuite in mod MINCINOS lui Dumnezeu!

 

Adica cu alte cuvinte ...Dumnezeul tau este dumnezeul MINCIUNII ...de aia fugi si tu de adevar si documentatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Budhistii au si mai multe standarde si norme la fel de bune, care seamana perfect, ba chiar mult mai detaliate decat ofera scriptura. Ofera un ghid mult mai detaliat pentru cresterea spirituala decat o face scriptura. Eu daca vreau sa studiez ceva intr-un domeniu, ma duc la studiul de specialitate din biblioteca Academiei, nu la brosura de popularizare de la taraba de la colt.

Nu poti sa traiesti spiritual decat in Isus Cristos. De aceea nu exista nici o posibilitate sa ajungi la Standardele lui Dumnezeu decat in Isus Cristos. Cand esti in Isus Cristos devii o faptura noua, adica incepi cu adevarat sa traiesti spiritual!

2COR 5: 17 Caci, daca este cineva in Hristos, este o faptura (Sau: zidire.) noua. Cele vechi s'au dus: iata ca toate lucrurile s'au facut noi.

 

 

Mantuirea nu este prin standarde, ci prin Isus Cristos, prin Jertfa de la Golgota! Sfintirea reprezinta cresterea spirituala, care este normala dupa ce ai fost nascut!

Nici un om nu este capabil sa atinga standardele lui Dumnezeu decat in Isus Cristos!

De aceea avenit Isus Cristos, deoarece niciunul nu eram capabili sa ajungem la Standardul (Legea) lui Dumnezeu, adica sa implinim Legea lui Dumnezeu.

De aceea a venit Fiul lui Dumnezeu, S-a intrupat si in El S-a implinit toata Legea, tot Standardul cerut de Dumnezeu.

Noi nu putem ajunge la perfectiune prin imperfectiune. De aceea a venit Cristos :Omul Perfect si prin El fiecare din noi putem ajunge la perfectiune.

 

ROM 3: 24 Si sint socotiti neprihaniti, fara plata, prin harul Sau, prin rascumpararea, care este in Hristos Isus.

1COR 1: 30 Si voi, prin El, sinteti in Hristos Isus. El a fost facut de Dumnezeu pentru noi intelepciune, neprihanire, sfintire si rascumparare,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu poti sa traiesti spiritual decat in Isus Cristos. De aceea nu exista nici o posibilitate sa ajungi la Standardele lui Dumnezeu decat in Isus Cristos. Cand esti in Isus Cristos devii o faptura noua, adica incepi cu adevarat sa traiesti spiritual!

Mantuirea nu este prin standarde, ci prin Isus Cristos, prin Jertfa de la Golgota! Sfintirea reprezinta cresterea spirituala, care este normala dupa ce ai fost nascut!

Nici un om nu este capabil sa atinga standardele lui Dumnezeu decat in Isus Cristos!

Auzi? Tie nu ti-e jena sa spui asemenea enormitati? Ati pus monopol pe spiritualitate? Numai crestinii pot evolua spiritual? Sunteti proprietarii lui Dumnezeu? Cum va permiteti sa faceti astfel de afirmatii?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:soc:

si de ce crezi ca am fi acum mai capabili?

ti se pare ca s-a schimbat ceva in ultimii 2000 de ani?

Da! In Cristos Isus, in decursul veacurilor, mii si mii au atins standardele lui Dumnezeu, traind dupa un sistem de valori al lui Dumnezeu!

In arenele romane, in inchisorile comuniste, in tarile comuniste, in tarile musulmane, in lungul si latul pamantului, Dumnezeu a avut si are oameni care traiesc in Cristos si ating Standardele trasate de El.

Degeaba cred unii ca ating anumite reguli pe care Dumnezeu nu le-a trasat si nu le vrea niciodata!

Standardele se gasesc in Cuvantul lui Dumnezeu, Sfanta Scriptura.

Unii se crucifica pe lemn, altii isi bat cuie-n cap, unii se tarasc pe coate si genunchi, altii traiesc o viata de asceti sau urmeaza anumiti oameni. Toate acestea ca sa atinga niste standarde pe care Dumnezeu nu le-a stabilit si conditii pe care El nu le-a cerut niciodata.

Dumnezeu si-a trimis pe singurul Fiu sa moara pentru noi si prin El sa putem atinge standardul stabilit de El! Domnul Isus a spus clar:

IOAN 14: 6 Isus i-a zis: ,,Eu sint calea, adevarul si viata. Nimeni nu vine la Tatal decit prin Mine.

Vrea cineva sa ajunga la Dumnezeu, vrea cineva sa traiasca dupa standardele lui Dumnezeu, doar prin Isus Cristos se poate acest lucru. El este Calea, Adevarul si Viata!

 

Auzi? Tie nu ti-e jena sa spui asemenea enormitati? Ati pus monopol pe spiritualitate? Numai crestinii pot evolua spiritual? Sunteti proprietarii lui Dumnezeu? Cum va permiteti sa faceti astfel de afirmatii?

 

 

Nu sunt enormitati, sunt cuvintele Fiului lui Dumnezeu, Isus Cristos. Nu mie jena, ci sunt onorat sa proclam acest lucru:

Nici un om nu este capabil sa atinga standardele lui Dumnezeu decat in Isus Cristos! :)

 

Nu eu am spus-o asta, ci Isus Cristos! Ma-ncred din toata inima in Cuvantul Sau si cred ca El este Domnul si Stapanul intregului Univers! Am incredere in promisiunile Lui si doresc sa fiu cu El pentru totdeauna in Imparatia lui Dumnezeu!

 

Cred ca El este solutia pentru Mantuirea noastra si nu imi este rusine sa afirm asta chiar cu pretul vietii mele!

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui sa iti fie rusine. Atitudinea asta - eu am dreptate, Biblia este singurul adevar, numai prin Isus ajungi la Dumnezeu, numai crestinii evolueaza spiritual, si tot bullshitul aferent - duce la intoleranta, care duce la tot ce e mai rau pe lumea asta.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar trebui sa iti fie rusine. Atitudinea asta - eu am dreptate, Biblia este singurul adevar, numai prin Isus ajungi la Dumnezeu, numai crestinii evolueaza spiritual, si tot bullshitul aferent - duce la intoleranta, care duce la tot ce e mai rau pe lumea asta.

Ce doresti, sa renunt la Isus pentru dumneata? Sa renunt la o viata de sfintenie si la standardul stabilit de Dumnezeu, fiindca dumneata un om te sifonezi? Doresti sa ne ia pe toti crestinii si sa ne impuste sau sa ne gazeze?

Oricum in decursul istoriei, pentru credinta in Isus si in adevarurile subliniate de mine, multi crestini au platit cu viata. Nu uita de Nero si multi alti dictatori asemenea lui, care pentru sustinerea Adevarului sunt gata sa ucida!

A proclama un adevar nu este intoleranta, ci dupa parerea mea inseamna sa fi un om integru, cu coloana vertebrala! Problema apare atunci cand la rostirea acestui Adevar, oamenii urasc si sunt gata de crima.Nimic nou sub soare:

MAT 24: 9 Atunci va vor da sa fiti chinuiti, si va vor omori; si veti fi uriti de toate neamurile pentru Numele Meu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×