Sari la conținut
Forum Roportal
floryssbsh

Ce are intaietate, Legea sau Contractul Colectiv de munca?

Postări Recomandate

Plec in delegatii si de multe ori se intampla ca in orasul unde sunt delegat sa am rude, motiv pentru care nu mai stau la hotel, care e asigurat din banii firmei.

HG 1860/2003 prevede:

 

ART. 26

(1) Persoana trimisa in delegare intr-o localitate situata la o distanta mai mare de 5 km de localitatea in care isi are locul permanent de munca si in care nu se poate inapoia la sfarsitul zilei de lucru are dreptul la decontarea cheltuielilor de cazare efectuate, pe baza documentelor justificative, dupa cum urmeaza:

a) in cazul cazarii in structurile de primire turistice, in limita tarifelor practicate in structurile de 2 stele, pentru o camera cu pat individual sau, in cazul in care unitatea nu dispune de o astfel de camera, pentru o camera cu doua paturi;

b) in situatii deosebite, rezultate din declaratii pe propria raspundere, in care, ca urmare a imposibilitatii cazarii in structurile de primire turistice de 2 stele sau de confort mai redus, persoana trimisa in delegare a fost cazata in structuri de primire turistice de confort superior, decontarea cheltuielilor de cazare se face in limita tarifelor practicate in structurile de primire turistice de 3 stele pentru o camera cu pat individual sau, in cazul in care unitatea nu dispune de o astfel de camera, pentru o camera cu doua paturi.

(2) In cazul in care cazarea s-a facut intr-o structura de primire turistica de confort superior celei de 3 stele, se deconteaza numai 50% din tariful de cazare perceput.

 

ART. 28

In situatia in care personalul aflat in delegare nu se cazeaza in conditiile prevazute la art. 26, cheltuielile de cazare se compenseaza prin plata, pentru fiecare noapte, a sumei de 30 lei.

 

 

Si totusi, firma unde lucrez eu, refuza sa-mi dea acesti 30 de ron pt fiecare noapte in care nu am beneficiat de cazare pe motiv ca nu este stimulat nicaieri in Contractul Colectiv de munca incheiat intre sindicatul firmei si conducere.

 

Intrebarea mea este, am dreptul sau nu la acesti 30 de ron pe noapte?

Ce este primordial, CCM sau legea ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intotdeauna legea primeaza! Consulta un avocat! Poti incerca sa dai firma in judecata, dar te poti astepta la represalii in cazul asta din partea firmei!

Oricum fa cerere scrisa de fiecare data si pastreaza raspunsurile, in cazul in care pleci de la ei vreodata le poti folosi ca sa-i dai in judecata!

Sau fa-te a draq' si inchiriaza camera la hotel de fiecare data ca sa le faci paguba, chiar daca tu dormi la rude!

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Plec in delegatii si de multe ori se intampla ca in orasul unde sunt delegat sa am rude, motiv pentru care nu mai stau la hotel, care e asigurat din banii firmei.

Si totusi, firma unde lucrez eu, refuza sa-mi dea acesti 30 de ron pt fiecare noapte in care nu am beneficiat de cazare pe motiv ca nu este stimulat nicaieri in Contractul Colectiv de munca incheiat intre sindicatul firmei si conducere.

 

Intrebarea mea este, am dreptul sau nu la acesti 30 de ron pe noapte?

Ce este primordial, CCM sau legea ?

In cazul tau primeaza Contractul Colectiv de Munca, legea reglementeaza relatiile juridice ale persoanelor juridice , nicidecum al persoanelor fizice.

Adica, ea spune ce are voie sa faca firma,in calitate de agent economic , privitor la actele justificative de decontare baneasca.

Firma se justifica in fata organelor de control invocand legea, atunci cand se constata sau nu, abateri de la acea norma.

Este lasat la latitudinea lor daca accepta declaratii pe propria raspundere sau nu, dar daca intradevar este stipulat asa in CCM, nu poti face nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai si daca in CCM nu este specificata intolerarea violentei inseamna ca nu pot da in judecata seful ca mi-a invinetit un ochi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×