Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Otilia, te-ai lamurit cu Melchisedec? Sint veridice informatiile? Mie imi par cam prea radicale si autoritare, fara a putea fi verificate.

 

Apropo de persoane mai nemuritopare sau care isi vad urmatoarea viata, inainte de moarte. In jurul anului 1000, personaje, care urmau sa fie executate sau sa moara, nu mai stiu exact, spuneau, ca un fel de razbunare, ca vor reveni in care de otel.

Interesant ca atunci nici nu le trecea prin cap, ca pot zbura care de lemn, darami-te de otel.

Parerea mea e ca ei urmau sa se reincarneze in alte fiinte, cele din ozn, care nu mai au limita de timp. circula si inainte si inapoi in timp. Nu se refereau neaparat la cele de acum. cu toate ca e posibil si aparate actuale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atunci care este rostul specificarii faptului ,,neavand nici inceput al zilelor,nici sfarsit al vietii,ci,asemanat fiind Fiului lui Dumnezeu,el ramane preot pururea"...daca,de fapt este un muritor ca toti ceilalti?

Acesta era un sistem filozofic de vorbire.Se refera la Melhisedec ca la Dumnezeu,ca asa a fost la inceputurile crestinismului.

Oamenii nu si puneau multe intrebari.Marii oratori faceau ce vroiau.Daca vrei sa stii cine e Melhisedec,nu citesti numai N Tetament ci citesti VTestament la )Geneza cap 14 si vei vedea ca a fost o persoana cu grad de rege(Melech,) si era drept.Deci Melech Tedec =INSEAMNA REGE DREPT.dAR MARELE ORATOR A PROSTIT LUMEA SI A FACUT DIN EL UN NUME mELHISEDEC CARE NU A EXISTAT NICIODATA.Meleh Tedek a fost Regele Salemului adica al Ierusalimului de azi si se numea Sem fiul lui Noe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci Melchisedec are si el o nastere, ca orice om. Dar cum de a trait mai mult decit toti oamenii.

Nu a spus la nimeni, secretul lui.

Tinuta lui morala?

Editat de NASTYPRIMUL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci Melchisedec are si el o nastere, ca orice om. Dar cum de a trait mai mult decit toti oamenii.

Nu a spus la nimeni, secretul lui.

Tinuta lui morala?

Nu a trait mai mult decit altii din vremea lui.A trait cam o suta de ani inainte de pototp, si vre-o doua sute si ceva dupa.

Nu e iesit din comun.Dar pentru ca Tanachul nu da exact moartea sa,a avut prilejul sa zica ;fara inceput al zilelor si fara sfirsit al vietii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu a trait mai mult decit altii din vremea lui.A trait cam o suta de ani inainte de pototp, si vre-o doua sute si ceva dupa.

Nu e iesit din comun.Dar pentru ca Tanachul nu da exact moartea sa,a avut prilejul sa zica ;fara inceput al zilelor si fara sfirsit al vietii.

Sa inteleg ca e o minciuna informatia, ca ar mai trai?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa inteleg ca e o minciuna informatia, ca ar mai trai?

Nu numai sa intelegi ,ci sa fii chiar convins ca e o minciuna.

In primul rind ca persoana respectiva nu exista ,ci e creiatadin regele cel drept.

Concept ce circula si la esenieni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In Biblie se spune ca nu are nici tata,nici mama,nu are familie si viata lui nu are finalitate:

 

,,Caci acest Melchisedec,rege al Salemului,preot al lui Dumnezeu cel Preanalt,care a intampinat pe Avraam pe cand se intorcea de la nimicirea regilor si l-a binecuvantat,caruia Avraam i-a dat zeciuala din toate,se talcuieste mai intai:rege al dreptatii,apoi si rege al Salemului,adica rege al pacii,fara tata,fara mama,fara spita de neam,neavand nici inceput al zilelor,nici sfarsit al vietii,ci,asemanat fiind Fiului lui Dumnezeu,el ramane preot pururea."

 

Pina si aici ne plictisesti bagindu-l in oala pe holteiul Yesua? Poate cauti ceva din mitologia lui Sf. Ignat, Sf. Zalmoxe, Sf. Baba Cloanta, etc.?, si-l lasi pe flacau in stilpul lui.?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta ma intiriga,cum de se cunosc multe date despre altii iar despre Melchisedec se stie foarte putin desi importanta lui este semnificativa.

Unde este?...nu stiu,asta intreb si eu...este in trup?...unde?

 

fataaa,eu stiu,da` nu-ti spun decit daca-mi dai 30 de arginti.

atunci iti spun unde e.

doar ca o sa ti se toceasca picioarele pina acolo.

asa am patit si eu,de-aia am ramas doar bust(la bustu` gol,vreau sa zic).

 

Pina si aici ne plictisesti bagindu-l in oala pe holteiul Yesua? Poate cauti ceva din mitologia lui Sf. Ignat, Sf. Zalmoxe, Sf. Baba Cloanta, etc.?, si-l lasi pe flacau in stilpul lui.?

si tu acuma,ce ai?

n-ai ce rontai?

iti trebuie flacau pe stalp?

ori ti-o fi "mila" de ideea de familie???!!!

doamne-ajuta sa nu ma ia benga ce e pe forumu` asta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista mai multe traduceri ale versetului iar din unele se intelege clar a avut si parinti dar ca dincolo de genealogie in realitate sufletul lui ca si al lui Iisus nu are inceput si sfirsit ceea ce trebuie sa concluzionam ca el in realitate este de sorginte divina, o alta venire divina, fie tatal fie al doilea fiu fie un arhanghel eventual.

Ceea ce inseamna daca este sa judecam dogma si chiar cartea inseamna ca ele nu sint depline ci doar partiale. (in parte)

Iar despre scoateri istorice de versete este adevarat astazi oficialii spun ca ar fi daugiri dar chiar recent in 2005 a mai fost o operare, versetul cu cele doua strigari chiar din Apoc in versiunea catolica si ortod de la noi nu mai exista . Unii calugari care stiu ce spun dezvaluie ca in realitate au fost scoase si dupa Niceea cam vreo 8-9 scoase rind pe rind in decursul timpului plus asta se fac 10 sau chiar mai multe daca mi-o fi scapat vre-unu neobservat.

 

insa toate se reefra la ce va fi si la vremurile actuale informatii care deranjeaza , la tema eschatologica, unele indicii importante care se vor concretiza in viitor, parca o mina criminala le-ar fi scos dar hai fie sa zicem ca un oarecare spirit fariseic ar fi permis din moemnt ce se stia ca vor misuna lupi flaminzi si pui de cuci prin sinoade.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista mai multe traduceri ale versetului iar din unele se intelege clar a avut si parinti dar ca dincolo de genealogie in realitate sufletul lui ca si al lui Iisus nu are inceput si sfirsit ceea ce trebuie sa concluzionam ca el in realitate este de sorginte divina, o alta venire divina, fie tatal fie al doilea fiu fie un arhanghel eventual.

Ceea ce inseamna daca este sa judecam dogma si chiar cartea inseamna ca ele nu sint depline ci doar partiale. (in parte)

Iar despre scoateri istorice de versete este adevarat astazi oficialii spun ca ar fi daugiri dar chiar recent in 2005 a mai fost o operare, versetul cu cele doua strigari chiar din Apoc in versiunea catolica si ortod de la noi nu mai exista . Unii calugari care stiu ce spun dezvaluie ca in realitate au fost scoase si dupa Niceea cam vreo 8-9 scoase rind pe rind in decursul timpului plus asta se fac 10 sau chiar mai multe daca mi-o fi scapat vre-unu neobservat.

 

insa toate se reefra la ce va fi si la vremurile actuale informatii care deranjeaza , la tema eschatologica, unele indicii importante care se vor concretiza in viitor, parca o mina criminala le-ar fi scos dar hai fie sa zicem ca un oarecare spirit fariseic ar fi permis din moemnt ce se stia ca vor misuna lupi flaminzi si pui de cuci prin sinoade.

 

Nu e atit de greu de stiut cine a fost si cum a fost..TrEBUIE STIUT EXACT CE SE SPUNE IN TEXTUL ORIGINAL.a fost un rege drept(Melech-tedec)si a fost si a fost rege in Salem (Ierusalimul de azi)

A avut si tata si a avut si mama,dar nu a avut inceput la preotie,adica nu la uns nimeni preot.

In rest povestea lui Pavel este o placuta poveste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×