Sari la conținut
Forum Roportal
TATOANCA

Detartrajul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Reclamantul, adica stomatologul daca va incepe procesul va trebui sa probeze ceea ce sustine.

Pe civil, poti invoca inexistenta formarii contractului de prestare serviciu, avand in vedere ca lipseste un element esential al sau si anume pretul, pt. ca nu ti-ai dat acordul sa platesti aceasta suma pt detartraj.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hm, 700?

Eu nu am inteles, a semnat undeva ca i s-a oferit un astfel de serviciu?

 

 

Nu am semnat decat un chestionar pe care ti-l da la intrarea in cabinet,unde te intreaba cine te a informat despre medic,daca ai suferit nustiu ce boli etc,mai si specifica pe chestionar ca e confidential.

DIN INTAMPLARE MERGAND LA ALT CABINET DE STOMATOLOGIE ,A VENIT O DOAMNA TOT DE LA MEDICUL UNDE AM FOST EU SI POVESTEA LA CEILALTI PACIENTI CE A PATIT LA DETARTRAJ CERANDUI TOT 700 RON,asta inseamna ca tot nu si-a afisat preturile,doamna respectiva a spus ca a platit doar 150 ron ca atat a avut la dansa,dar i-a crescut tensiunea .Eu nu-mi mai fac nicio grija,am vb si cu alti medici si mi-au zis ca daca era 1 noaptea...,ea avand program doar pana la ora 21,nu are castig de cauza.Ma ameninta ca sotul colegei cu care este la cabinet e AVOCAT.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mi-au aparut niste depuneri la baza dintelui,degeaba frec cu pasta dinti,praf dinti...am incercat sa zgarii cu unghia si nici asa nu se prea duce...m-am gandit ca un detartraj m-ar ajuta...

nu am facut asta niciodata ,carii nu am,deci la mine controlul stomatologic era cam inexistent...pana au aparut minunile astea.

plus ca nici dupa periaj nu-mi simt dintii curati ,parca tot incarcati sunt :yam:

cum e cu detartrajul asta?am sa merg la un control ,dar pana atunci va intreb pe voi ce presupune...se si albesc dintii in urma lui?si cam cat timp ar dura efectele lui?cat de des e indicat sa-l faci?un pret aproximativ?

va multumesc din suflet pentru raspuns :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e complicat, nu dureaza mult, nu doare, se face la 6 luni, se albesc la baza dintelui oarecum. Nu costa mult, nu stiu preturile din Romania. Nu-ti mai face griji. :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e usor de facut . chiar nu doare . mi l am facut de curand :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie sincer mi-au dat lacrimile de cate ori am facut detartraj...am facut si prin metoda clasica (manuala) si cea cu laser. Obligat iti face si periaj dentar cu pasta abraziva (mie ala imi place:))) dupa detartraj si albeste cat de cat.Acum na ..depinde daca esti fumator, bei cafele... se formeza tartrul din nou. Eu deja am 2 luni de la ultimul detartraj si iar se formeaza desi ma spal riguros pe dinti.

In Iasi, cabinet particular: detartraj cu laser + periaj dentar 1 milion vechi

Editat de Electra2008

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

detartrajul prin metoda clasica (mecanica) e o operatiune prin care se raspandesc boli cu transmitele prin sange (virusi hepatici sunt cei mai "transmisibili" pe aceasta cale). detartrajul cu laser e preferabil din acest punct de vedere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai perfecta dreptate somesh.Medicina a evoluat si in mod evident ca majoritatea vor alege metodele moderne de detartraj. Insa de cand imi tot fac eu detartraje am prins si vechea metoda....se mai practica inca insa e de evitat...

Editat de Electra2008

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
detartrajul prin metoda clasica (mecanica) e o operatiune prin care se raspandesc boli cu transmitele prin sange (virusi hepatici sunt cei mai "transmisibili" pe aceasta cale). detartrajul cu laser e preferabil din acest punct de vedere.

eSti culmea, poi dupa teoria ta, orice procedura sangeranda la stomatolog e "o operatiune prin care se raspandesc boli cu transmitele prin sange " :soc: Tu ai auzit de sterilizare pana acuma? Cabinetele acceptabile, care nu-si bat joc de pacienti sterilizeaza instrumentele dupa fiecare pacient, chiar si frezele.

 

Daca exista tartru subgingival s-ar putea sa doara putin detartrajul dar cei mai multi medici dau cu spray anestezic si atunci nu cred ca se mai simte mare lucru. Controlul stomatologic nu e doar pt depistat carii, sa stii ca sunt mai periculoase bolile parodontale decat cariile. Igienizarile trebuie facute periodic, mai ales daca esti "mai predispus" la a face tartru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×