Sari la conținut
Forum Roportal
Desert_Rose

Legal care este pedeapsa

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu-i chiar asa!

nu se "baga" nici un procuror sau jud. la asa ceva;in primul rand tr. sa treaca de procuror...daca a trecut de el (desi m-ndoiesc ajunge in fata inst...ce crezi ca o sa se intample...o pune sa-i plateasca daunele)

Nu e vorba de plătit daunele, aia e ultima problemă. E vorba că se poate alege cu o amendă penală (cazier).

 

Pentru ca procurorul să-i aplice o sancţiune administrativă (tot amendă, dar

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
la ea e 18cu1

..nu prezinta pericol social fapta!

Dacă şuturile nu erau date cu intenţie, ci fiindcă se

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dacă şuturile nu erau date cu intenţie, ci fiindcă se

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

baieti multumesc mult pt sfaturi.si profesorul pt diploma de conducere mi-a spus sa declar ca m-am impedicat.

totul s-a rezolvat,am platit reparatiile nu inainte de a face el o declaratie la politie in care spune ca platesc reparatiile de la masina si ca nu cere nimic de la mine.

am luat declaratia si totul s-a terminat nu s-a ajuns la plingere.

totul e ok acuma,se mai intampla cateodata sa ne purtam imaturi,din greseli invatam :crazy:.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca ai oferit un sfat de luat serios in considerare :)

Ce scapa amandoi din vedere este ca ..a fost si un martor.

Deci cam greu sa zici ca te-ai impiedicat. :)

...m-a vazut o vecina.

a dat telefon la politie si mi-a facut plingere.

..iar faptul ca nu prezinta pericol social nu o absolva de vina. :)

Ca nu ajunge la puscarie este altceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
m-am gandit sa postez aici pt ca am facut o prostie si vreau sa vad care sunt consecintele si ce mi se poate intampla dupa fapta comisa.

o sa incerc sa nu intru in multe detalii ca sa nu va ametesc.

m-am despartit de fostul cateva luni si am tinut legatura prin telefon.o angajata a lui ridica receptorul la telefon si spunea sa nu mai sun acolo.prietenii si familia lui mi-au spus ca nu e nimic intre ei.

sa spunem ca el m-a indus in eroare,a mintit si nega totul.mi-a cerut sa ne vedem,si pt ca nu raspunea la telefonul de pe fix m-am gandit ca o fi patit ceva si m-am dus la el acasa.(celularul lui e la reparat).

l-am vazut cu angajata in pat dormind(nu faceau nimic erau imbracati amndoi,dar nu asta e important),ia-m injurat pe amandoi si de furie,inainte sa plec am dat cateva suturi in masina lui de a intrat o usa inauntru.m-a vazut o vecina.

a dat telefon la politie si mi-a facut plingere.am incercat sa cad la un acord cu el ca platesc reparatiile dar nu vrea.

acuma ce mi se poate intampla la judecata,mi se va da doar amenda sau risc si inchisoarea?cate sanse sunt sa fiu declarata nevinovata?se va deschide dosar penal?

nu sunt genul de om ca sa ma cobor la un nivel asa de jos,dar nu mai m-am putut controla.va rog sa nu radeti de patania mea.

 

Legea nu prevede o pedeapsa penala pentru asa ceva, ceea ce ai facut tu este un act de vandalizare, si distrugerea unui bun personal, ca urmare nu au de ce sa-ti deschida un dosar penal, de obicei in aceste cazuri se platesc reparatile si daca este cazul si unele daune proprietarului. Asta stiu eu, un prieten a patit la fel acu' vre-o 2 ani, nu stiu daca s-a schimbat legea de atunci, oricum mult succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este o pedeapsa...este un premiu ca te-ai despartit de "el". Sa speram ca nu mai auzim si continuarea...si ca sa nu mai ajungi sa-ti fie frica de actiunile tale firesti personalittii tale, te sfatuiesc sa-ti gasesti un partener pe masura ta...nu un gunoi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu este o pedeapsa...este un premiu ca te-ai despartit de "el". Sa speram ca nu mai auzim si continuarea...si ca sa nu mai ajungi sa-ti fie frica de actiunile tale firesti personalittii tale, te sfatuiesc sa-ti gasesti un partener pe masura ta...nu un gunoi...

Cu chestii din astea mergeţi dumneavoastră la "amoare" şi predicaţi-le acolo! :blink:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×