Sari la conținut
Forum Roportal
angi81

Chiar asa e de importana matematica?

Postări Recomandate

dar nu este adevarat ,un bun matematician este de obicei dezordanat si gandeste ciudat, iti zic u pt ca sunt pasionata de matematica si (nu tocilara, efectiv inteleg ff usor si stiu cum se rezolva o pr fara sa ma chinui mult)si stiu cum sunt cea mai dezodonata per care exista si daca imi vine cate o ide sa vezi atunci c imprastiata sunt, si nu numai literatura te face sa visezi

de obiei buni matematicieni sunt si buni filosofi :D

filozofia este inrudita cu matematica caci ambele se axeaza pe Logica.

vezi ca aproape toti marii geometri si matematicieni ai antichitatii au fost la randul lor filozofi )))

de la Thales din Milet la Isaac Newton si mai apoi la filozofia moderna totul trece prin itzele matematicii .. oh yes :D

 

nu gandeste dezordonat! ..gandeste intr-o ordine inaccesibila 'muritorilor de rand' :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar nu este adevarat ,un bun matematician este de obicei dezordanat si gandeste ciudat, iti zic u pt ca sunt pasionata de matematica si (nu tocilara, efectiv inteleg ff usor si stiu cum se rezolva o pr fara sa ma chinui mult)si stiu cum sunt cea mai dezodonata per care exista si daca imi vine cate o ide sa vezi atunci c imprastiata sunt, si nu numai literatura te face sa visezi

de obiei buni matematicieni sunt si buni filosofi :crazypilot:

 

Subscriu! Mie unul matematica nu mi-a ordonat mintea ba din contra si am fost pasionat nu tocilar:roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
filozofia este inrudita cu matematica caci ambele se axeaza pe Logica.

vezi ca aproape toti marii geometri si matematicieni ai antichitatii au fost la randul lor filozofi )))

de la Thales din Milet la Isaac Newton si mai apoi la filozofia moderna totul trece prin itzele matematicii .. oh yes :beee:

 

nu gandeste dezordonat! ..gandeste intr-o ordine inaccesibila 'muritorilor de rand' :roll:

cam asta voiam sa zic , privesc lucrurile printr-o alta prisma :beee:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

presupun ca intrebarea e pusa de cineva care vrea sa stie catre ce domeniu sa-si indrepte profesia: real sau uman?

poti sa fii f bun la mate ,sa-ti placa. pt ca mai apoi sa-ti redirectionezi cariera catre filologie.

poti fi un impatimit al lecturilor prelungi si apoi sa descoperi ce as esti in brokerajul actiunilor la bursa unde calculul probabilitatilor cotatiilor actiunilor te poate imbogati sau saraci...

important pana la urma este sa faci ceea ce simti ca iti place.

o profesoara de mate spunea candva " acest copil va fi vai de el. e ...".si incepea sa insire numai insusiri negative.

anii au trecut si acel copil a ales o facultate fara prea multa mate, a ajuns sa fie profesor si se amuza spunand : "ce-ar fi sa fiu coleg cu profa de mate, sa bem impreuna cafeaua in cancelarie?". si copilul de atunci este si subofiter si arbitru.

si stii de ce? pt ca toate ii plac. mai putin matematica.

 

sa nu te iei dupa ce iti spun altii. tu singur sa decizi. in definitiv e vorba de viata ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am pus aceasta intrebare pentru ca anul acesta am sa termin liceul pe uman si (totusi) as vrea sa merg la manegement administratie publica din cadrul academiei de stiinte economice din Bucuresti, din cate mi-am dat seama in economie sunt formule si calcule care nu mi se par foarte dificile....ai mei tot imi zic ca n-am sa fac fata pentru ca n-am facut matematica.

Editat de angi81

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lasa ca si filosofia iti pune creierul in miscare.

Intr-adevar nu se compara cu matematica.

Filosofia de multe ori face prin cuvinte, ceea ce matematica face prin numere, prin cantităţi !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am pus aceasta intrebare pentru ca anul acesta am sa termin liceul pe uman si (totusi) as vrea sa merg la manegement administratie publica din cadrul academiei de stiinte economice din Bucuresti, din cate mi-am dat seama in economie sunt formule si calcule care nu mi se par foarte dificile....ai mei tot imi zic ca n-am sa fac fata pentru ca n-am facut matematica.

eu sunt studenta la stiinte economice in timisoara in anul 1. daca nu ai facut mate o sa-ti fie mai greu la cursul de mate, la microeconomie nu se cere cine stie ce matematica: adunare, scadere, inmultire si impartire :) spor la invatat pt admitere!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×