Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

imi plac merele...nu stiu cum li se zice ca nu ma intereseaza dar imi plac alea..galbene..sau verzi..dar zemoase...usor acrisoare.. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
imi plac merele...nu stiu cum li se zice ca nu ma intereseaza dar imi plac alea..galbene..sau verzi..dar zemoase...usor acrisoare.. :)

 

golden...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si mie imi plac merele :stars: ...dar cele verzi pt k sunt asa cum a zis si iuly_ysa mai acrisoare :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie niciodata nu mi-au placut merele...daca mi-au placut, mi-au placut alea verzi si acre care nu s-au copt inca de prin copacii de la tara de la bunica :crazy: ce vremuri...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mie niciodata nu mi-au placut merele...daca mi-au placut, mi-au placut alea verzi si acre care nu s-au copt inca de prin copacii de la tara de la bunica :flowers: ce vremuri...

Lasa ca tu inca mai esti in partile bune ale copilariei... Io ce sa zic... Singur, la 2700 KM de parinti...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lasa ca tu inca mai esti in partile bune ale copilariei... Io ce sa zic... Singur, la 2700 KM de parinti...

recunosc ai dreptate :hi:

 

da placinta cu mere va place? :o:

da! aia chiar imi place...cu mult zahar pudra e absolut delicioasa :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

facuta in casa mmm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

10 motive pentru a manca zilnic mere

 

 

Merele sunt unele din cele mai sanatoase fructe, ajutandu-te sa previi sau chiar sa tratezi anumite afectiuni. Pentru a te bucura de proprietatile merelor, ai grija sa le alegi pe cele netratate cu pesticide.

 

Protectia oaselor

 

Cercetatorii francezi au descoperit faptul ca merele protejeaza femeile trecute de menopauza de pericolul osteoporozei. De asemenea, substantele continute de mere intaresc oasele si le cresc densitatea.

 

Prevenirea Alzheimerului

 

Merele pot proteja creierul de influenta negativa a radicalilor liberi, care distrug celulele nervoase si cresc riscul de Alzheimer.

 

Scaderea colesterolului

 

Persoanele care mananca doua mere pe zi isi pot scadea colesterolul cu pana la 16%.

 

Ameliorarea astmului

 

Un studiu a relevat faptul ca simptomele de astm ale copiilor care beau zilnic suc de mere s-au ameliorat in timp. De asemenea, bebelusii ai caror mame au consumat mere in timpul sarcinii au sanse mai mari sa nu se imbolnaveasca de astm.

 

Prevenirea cancerului pulmonar

 

Un studiu efectuat pe 10000 de oameni a aratat faptul ca persoanele care consuma multe mere isi scad cu 50% riscul de aparitie a cancerului pulmonar.

 

Scaderea in greutate

 

Brazilienii au descoperit faptul ca femeile care mananca 2-3 mere sau pere pe zi au capacitatea de a pierde mai mult in greutate atunci cand tin diete, in comparatie cu cele care nu consuma mere.

 

Prevenirea cancerului de colon

 

Merele mentin sanatatea aparatului digestiv si pot scadea, conform studiilor efectuate pe cobai, riscul de cancer de colon cu pana la 43%.

 

Controlarea diabetului

 

Merele scad nevoia de insulina a organismului,fiind astfel de ajutor in czaul persoanelor ce sufera de diabet.

 

Prevenirea cancerului de san

 

Un studiu efectuat asupra soarecilor a demonstrat faptul ca un mar consumat zilnic reduce riscul de cancer mamar cu 17%, doua mere il scad cu 39%, iar sase produc o scadere de 44% a riscului de cancer.

 

Prevenirea cancerului de ficat

 

Cercetatorii spun ca in urma testelor au descoperit faptul ca marul

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×