Sari la conținut
Forum Roportal
dagt05

overclock pe jumatate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am facut urmatoarele pe un athlon 3000+ 1.8 MHz socket 939 asus a8v: marit fsb-ul de la 200 la 215, qool and quiet dezactivat, la PCIE frequency am selectat fixed clock iar AGP PCI frequency l-am lasat auto. Atat. Boota in windows si procesorul imi arata intr-adevar o frecventa marita (de la 1800 cat era la fsb 200, acuma era 1930 aprox. -nu retin exact-). Sistemul era stabil, temp ok. Buuun. Problema este ca dupa ce opresc calcul si il las cateva minute, cand revin in windows imi arata vechea frecventa de 1.8, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, desi cand ma uit in bios la fsb tot 215 cat am overclocat a ramas. De ce revine si-mi arata iar 1.8 softul cpu monitoring cand revin in windows dupa oprirea calcului-daca, repet, in bios imi arata ca a ramas fsbul la 215? Unde am gresit? (o nedumerire in plus ar fi ca nu am gasit in bios htt urile alea de care am auzit, sa le setez de la 5x(9x200=1800) la 4x (9x215=1925) pt ca ht ul sa ramana la 1000. tot ce am gasit eu la hypertransport configuration a fost:ldt to agp lokar freq (care ERA ce i drept setata la 800MHz ca maxim, 1000 nu era deci), ldt to agp lokar upstream 16 bit ca maxim si ldt to agp width downstream 16 bit iar maxim.

Ma poate ajuta cineva? Pot overcloca calcul asta sau nu? e overclocat acum si nu mi arata din windows? cum fac concret? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×