Sari la conținut
Forum Roportal
niccc

Viata Sfantului Imparat Constantin cel Mare si a mamei sale Sfanta Elena

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si eu sunt sfant dar nu ma canonizeaza nimeni. Ce trebuie sa fac pentru asta sa mor mai repede?^^

pai mai intai sa fii mort . in viat sa faci ceva minuni si nu mai stiu poate sa ridici vro cateva biserici ca banuiesc ca la stefan asta a fost criteriul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu crede-ti ,nu crede-ti insa feriti-va sa vorbiti de rau pe altii cu orice chip pentru ca niciodata nu se stie .Face-ti ce vreti insa ganditi-va bine unde ve-ti iesi facand aceste lucruri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de a vorbi de rau aici.Viata lui Constantin cel Mare e istorie ,da? Spune-mi si mie ce fapte "sfinte" a facut :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e vorba de a vorbi de rau aici.Viata lui Constantin cel Mare e istorie ,da? Spune-mi si mie ce fapte "sfinte" a facut :D

a introdus crestinismul ca religie de stat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu crede-ti ,nu crede-ti insa feriti-va sa vorbiti de rau pe altii cu orice chip pentru ca niciodata nu se stie .Face-ti ce vreti insa ganditi-va bine unde ve-ti iesi facand aceste lucruri.

Ce sa nu credem? Ca a avut o :D "viziune"? Nu cred, pentru ca nu exista informatii despre asta. Ca a fost sfant? Pai ce sfant face atatea crime? De cand a spune adevarul se numeste a vorbi de rau?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

a introdus crestinismul ca religie de stat

 

 

 

Ca bine zici :D Asa este de aceea in biblie sant scoase atatea texte .Si cu crimele cum e? Tot crestineste?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa se vada mai bine faptele Sf.Constantin ar trebui sa-i citim viata si sa observam acolo ca el atunci cand a fost sa-l infrunte in lupta pe Maxentiu desi a intrat in temere,indoindu-se de biruinta a inceput cu dinadinsul a se ruga la Dumnezeu.Dar nu la un dumnezeu la intamplare ci Dumnezeul cel adevarat ,cel ce stapaneste cerul si pamntul care era cinstit de crestini, desi el nu era crestin.S-a rugat ca Dumnezeu sa-i daruiasca chip de biruinta in lupta. In relatarea vietii sale se spune ca Sf.Imp.Consatntin a primit raspuns l-a rugaciunea sa si anume in mijlocul amezei ,mai stalucitoare decat soarele,s-a aratat pe cer semnul Sf.Cruci avand deasupra scris

Editat de niccc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Informatii exista precum insuti ai spus la Eusebiu dar nu le dati importanata si le considerati inexistente ,le considerati inventii.Nu este aici problema de a crede sau nu?

Exact, este problema de a crede sau nu, si uite de ce. Pentru ca Eusebiu spune ceva de genul: un semn a aparut din cer... a spus ca dupa miezul zilei cand incepea sa apuna soarele, e vazut cu ochii lui imaginea unei cruci de lumina pe cer, deasupra soarelui, pe care era inscris :Hoc Vince

in fine, aproximativ. Problema e ca continua astfel: El insusi (Constantin) a fost uimit, precum si intreaga sa armata.

Avem doua mari probleme daca nu chiar mai multe: In primul rand, este vorba de data la care a aparut aceasta informatie, anul in care Eusebiu a scris "Viata lui Constantin", si anume anul mortii, 338 sau 339, iar lucrarea mi se pare este chiar neterminata. Faimoasa batalie inaintea careia a aparut "semnul" a avut loc in 312, la Saxa Rubra la nord de Roma.

De ce au trebuit sa treaca atatia ani ca Eusebiu sa scrie despre acea presupusa minune, aparitie, etc?

De ce, cand Eusebiu a mai scris si alte opere inainte de viata lui Ctin, in care ar fi putut foarte bine sa mentioneze acest lucru, dar nu o face. In Historia Ecclesiastica nu pomeneste de nici o viziune atunci cand vorbeste despre acea batalie. I-o fi scapat un lucru asa de important? Ma indoiesc. De aceea consider ca este inventia lui Eusebiu. O idee geniala pe patul de moarte. Si a mai spalat nitel si din imaginea lui Constantin.

Alta problema e ca nici la Lactantiu nu apare vreo viziune, pe care "sa o vada intreaga armata", vorbeste doar de un vis. Iar daca a avut loc asa cum spune Eusebiu, "marea viziune a lui Ctin", pe care au vazut-o toti, mai ce mai stiau aia sa tina un secret. N-a suflat nici unul nici o vorbulita. Discreti baietii. Cum de nu a vorbit nimeni de asa o mare minune si de ce nu apare si in alte scrieri?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
a introdus crestinismul ca religie de stat
uitand sa specifici ca in interesul lui ca imparat......si faptul, deloc fara importanta , ca s-a crestinat pe patul de moarte.Iar faptele din viata lui C-tin, dupa parerea mea numai de sfant nu sunt. Editat de astarte 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

merci de scurt istoric dar ai citit postarile mele ? eu mai spuneam ca numai biserica putea canoniza un om care se inchina soarelui

Uite ce zice troparul Sf.Stefan cel Mare "aparator neinfricat al credintei si patriei stabune ,mare ctitor de locasuri sfinte Stefane voievod roaga-L pe Hristos Dumnezeu sa ne izbaveasca din nevoi si din necazuri".Trage singur concluzii!
maine poate il fac sfant si pe vlad tepes ca si el ia batut pe turci si a aparat credinta. si tre sa mai intelegi o chestie nu exista mijlocitotri intre om si dumnezeu te rogi lui direct si atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×