Sari la conținut
Forum Roportal
kane01

ce trebuie sa fac?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

pt oamenii introvertiti este foarte greu sa vorbeasca deschis despre ce simt. exista mereu o parte in ei care le zice "de ce sa ii zici asta? daca nu ajuta cu nimic? daca gresesti? poate ar treb sa stie mai putine despre tine ca sa nu fi ranit! (etc)"

daca te deschizi cuiva intr-un sf si acel cineva te va ranii tot ce se va intampla va fi sa fi si mai inchis in tine... treb sa capete increderea ta presupun pana sa poti sa vorbesti deschis cu ea, sa ajungi sa o cunosti incat sa nu iti mai fie frica ca o sa te raneasca cum au facut-o altele. totul se rezolva in timp...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Arunca-te! Cu toata viteza si cu tot sufletelu' matale. Anti-social? Da...si eu sunt. Daca m-as comporta tot timpul cum simt, societatea (perfecta societate, sanatoasa societate) ar chema salvarea si m-ar duce la 9. Gresesti, ranesti oamenii? Foarte bine...ei nu te ranesc pe tine? Ei nu gresesc? Greseste in continuare, fa ce nu trebuie, spune ce nu trebuie, da-te in stamba, pana cand o sa incepi sa intelegi cam cum poti adapta ce simti tu la ce simt altii si la ce "se cere". Daca nu iti scoti calusul (pe care singur ti-l pui) din gura, n-o sa avansezi niciodata, o sa ramai si la 40 de ani cam cu aceleasi probleme. Deblocheaza-te (o secunda iti trebuie, atat) si nu mai fi atat de dictator cu tine. Fa zilnic exercitii de "dezbracare in public" si transmite tuturor cat mai multa iubire din sufletelul tau. Cand iubesti nimeni nu te poate lovi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Servus, ma numesc Kane01, si vreau sa va cer cu parerea, va rog sa ma ajutati

 

Cunosc o fata , avem multe lucruri in comun, numai ca este o problema, dap, dac nu era nu scriam acest mesaj pt ajutor.

Mai intai o descriere despre mine: poate ati observat de la inceput ca imi place sa fac totul de unu singur, fara ajutor, sunt cam anti social si da, nu am incredere in oameni din cauza unor intamplari neplacute ce mi s-au intamplat. Sunt tipul de om care intotdeauna da vina pe el si nu pe altu, caut sa imi ajut prietenii, iar pe mine mai deloc. Prima mea dragoste (dac as putea sa ii zic asa) nu a durat mai mult de 3 saptamani, acea persoana m-a ranit foarte mult zicandu-mi la sfarsit ca totul a fost o gluma si ca ea doar vroia sa mai omoare din timp. Nu modul ideal pentru un inceput. Mi-am revenit, am trecut peste, am zis sa merg inainte, insa din nefericire nu a fost asa . Au trecut 3 ani am stat mai mult izolat, nu am mai vorbit cu nici o fata pana cand am intalnit-o pe ea. La inceput nu ma interesa sa fim impreuna, insa la insistenta prietenilor care isi cam faceau girji din cauza mea am zis bine, sa le fac pe plac. Am vorbit cu ea doar cand ne intalneam cu gasca, mrog doar asa chit-chat, nu lucruri serioase, insa mi-a lasat o impresie foarte buna, e o persoana deschisa, pot sa vorbesc despre orice subiect cu ea, insa nu prea o fac. De ce? Nici eu nu stiu....stiu ca e o persoana cu totul speciala, rar gasesti oameni ca ea, vreau sa am incredere in ea dar ceva ma opreste, o parte din minte nu ma lasa sa ii vorbesc, tot e faza cu "daca zic asta oare cum o v-a interpreta?" imi e frica sa ii zic cva si care ei sa nu ii convina sau poate care sa o raneasca. Insa am avut o discutie pe tema asta cu ea si s-a cam suparat la partea cu "daca ii zic asta si o voi rani?" si mi-a zis sa nu mai fiu asa ca sa ma ajute...cat de mult as vrea dup cum am zis ceva nu ma lasa....stiu sunt si complexat si imi e frica sa iubesc din nou. I-am dat mesaje sa ii zic ce simt pentru ea dar in acelasi timp ceva imi spunea ca nu am facut bine, deoarece ma facea sa ma simt vulnerabil. Infine...am aflat de la ea ca si ei ii pasa de mine si ar fi dispusa sa fim impreuna, numai ca, lafel ca si mine, si ei ii e cam frica sa inceapa din nou o relatie.

Sincer nu stiu ce sa fac...imi place de ea dar nu stiu cum sa ii vorbesc deoarece nu prea am experienta si nu vreau sa o ranesc.

 

 

Baiete puneti pantalonii, strange-ti bine cureaua si numai gandi atat... gandesti prea mult, analizezi prea mult si poate faci si prostia de a o comparat cu exa. Ti-e frica sa nu o ranesti? O ranesti deja pentru ca nu esti destul de sincer cu ea... cin cate ai zis tu mi se pare ca ea este o fata deschisa si ea asteapta acelasi lucru de la tine... nu te inchide in tine, imparte-ti temerile cu ea, chiar zii ca iti este frica sa nu o ranesti, caci astfel va fi decizia ei daca se te ia asa "speriat de bombe" sau nu. faptul ca ii zici lucrurile numai pe jumatate, ca iti ascunzi temerile o faci sa se gandeasca la alte cauze, ca poate nu o interesezi. Iar faptul ca i-ai trimis mesaje nu inseamna ca esti vulnerabil ;) . Pentru ca te-a ranit o fata nu inseamna ca toate sunt la fel sau ca trebuie sa plateasca altele pentru cealalta. lasa-te purtat de inima si nu de minte, da tot ce ai mai bun si vorbiti, discutati... comunicare este cheia pentru rezolvarea problemelor :P BAFTA :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×