Sari la conținut
Forum Roportal
Utopia

Ia ziceti voi la tanti cel mai mare complex al vostru

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ba poate...

cand stii mai mult decat ceilalti....sau te intereseaza ceva mai superior decat ii intereseaza pe ceilalti...ei te vor uri pentru asta...si de obicei vei dori sa fii ca si ei...daca esti slab de caracter....si...poate deveni un complex...

in teorie nu poate fi numit complex ...dar in practica exista...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Sikaryan: e mare lucru sa poti recunoaste asta. Bravo.

Cunosc persoane care, chiar daca nu au de ce, se comporta de parca ar fi superiori, din toate punctele de vedere (ex: critica si judeca cu rautate lumea din jur). Problema e ca nu-si dau seama sau nu vor sa recunoasca asta.

 

Eu am cateodata un complex de inferioritate. Sa zicem ca am acea frica de a ma face de cacao, sau de a-i face pe ceilalti sa ma dispretuiasca :lol:. Cred ca se numeste sociofobie.

Presupun ca pe forum dispare, dar nu in totalitate. Mi-e mai usor sa ma exprim in scris, dar mai ales in anonimat ;)

Editat de Scythe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oricum privita, superioritatea nu poate fi un complex

zau?

si daca nu e reala?

si daca in numele ei faci erori?

stii ca asta izoleaza indivizii?

stii ca au probleme de comunicare??

...mai gandeste! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da...cred ca si eu am un complex de inferioritate....tot sociofobie....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va contrazic...Constienta superioritatii poate fi asemuita cu un soi - discret sa spunem - de aroganta. Superioritatea e intemeiata in fata prostiei, mai ales manifestata prin ironii sau indiferenta. In fata altor situatii, ea se transforma in aroganta, uneori vizibila si in exterior, alteori constientizata doar de cel ce se crede superior. Insa eu cred ca superioritatea poate deveni complex doar atunci cand nu esti sigur pe ideile sau motivele pentru care vrei sa pari superior, doar atunci cand nu esti sigur pe tine. Ori superioritatea vazuta ca si frustrare la mine nu are logica. Odata ce realizezi dintr-un motiv sau altul ca esti superior celorlalti, o faci bazandu-te in primul rand pe incredere in tine. O faci cu siguranta, pentru ca vezi aceasta superioritate ca si pe o calitate a ta in fata celorlalti. Insasi notiunea de superior confirma asta.Iar acele asa numite complexe de superioritate cred ca nu vorbesc de o superioritate reala...ci de una care ascunde nesiguranta si teama inferioritatii.

"Ia ziceti voi la tanti cel mai mare complex al vostru" Filozofie? :P :P
Da...dreptate ai...topicul n-are chiar cea mai buna destinatie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am cunoscut oameni f destepti...care s-au tampit...sa fie la moda...ca ceilalti..trist ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu am cunoscut oameni f destepti...care s-au tampit...sa fie la moda...ca ceilalti..trist ...

un exemplu concret pot fi eu :P

am intrat prima pe liceu(nu chiar cel mai bun din oras,dar oricum in primele 5) si m-am mentinut pe pozitite pana intr-a 11-a cand am intrat intr-un anturaj in care sa fii tocilara nu era cel mai"cool"lucru si am inceput sa nu mai invat,sa chiulesc,sa ma cert cu profii,etc...cu alte cuvinte am luat-o"razna"pt ca asa era la moda atunci..acum regret.. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×