Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Noul Papa

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cardinalii au ales. In aproximativ 30 de min vom afla care va fi viitorul papa si ce nume va avea.

 

Edit:

Noul papa: Cardinalul Joseph Ratinger

Numele ales: Benedict al XVI-lea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

post-4115-1113936740_thumb.jpg

Salut!Pare un om cam dur si nu cred ca va fi tot atat de iubitor de oameni cum a fost Papa Ioan ...In principiu va continua munca celui plecat la Domnul dar nu cu acelasi grad de comunicare activa cu toate confesiunile.Va fi un fel de:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles de la cineva ca are 78 de ani

fara suprare da in max 5 ani o sa aleaga altul nu puteau sa aleaga si ei unul la 60 de ani :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca se dorea continuitate in actiuni si el era mana dreapta a fostului Papa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ieri la Vatican au batut clopotele,asta insemna ca a fost ales un nou papa,ce parere aveti despre el?Nu este italian,ci german si se pare ca ar fi un conservator.Cum va afecta acest lucru Biserica catolica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt prea mic sa emit eu astfel de judecati legate de "politica" noului Papa, dar sincer... imi place de el . Mai multe nu pot spune, inca . Ce m-a socat insa a fost bucuria enorma a oamenilor , la numai cateva zile dupa tristetea generala prilejuita de inmormantarea lui Papa Ioan Paul al II-lea. Unii se bucurau acum , fara sa exagerez, ca la un meci de fotbal ! Si asta mi sa-a parut putin ciudat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a impresionat( in toata multimea aia) un ....steag al americanilor, care era cocotat mai sus decat toate celelalte steaguri!!! Ce ti-e, Doamne, si cu americanii astia! Credinciosi mai sunt!!Genul "uite-ma sa ma vezi!".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand am vazut ca noul papa este fostul cardinal german nu mi-a placut,dar zambetul lui m-a fermecat :cry: Si pe mine m-a socat bucuria oamenilor,dar se bucurau ca au un nou papa.Totusi uneori am avut senzatia ca se anunta cu totul altceva decat noul cap al Bisericii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ia uite ce spunea cineva despre Ex Papa(e de pe net, nu sunt sigura ca e chiar asa dar oricum e comic?tragic?)

o chestie interesanta : Papa a murit in ziua de 2-04-2005 2+0+4+2++0+0+5=13 Papa a murit in a 13-asaptamana a anului Papa a murit la varsta de 85 de ani 8+5=13 Papa a murit la ora 21:37 2+1+3+7= (uimitor) 13

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×