Sari la conținut
Forum Roportal
sclava_minciunii

Cat de politizata este presa?

Postări Recomandate

Cf. ISOMAR, 78% sustin ca Justitia din Romania este influentata politic.

 

Dar presa? Cate exemple de trusturi de presa cu adevarat independente puteti da?

Chiar dacă ar fi cu-adevărat independente, nu poţi spera la o obiectivitate de "roboţi", pentru că ziariştii sunt şi ei oameni, au simpatii şi antipatii instinctive, unele gesturi le plac, altele - nu etc.

 

Inacceptabil este atunci c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar presa? Cate exemple de trusturi de presa cu adevarat independente puteti da?

Marile ziare sunt controlate intr-adevar politic in mare masura, dar se mai strecoara, pentru a da iluzia unei credibilitati si cate un articol ceva mai independent. Pe de alta parte exista ziare mici, cu adevarat independente, dar influenta lor este scazuta si pana la urma dispar. Candva am scris si eu cateva articole la un ziar din Zalău, proaspat infiintat, pe patron il cunosteam foarte bine si am vazut pentru prima data modul in care se realizeaza un ziar. Erau in total doar trei persoane, toti tineri si inimosi. Existau insa deja doua ziare puternice (unul al Puterii, unul al Opozitiei), plus cel de limba maghiara, si nu a rezistat prea mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar presa? Cate exemple de trusturi de presa cu adevarat independente puteti da?

:o:

 

nici unul .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×