Sari la conținut
Forum Roportal
Iany

Electronica & Scheme

Postări Recomandate

Din cauza tensiunilor mari de alimentare, care pot ajunge la sute de volţi pentru tensiunea anodică, influenţa semnalului audio asupra polarizării tubului electronic (lămpii ...) e mult mai redusă dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai intai:

-calitatea unui amplificator e data de prea multe detalii:schema folosita, componentele, modul de executie...etc

-apoi, aici nu vorbim doar de putere ci si de restul( sursa, circuite de intrare, corectiile de ton, protectiile diverse, etc)

apoi:

-la aprecierea unui amplificator audio, in afara de putere, trebuie sa se tina cont de nivelul de distorsiuni, plaja de frecventa, raspunsul in aceasta plaja, si mai ales in ce nivel de toleranta

 

p.s. evident ca nu sunt nici eu excesiv de electronist, si mi-am permis sa ma amuz fata de laur, care imi e un bun amic..........

daca te-am ofensat...ai scuzele mele, prietene.

 

Eu te rog sa ma ierti, pt. ca am inteles gresit, draga Puiule! In privinta calitatii si parametrilor enuntati ma pricep f. bine,

am lucrat 24 de ani si aveam pe stand vreo 7-8 aparate maj. digitale in afara de osciloscop... Acum am acasa un MAVO-35

batran si un V-metru electr. facut de mine intr-o cutie de vibrator de acvariu, dar cu ac, care masoara si p.-tele de

acupuntura, in afara de semnale de AF, cu imped. de intr. de f. multi M-ohmi. Eu te-am intrebat relativ de pret. ca sa stiu

daca se merita munca. Piese clasice am, care se mai incadreaza la toti param. actuali de norme HI-FI si pot sa fac un

lant audio de la A la Z, sa nu crezi ca ma laud, dar am facut cateva si asta ca semielectronist... Sanatate PUIU! M.M.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si totusi Mosfet-urile ajung pana in 100-120 V din cate am vazut pana acum pe diverse scheme si montaje pe cand tuburile stiu ca lucreaza in tensiuni de 200-4-600 V. Tensiunea ridicata de lucru al amplificatorului face toata smecheria ?! Adica, stabilitatea frecventei pe iesire se datoreaza tensiunilor ridicate ?! Inteleg ca alimentarea ocupa un rol important intr-un amplificator( sa fie cat mai stabil in tensiune si curent, filtraj etc etc) poate intradevar asa caderea de curent pe sursa este mai mica, dar tot nu pricep de ce raspunsul in frecventa al amplificatorului pe lampi este mult mai precis ?

Discuţia e mult mai vastă. Comportarea electronilor la trecerea prin tranzistoare sau lămpi nu este predictibilă individual, iar aici ne apropiem de chestiuni din fizica cuantică. O să

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu te rog sa ma ierti, pt. ca am inteles gresit, draga Puiule! In privinta calitatii si parametrilor enuntati ma pricep f. bine,

am lucrat 24 de ani si aveam pe stand vreo 7-8 aparate maj. digitale in afara de osciloscop... Acum am acasa un MAVO-35

batran si un V-metru electr. facut de mine intr-o cutie de vibrator de acvariu, dar cu ac, care masoara si p.-tele de

acupuntura, in afara de semnale de AF, cu imped. de intr. de f. multi M-ohmi. Eu te-am intrebat relativ de pret. ca sa stiu

daca se merita munca. Piese clasice am, care se mai incadreaza la toti param. actuali de norme HI-FI si pot sa fac un

lant audio de la A la Z, sa nu crezi ca ma laud, dar am facut cateva si asta ca semielectronist... Sanatate PUIU! M.M.

ai salutul meu! :flowers:

ne asemanam din multe pdv, si eu sunt electronist cu anii multi in carca si m-am ''jucat'' destul in zona sunet

am casa plina de diverse scule, deh.....nostalgic

daca pot, te ajut cu mare drag, doar cere-mi

Puiu :salut:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Ziua! M-ar interesa sa invat elecronica,scheme....etc. De unde ma pot documenta carti?internet? :flowers:

 

 

Salut,

 

http://www.tech-systems-labs.com/freesoftware.htm - Turn your computer in a electronic engineering laboratory for free.

http://electronicsworld.tripod.com/ - Electronic circuit diagrams, tutorials, hobby & do-it-yourself homepage.

http://www.epanorama.net/

http://www.eserviceinfo.com/browse.php - Service manuals, schematics, documentation, programs, electronics, hobby

http://www.amasci.com/ - SCIENCE HOBBYIST

http://redcircuits.com/...

 

 

Gabi,

consumabile.org

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani si un an bun tuturor !

Am o problema.... Am un videoproiector, mai vechi ce-i drept dar cu care imi faceam treaba, la care i s-a ars becul.... 250 W la 220-250 V.... cu halogen. Videoproiectorul este Sony VPL - V500. Ca piesa de schimb originala ma costa 400 - 600 USD....

Ma poate ajuta cineva? Am reusit sa scot din oglinda de sticla soclul becului vechi care era fixat cu un ciment alb, nu gasesc un alt bec cu performante apropiate....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La multi ani si un an bun tuturor !

Am o problema.... Am un videoproiector, mai vechi ce-i drept dar cu care imi faceam treaba, la care i s-a ars becul.... 250 W la 220-250 V.... cu halogen. Videoproiectorul este Sony VPL - V500. Ca piesa de schimb originala ma costa 400 - 600 USD....

Ma poate ajuta cineva? Am reusit sa scot din oglinda de sticla soclul becului vechi care era fixat cu un ciment alb, nu gasesc un alt bec cu performante apropiate....

 

Ca sa fie echivalent cu becul original trebuie sa respecte puterea maxima, intensitate luminoasa, spectrul luminii, sa nu se incalzeaza mai mult decat originalul.... plus durata de viata.

 

In pagina asta poti cere foile de catalog ale lampii (cel putin asa se intelege):

 

http://www.execute.be/ficheprod_en.asp?idprod=365027

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As dori sa stiu si eu, de unde pot cumpara invelitoare antistatica de incheietura.( am auzit ca daca umbli sa schimbi cate ceva prin calculator, mai ramane energie chiar daca e oprit si nu as dori sa am neplaceri)

 

 

:doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As dori sa stiu si eu, de unde pot cumpara invelitoare antistatica de incheietura.( am auzit ca daca umbli sa schimbi cate ceva prin calculator, mai ramane energie chiar daca e oprit si nu as dori sa am neplaceri)

 

 

:doh:

incearca la magazinul Conex---este pe linia tramvaiului 16, cum treci de Lizeanu inspre D-na Ghica....

este undeva pe dreapta...

de fapt in zona respectiva sunt multe magazine.

.................

dupa ce-ti cumperi bratara antistatica si te bagi in calculator, nu uita sa o legi la o impamantare....( calaorifer este ok )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×