Sari la conținut
Forum Roportal
agoia

O problema de Java

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua tuturor, sunt nou si in acest forum si in JavaScript. Stiu ceva HTML si PHP. Acum lucrez la un site.

 

Problema mea e urmatoarea: utilizatorul navigheaza pe site si la un moment dat se afla pe o pagina, sa-i spunem Pagina_0 (adresa acestei pagini nu e fixa!); apoi vizitatorul navigheaza si iar navigheaza pe site pe unde vrea el, pana cand da peste un buton; apasand acest buton, eu vreau ca el sa fie imediat adus la Pagina_0.

 

Am o banuiala - ca acest lucru sa-ar face foarte elegant in Java, dar nu ma pot orienta - cum salvez adresa Paginii_0 si apoi ce folosesc, history.go() sau ce-i mai bine? Multumesc pentru ajutor, orice sugestie mi-ar folosi mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut-o pana la urma, dar in PHP. Daca va intereseaza, iata cum:

 

Paginile accesate prin lincauri din site isi salveaza adresa intr-un coocaie, astfel (acest cod se plaseaza in pagina inainte de <head>):

 

<?php

setcoocaie('Pagina_0',$HTTP_SERVER_VARS['REQUEST_URI']);

?>

 

In pagina in care exista butonul se plaseaza codul:

 

<?php

$Pagina_0=$HTTP_COOcaIE_VARS['Pagina_0'];

?>

 

..................

 

Cu Dreamweaver (cu programul asta excelent lucrez eu) se selecteaza butonul dorit si la Behaviors se indica la onClicca ---> goto url orice_url iar apoi se editeaza direct sursa si in loc de orice_url se pune <?php echo $Pagina_0 ?>.

 

Asta-i tot si merge traznet.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Ma bucur ca ai gasit raspunsul la problema ta.

Sunt curios care este adresa paginii unde ai folosit codul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E cea mai buna solutie asta. Apropo, Java nu are nici o legatura cu asta. Poate JavaScript (se poate face acelasi lucru in javascript, fara a mai folosi php ci doar html), doar ca e ceva mai mult de scris

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×