Sari la conținut
Forum Roportal
zbiara

Se merita sa fac Psihologia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt oarecum in impas . Sunt in clasa a 11-a , multi zic ca mai am timp , dar trebuie neaparat sa ma orientez asupra unei facultati . Nu-mi place nimic ce ae legatura cu realul chiar daca sunt la mate-info ... Intr-un timp am optat pt academie , dar nu ma simt in stare si stiu ca nu o sa intru , deci nu mai are rost . Apoi m-am gandit la psihologie ... pare o facultate interesanta...imi place sa discut cu oamenii , sa-i analizez etc...dar toti cand aud de psihologie se stramba.. Are viitor in Romania ? Se castiga din asta ? Mi-e frica sa termin o facultate...si apoi sa vad ca nu-mi gasesc loc de munca . Nu sunt copil de bani gata , viitorul depinde doar de mine .. Sincer , mi-ar placea sa urmez facultatea asta..dar oare se merita? ? Aveti cunostiinte care au termiant psihologia ? Ce parere aveti ? Am nevoie de sfaturi.. :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu , daca as fi acum in perioada in care ar trebui sa-mi aleg o profesie m-as gandi mai mult ce imi face placere sa fac, nu din ce se castiga.

Se poate castiga din orice si din nimic - daca ma intelegi dar daca nici nu-ti place profesia totul poate deveni un cosmar.

Daca crezi ca iti place psihologia gaseste un cabinet de psihologie si vezi daca nu te primeste in practica - poate il poti vedea la lucru. O multime de lucruri par diferite vazute de la distanta. Vorbeste cu un psiholog, vezi ce paree are al despre meseria lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E neaparat sa faci o facultate?

Daca merita sa faci psihologia si daca poti trai din ea - depinde doar de tine.

Daca te duci la facultate "de parca te incorci", nu merita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt oarecum in impas . Sunt in clasa a 11-a , multi zic ca mai am timp , dar trebuie neaparat sa ma orientez asupra unei facultati . Nu-mi place nimic ce ae legatura cu realul chiar daca sunt la mate-info ... Intr-un timp am optat pt academie , dar nu ma simt in stare si stiu ca nu o sa intru , deci nu mai are rost . Apoi m-am gandit la psihologie ... pare o facultate interesanta...imi place sa discut cu oamenii , sa-i analizez etc...dar toti cand aud de psihologie se stramba.. Are viitor in Romania ? Se castiga din asta ? Mi-e frica sa termin o facultate...si apoi sa vad ca nu-mi gasesc loc de munca . Nu sunt copil de bani gata , viitorul depinde doar de mine .. Sincer , mi-ar placea sa urmez facultatea asta..dar oare se merita? ? Aveti cunostiinte care au termiant psihologia ? Ce parere aveti ? Am nevoie de sfaturi.. :)

 

 

Nu am nici o facultate facuta dar..........psihologie...in Romania?! Cred ca vrei sa vezi cum iti sta in pozitia de cersetor. Dupa mine, undeva in 10 - 15 ani poate o sa-ti gasesti ceva, poate o sa reusesti(sper sa reusesti, chiar daca habar n-am cine esti) dar la ora actuala mai mult decat un muritor de foame cu facultate nu te vad :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde strict de ceea ce iti place. Oricum ai face, e posibili sa apara si regrete. Eu am facut exact ceea ce mi-a placut si nu profesez si nici nu voi profesa vreodata, pentru ca imi e sila de realitatea domeniului. Sunt lucruri pe care nu le-am luat atunci in calcul. Iar daca poti trai efectiv din psihologie, de ce nu? Ca sa fiu putin cinica, te invit pe aici pe forum sa vezi cata nevoie e de psihologi. Dar e o meserie pe care nu o vad facuta de amorul artei, ci doar cu pasiune. Uite poti apela la un psiholog pentru o oarece consiliere in cariera, de exemplu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fa domne psihologia daca asta simti..dar ia-o cronologic : intai pleaca de acolo!.Ca psihologia in romania este o gluma, si ca toate glumele din romania una teribil de proasta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E neaparat sa faci o facultate?

Daca merita sa faci psihologia si daca poti trai din ea - depinde doar de tine.

Daca te duci la facultate "de parca te incorci", nu merita.

 

Nu se pune problema , mie imi place psihologia si sincer cred ca m-ar atrage domeniul respectiv...deci nu as face facultatea doar asa de dragul facutului...ca sa zic ca am si eu o facultate . Dar daca maine as afla ca am alta optiune care nu ma atrage la fel de mult , dar e de viitor si as castiga bani.... as renunta la psihologie . Toti spun :"fa ceea ce-ti place" , asta ca sa dea un raspuns...dar degeaba fac ce-mi place daca o sa mor de foame ... Nu vreau sa invat 5,6 ani...si apoi sa-l aud pe tata cum imi scoate ochii ca mi-am batut joc de mine si "DE CE NU TE-AI DUS LA ACADEMIE ?? UNDE TI-AM ZIS EU ?? AI?? " si asta pentru ca pentru el e greu sa inteleaga ca nu o sa intru si nu o sa fac nici o academie de politie !! si pe langa taica-meo...o sa apara regretul si din partea mea! pentru ca am fost o idioata si nu am stiut ce sa fac... In plus , stim cu totii...ca sunt multe domenii...faci o facultate si apoi cand te angajezi poate nu ai nevoie nici macar de 50 % din ce te-au invatat aia p-acolo...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum iti imaginezi ca e sa fi psiholog? Ce sa faci ca psiholog?

Dar daca ai urma mate-info?

Sau sa faci Academia de Politie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum iti imaginezi ca e sa fi psiholog? Ce sa faci ca psiholog?

Dar daca ai urma mate-info?

Sau sa faci Academia de Politie?

 

1) Academia de Politie - se intra greu , stiu sigur ca nu sunt in stare (si e doar realism...)

2) mate-info - nu am nici o tangenta cu matematica..nu imi place nimic ce are legatura cu realul

 

Cum imi imaginez ? Am mai citit p-aici p-acolo si am vazut ca sunt multe optiuni , dar in general un psiholog interactioneaza cu oamenii , cu situatii ... etc . Mi-ar placea mult sa lucrez in politie ca psiholog , sa ma ocup de infractori sau ceva de genul...pana la urma..sa fac orice , numai sa si castig ceva.. Din cate am inteles cu psihanaliza nu prea reusesti mare branza in momentan 9acum fac trimitere la ceea ce intelegem din filmele americane , sta omul pe scaunel si sa sfaturi ) in Romania inca nu s-a ajuns la nivelul ala ... Eu tin sa cred ca daca mi se ofera certitudinea ca merita sa fac psihologia si ca n-o sa raman pe drumuri o sa dau tot ce-am mai bun...si n-o sa fac facultatea de dragul lelii ... Tata cand a auzit de psihologie a zis ceva de genul " a , da bravo ..la psihologie se duc toti prostii . " ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inceput-o. N-am continuat-o, dar o s-o reiau. Nu ma las pana n-o fac. E pasiunea mea si nu ma las. INSA in paralel o sa mai fac si altceva. Si sincer, nu stiu cand si daca o sa ajung sa profesez psihologia. Nu cred ca in Romania. Si afara... sa vedem. Depinde.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×