Sari la conținut
Forum Roportal
zbiara

Se merita sa fac Psihologia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:yahoo:

 

Vrei sa iti spun cum m-am hotarat eu sa dau la psihologie? M-am intrebat un singur lucru: in ce domeniu as fi disponibila sa invat mereu si sa depun mare efort, astfel incat sa fiu multumita si sa progresez asa cum imi doresc, profesand? Raspunsul a fost unul singur, si m-am hotarat la inceputul clasei a XXI-a. Si nu am regretat: psihologie am in cap, mi-am facut prietene foarte bune cu care vorbesc despre psihologie, si sunt foarte hotarata sa profesez, indiferent de cat de greu mi-ar fi sau mi s-ar parea ca este.

 

Succes, alege dupa sufletul tau, fa ceea ce iti place, si daca astea doua conditii sunt indeplinite, vei gasi destule resurse astfel incat sa treci si peste lucrurile mai neplacute. Uneori, nu iti dai seama daca un lucru ti se potriveste, decat dupa ce il incerci. :roll:

:o: Multumesc Ametist , o sa tin cont de sfaturile tale .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se merita sa faci psihologia, dar cel mai mult se merita sa iti faci propia psihoterapie, cu un terapeut de afara, pentru a deveni constient de sine.

 

In Romania, 60-70% din cupluri sunt formate din victima-agresor (fizic, psihic) cu manifestari ambivalente asupra copiilor, care saracii fiind prinsi la misloc devin disociati (nevrotici, schizofrenici).

 

Candva o sa fac un topic separat, VICTIMA-AGRESOR-SALVATAR, unde o sa arat cum recunosti un abuzator psihic (vampir psihic) si metodele de a-l anihila (temporar) pana poti evada din raza lui de actiune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Perspective in psihologie" Tony Malim , Ann Birch , Alison Wadeley ; Editura Tehnica ; :) pentru cei care vor sa afle mai multe despre ce este de fapt psihologia,dezvoltarea acesteia , ce este un psiholog,principalele arii ale cercetarii aplicative,metode de cercetare , psihologia si metoda stiintifica ,dezbateri filosofice in psihologie etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu sunt la Psiho acum in anul 4 si vreau sa te atentionez ca nu e chiar asa cum iti inchipui cand dai la aceasta facultate, vei fi dezamagita, de fapt sunt mizerii si aici ca peste tot. Trebuie sa cugeti bine daca vrei aici caci vei avea foarte mult de invatat si daca o faci doar pentru bani ai sanse sa nu reusesti. In privinta banilor ... in curand va fi si la noi mai apreciata aceasta meserie, mai ales acum de cand am intrat in U.E. peste tot va trebui sa existe un psiholog, deci sunt sanse mari sa gasesti de lucru. Iar in Bucuresti sunt cei mai bine platiti, nu ca in Brasov unde locuiesc eu. Apoi mai tine minte un lucru, tot ce se invata acum in facultate e cam depasit, in curand se va schimba totul ... asa e normal, sa existe schimbare, caci inseamna evolutie.

 

La examenul de admitere se cere si logica din clasa a 9-a sau doar psihologia din clasa a 10-a ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt eleva in clasa a10a. imi doresc foarte mult sa studiez psihologia, insa multi dintre cunoscuti incearca sa ma dea inapoi de la acest lucru: pe faptul ca se gasesc greu locuri de munca, ca si psiholog, ca multi dintre cei cu aceasta facultate nu se pot angaja nicaieri etc. imi doresc sa profesez aceasta meserie deoarece imi place foarte mult. de asemenea, as dori cateva sfaturi in legatura cu niste facultati mai bune de psihologie... si cateva sfaturi in legatura cu aceasta profesie... multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e ca la doctori, cu rezidentiat. asta daca nu cumva vrei sa profesezi pe shest. si nu in cele din urma verbul a merita nu este reflexiv :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt eleva in clasa a10a. imi doresc foarte mult sa studiez psihologia, insa multi dintre cunoscuti incearca sa ma dea inapoi de la acest lucru: pe faptul ca se gasesc greu locuri de munca, ca si psiholog, ca multi dintre cei cu aceasta facultate nu se pot angaja nicaieri etc. imi doresc sa profesez aceasta meserie deoarece imi place foarte mult. de asemenea, as dori cateva sfaturi in legatura cu niste facultati mai bune de psihologie... si cateva sfaturi in legatura cu aceasta profesie... multumesc!

 

 

De ce iti place psihologia ?

Editat de Un Om

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand dupa ce o faci iti dai seama ca nu e ceea ce-ti imaginai cand ai ales-o. Si apoi, la noi in tara, inca nu se merita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In primul rand dupa ce o faci iti dai seama ca nu e ceea ce-ti imaginai cand ai ales-o. Si apoi, la noi in tara, inca nu se merita.

Nu descuraja fata.

Daca-i place e bine sa o faca, si daca nu-i palce profesia o sa-i fie utila in alte domenii, respectiv in comunicare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce iti place psihologia ?

 

Eric Berne spunea ca unii dintre cei care au porunca parentala "inebuneste" aleg instinctiv si inconstient sa devina medici psihiatri, in speranta ca astfel vor evita sa devina pacienti in azilul de nebuni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×