Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa nici nu te astepti ,ca nici nu va incerca cineva sa inteleaga ce vrei tu.

 

Continui sa supi blogul tau mincinos in loc sa citesti scriptura:

 

 

Isus = Iosua(yeshu'a)=Mantuire, da?.

 

Ea va naste un Fiu, si-I vei pune numele Isus, pentru ca El va mantui pe poporul Lui de pacatele sale." (Mat.1:21)

 

 

 

Jonah 2:9 Hebrew Study Bible

 

וַאֲנִ֗י בְּקֹ֤ול תֹּודָה֙ אֶזְבְּחָה־ לָּ֔ךְ אֲשֶׁ֥ר נָדַ֖רְתִּי אֲשַׁלֵּ֑מָה יְשׁוּעָ֖תָה לַיהוָֽה׃ ס

KJV with Strong's

But I will sacrifice unto thee with the voice of thanksgiving I will pay that that I have vowed Salvation is of the LORD

 

--------------------------------------------------------------------------------

Hebrew Transliteration Strong's English

וַאֲנִ֗י va'ani 589 I

בְּקֹ֤ול bekovl 6963 the voice

תֹּודָה֙ tovdah 8426 of thanksgiving

אֶזְבְּחָה־ ezbechah- 2076 will sacrifice

לָּ֔ךְ lach,

אֲשֶׁ֥ר asher 834 which

נָדַ֖רְתִּי nadarti 5087 have vowed

אֲשַׁלֵּ֑מָה ashallemah; 7999 will pay

יְשׁוּעָ֖תָה yeshu'atah 3444 Salvation

לַיהוָֽה׃ Yahweh 3068 the LORD

ס s

 

 

 

 

 

yeshuah =Isus: salvation, mantuirea

 

Original Word: יְשׁוּעָה

Transliteration: yeshuah

Phonetic Spelling: (yesh-oo'-aw)

Short Definition: salvation

Editat de andrei.hus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

malitzia , fata tu intelegi ca vb avioane? 8) ....deci pe scurt trebuie sa CREZI :stars: ....si sa nu comentezi.....dar vezi tu ca ochiul si inima inseala mai mult decit mintea :spiteful: .....

 

Este exact invers, trebuie sa certezi, dar nu cu mintea. Nu poti cunoste adevarul decat in moementul in care il traiesti. Si mintea chiar minte cel mai mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este exact invers, trebuie sa certezi, dar nu cu mintea. Nu poti cunoste adevarul decat in moementul in care il traiesti. Si mintea chiar minte cel mai mult.

 

 

Ce sa cercetezi cand mintea este intunecata iar inima impietrita ? Deci mort.

 

 

Pe voi, care erati morti in greselile voastre si in firea voastra pamanteasca netaiata imprejur, Dumnezeu v-a adus la viata impreuna cu El, dupa ce ne-a iertat toate greselile. (Col.2:13)

 

Deci meritele sant ale lui Dumnezeu care te face sa poti intelege si sa ai o inima noua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Continui sa supi blogul tau mincinos in loc sa citesti scriptura

Daca te intorci putin inapoi o sa gasesti ca Dumnezeu a zis ca il vor numi Emanuel. Aici inca Dumnezeu nu stia ce o sa faca acest copil.

Pe cind a venit vremea sa nasca sa razgindit, sau a uitat ce a spus cu 600 de ani inainte si l-a numit Isus.

Sau, ai avea curajul sa renunti la textul din Isaia cap 7;14 si sa spui ca acolo nu vorbeste despre Isus, ci despre altcineva?

Vezi ca in acest caz cade si fecioria Mariei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact cum a cazut si Rebeca nu ?

 

Rabini falsi.

 

9. De aceea, hotararea de izbavire este departe de noi, si mantuirea nu ne ajunge. Asteptam lumina, si iata intunericul; lucirea, si umblam in negura!

 

13. Am fost vinovati si necredinciosi fata de Domnul, am parasit pe Dumnezeul nostru; am vorbit cu apasare si razvratire, am cugetat si vorbit cuvinte mincinoase;

 

14. si astfel izbavirea s-a intors inapoi, si mantuirea a stat deoparte; caci adevarul s-a poticnit in piata de obste, si neprihanirea nu poate sa se apropie.

 

15. Adevarul s-a facut nevazut, si cel ce se departeaza de rau este jefuit. Domnul vede cu privirea manioasa ca nu mai este nicio neprihanire.

 

17. Se imbraca cu neprihanire ca si cu o platosa, Isi pune pe cap coiful mantuirii; ia razbunarea ca o haina si Se acopera cu gelozia ca si cu o manta.

 

18. El va rasplati fiecaruia dupa faptele lui, va da potrivnicilor Sai mania, va intoarce la fel vrajmasilor Sai si va da ostroavelor plata cuvenita!

 

20. "Da, va veni un Rascumparator pentru Sion, pentru cei ai lui Iacov care se vor intoarce de la pacatele lor, zice Domnul.

 

 

In adevar, zadarnic se asteapta mantuire de la dealuri si de la multimea muntilor; in adevar, in Domnul Dumnezeul nostru este mantuirea lui Israel. (Ier.3:23)

 

אֱלֹהֵ֔ינוּ e·lo·hei·nu, 430 our God

 

תְּשׁוּעַ֖ת te·shu·'at 8668 is the salvation

 

יִשְׂרָאֵֽל׃ yis·ra·'el. 3478 of Israel

Mantuitor= Iesua= Isus

 

Ma lasi cu minciunile?

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci meritele sant ale lui Dumnezeu care te face sa poti intelege si sa ai o inima noua.

 

Doamne-doamne se ocupa si de transplanturi de inima?

 

Ma lasi cu minciunile?

 

Ieremia spunea ca mantuirea lui Israel este in "Domnul Dumnezeu nostru" nu intrun Fiu al lui. :crazy:

In plus cum ramane, dupa cum remarca si haym, cu Emanuel?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

El(לאלהים)(Elohim) este mantuirea(ישועת)(yeshuah) mea si Dumnezeul meu. (Ps.43:5)

 

תהילים 42:11 Hebrew Bible

מה תשתוחחי נפשי ומה תהמי עלי הוחילי לאלהים כי עוד אודנו ישועת פני ואלהי׃

 

 

ישועת = yeshuah =transcris in greaca Isus

 

Original Word: יְשׁוּעָה

Transliteration: yeshuah

Phonetic Spelling: (yesh-oo'-aw)

Short Definition: salvation

 

Conform acestui exemplu;

 

27. El a venit in Templu, manat de Duhul. Si, cand au adus parintii inauntru pe Pruncul Isus, ca sa implineasca cu privire la El ce poruncea Legea,

 

28. Simeon L-a luat in brate, a binecuvantat pe Dumnezeu si a zis:

 

29. "Acum, sloboade in pace pe robul Tau, Stapane, dupa cuvantul Tau.

 

30. Caci au vazut ochii mei mantuirea Ta,

Editat de andrei.hus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este exact invers, trebuie sa certezi, dar nu cu mintea.

 

Adevarul este primit . Este harul lui Dumnezeu nu dobandt prin vrednicia ori agerimea cuiva.

 

Galateni 1:12

pentru că n-am primit-o, nici n-am învăţat-o de la vreun om, ci prin descoperirea lui Isus Hristos.

Fiind vorba de adevarul Cuvantului

Editat de andrei.hus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma impiedica nimic sa fiu ca acolo, mai ales ca am cunostiinte de comportament uman cum putini oameni au.

Ma bucur ca ai atatea cunostinte,daca le-ai pune doar in slujba binelui asa ca Isus nu ai aea nimic de pierdut ci ai avea sansa sa simti cat mai curand puterea Duhului asupra ta

 

Bunica mea a fost in ultimii 35 de ani botezata la baptisti. A murit blestemand casa si batand pisicile. N-a primit nici un duh sfant. Asa ca nu mai vorbi tu prostii aici. Daca ai avea dreptate ca te rogi, crezi si gata, de maine esti altul, atunci nu am mai avea atatia corupti, hoti, violatori si nebuni.

 

Cand esti prea virusat, trebuie sa-ti arate cineva calea. Si cel mai important, sa tai contactul cu aia virusati.

Scuza-ma ca intrevin,condoleante pentru bunica ta,presupun ca nu a fost invatata iertarea in cultul religios in care fususe,de la iertare pleaca multe fiindca dupa vine si iubirea de aproape.Iertarea de sine ne ajuta foarte mult in a intelege imperfectiunile celorlalti si acceptarea lor ca slabiciuni omenesti ca si ale noastre de altfel.Daca nu reusim sa ne iertam pentru trecut si sa ne iubim aproapele nu putem aspira la prea multe.Nu cred nici eu ca ar fi suficient sa ne rugam si sa credem ci sa si devenim binele celor care sufera,toti cei care fac nelegiuri in lume daca erau invatati sa-si iubeasca aproapele ca pe ei insisi nu ar mai fi fost atatea faradelegi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×