Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

fara sa il fac pe MOhamed epileptic si analfabet dupa cum ai insinuat tu

Ti-a fost acel post adresat tie? NU! Te simti cu musca pe caciula sau care e treaba? Nu inteleg de ce te-ai introdus automat in categoria celor avizati de mine.Le impartasesti opinia?Deci lasa paranoia ca nu la tine m-am referit.

 

Nu te-am avut pe tine in vizor cand am spus asta.Au facuto altii.Deci nu te alarma :P Ar trebui sa ma stii cat de cat si sa realizezi ca daca as fi avut sa-ti aduc vreo acuzatie as fi facuto direct fara insinuari.

Deci crezi ori nu crezi in Noul Testament sau il sucesti si invartesti dupa cum iti vine bine la mana ?

Singura chestie din Biblie pe care nu o cred este ca Isus este de natura divina si toate implicatiile pe care le are acesta notiune.In rest nu am absolut nici o problema cu biblia.Si precum NT este in totalitate dedicat lui Isus pe post de D-zeu secundar normal ca nu pun mare valoare pe el.:P

 

Cand ti se pun in fata versetele din Quran pline de ura si violenta ura contra celor de alte religie niciodata nu te obosesti sa le explici ci bagi la greu versete din Vechiul Testament de parca aratand cu degetul spre o alta religie o faci mai buna pe a ta !

Stii de ce o fac? Pentru a demonstra cat de ipocriti sunteti si cat de aroganti incat sa aratati cu degetul la paiul din ochiul vecinului in timp ce nu-l vedeti pe al vostru. E ca si cum o curva ar scorni o alta curva in timp ce pe ea insisi se considera sfanta.Cam asa si cu unii crestini cu versetele lor extrase din Quran in schimb ce biblia lor este arhiplina cu versete de acelasi fel.Nu o fac pentru a-mi demontra validitatea sau bunatatea religiei mele pentru ca pur si simplu nu ma intereseaza de opinia voastra.Nu trebuie sa demonstrez nimanui nimic.Vrei sa pricepi lucrul asta? Da ca nu....nu ma mai mai bate la cap.

Deci crezi in Vechiul Testament sau nu crezi ?

In opinia mea VT este in intregime valabil si trebuie considerat ca atare.Cei care ar lua seama la ce spune VT s-ar debarasa automat de NT care o ia pe aratura din greu.

Toti musulmanii sustin ca Biblia a fost schimbata si corupta insa culmea , toti vin cu argumente din Biblie care sa dovedeasca ba ca Mohamed e profetit in Biblie , ba ca Isus nu e Dumnezeu , ba ca nu a murit pe cruce etc , ba ca poligamia e permisa de Dumnezeu , etc etc etc ! Penibil pur si simplu !

Si ce nu e adevarat? Iar biblia a fost modificata in unele locuri ca sa corespunda cu notiunea ca Isus este fiul lui D-zeu si divin.Nu a fost modificata in intregime,deci nu mai abera.

Penibil este sa insisti ca poligamia nu ar fi permisa de D-zeu in timp ce profeti biblici au fost ei insisi poligami.Penibil este sa insisti ca in numai in Quran exista versete cu violenta,pe cand VT este plin de porunci directe date de D-zeu prin care triburile lui Israel jefuiau,violau,luau sclavi captivi si ucideau.Penibil este sa insisti ca numai Quranul indeamna la omor pentru adulter pe cand si biblia indeamna la acelasi lucru din porunca cereasca.Ba chiar indeamna a omora pana si copii care nu-si onoreaza parintii. Porunca data de D-zeu Tatal :P ASTA E PENIBIL !!!

 

doar cu cateva posturi mai sus ) ca e lipsit de bun simt ca oamenii au renuntat la obiceiurile violente din Vechiul Testament si ca de fapt acelea sunt adevaratele relevatii ale lui Dumnezeu !!

Poate ma lamuresti de catre cine sunt date revelatiile si poruncile violente din VT? :doh:

 

Poti sa te tavalesti de ras in continuare sau sa isti din nou un scandal care sa se lase cu inchiderea topicului

Fato lasa telenovelele.Scandal isc cand va apucati voi sa postati zelos tot felul de insulte si mojicii nu cand va exprimati opiniile contradictorii civilizat si fara ofense.

De exemplu poti avea discutii cu un musulman caruia nu-i agreezi religia sau pe el insusi fara ai spune tot timpul....musulmanii sunt asa si pe dincolo,profetul vostru a fost un epileptic analfabet,musulmancele sunt sclave de harem etc. Vb in general nu te acuz ca ai fi spus tu astea.

Deci daca fac scandal am motive bine intemeiate nu ma lamentez eu de vreo opinie-doua contradictorii.

Daca nu sunteti in stare sa va tineti mojiciile sub control si nu va puteti abtine de la injurii atunci da topicurile ar trebui inchise. Nu confunda s*** cu prefectura.

:P

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ti-a fost acel post adresat tie? NU! Te simti cu musca pe caciula sau care e treaba? Nu inteleg de ce te-ai introdus automat in categoria celor avizati de mine.Le impartasesti opinia?Deci lasa paranoia ca nu la tine m-am referit.

 

 

Serios ? Nu la mine te-ai referit ? Parca nu te-as cunoaste , parca nu esti tu aia care m-a facut de zeci de ori cruciata in misiune , sfanta cuvioasa etc .

 

Nu te-am avut pe tine in vizor cand am spus asta.Au facuto altii.Deci nu te alarma :doh: Ar trebui sa ma stii cat de cat si sa realizezi ca daca as fi avut sa-ti aduc vreo acuzatie as fi facuto direct fara insinuari.

 

Tocmai pt ca suntem cunostinte vechi stiu ca ceea ce spui aici este bullshit .

 

Singura chestie din Biblie pe care nu o cred este ca Isus este de natura divina si toate implicatiile pe care le are acesta notiune.In rest nu am absolut nici o problema cu biblia.Si precum NT este in totalitate dedicat lui Isus pe post de D-zeu secundar normal ca nu pun mare valoare pe el. :cry:

 

De-a dreptul comic pe bune !

:doh: Adica nu pui valoare pe Noul Testament dar te folosesti de Noul Testament ca sa dovedesti cum ca faptul ca Mohamed a "vorbit" cu un inger e perfect valid din moment ce in Noul Testament si altii au vorbit cu ingeri . :)

Amazing nu alta ! Dar totusi uiti un amanunt ! Nicaieri in Biblie in Vechiul sau Noul Testament ingerii care au vorbit cu oamenii nu au venit sa schimbe ceva din ceea ce a fost relevat mai inainte asa cum a facut ingerul Jibreel cu Mohamed. Aici e marea diferenta . Ingerul care i-a vorbit lui Mohamed nu i-a relevat nimic cu privire la viitor asa cum au facut ingerii din Biblie ci pur si simplu a discreditat tot ceea ceea ce s-a intamplat mai inainte iar pe baza acestor "revelatii" a fost intemeiata o religie violenta plina de ura dornica sa rastoarne celelalte credinte anterioare . De aceea tot ce este scris in Quran ramane in picioare si in zilele de azi , de aceea crestinii sunt pe cale de disparitie si persecutati in tarile islamice, de aceea avem pana si in ziua de azi jihadistii care vor sa islamizeze lumea , islamistii cu ura in glanda pe evrei , pe kaffiri ( necredinciosi ) , pe vest , pe America , pe idolatrii , pe cei care "insulta" islamul si in general pe tot ce este antiislamic .

 

 

Stii de ce o fac? Pentru a demonstra cat de ipocriti sunteti si cat de aroganti incat sa aratati cu degetul la paiul din ochiul vecinului in timp ce nu-l vedeti pe al vostru. E ca si cum o curva ar scorni o alta curva in timp ce pe ea insisi se considera sfanta.Cam asa si cu unii crestini cu versetele lor extrase din Quran in schimb ce biblia lor este arhiplina cu versete de acelasi fel.Nu o fac pentru a-mi demontra validitatea sau bunatatea religiei mele pentru ca pur si simplu nu ma intereseaza de opinia voastra.Nu trebuie sa demonstrez nimanui nimic.Vrei sa pricepi lucrul asta? Da ca nu....nu ma mai mai bate la cap.

 

Bullshit ! Nu o faci pt a demonstra cat de ipocriti suntem ci pt ca nu ai alte argumente pt a justifica ororile scrise in Quran , ori esti ignoranta de nu se poate ceea ce nu cred ca e cazul . De zeci de ori ti s-a explicat si pe acest forum si pe celalalt ca NIMENI in ziua de azi nu se ia dupa Vechiul Testament pt ca crestinismul a aparut odata cu Noul Testament . Legile din Vechiul Testament nu se mai aplica in ziua de azi in schimb legile din Quran DA !

Nu ma fa sa dau iar dovezi cu imami incitand la ura prin vestitele hatespeech-uri folosind exact versete din Quran !

Deci a compara Quranul cu Vechiul Testament este un siretlic care iti iese de minune in fata celor necunoscatori de Biblie si de Quran.

 

In opinia mea VT este in intregime valabil si trebuie considerat ca atare.Cei care ar lua seama la ce spune VT s-ar debarasa automat de NT care o ia pe aratura din greu.

 

Doar in opinia ta draguto .....doar in opinia ta .....Crestinii stiu de ce Vechiul Testament nu mai trebuie urmat . Observ ca voi musulmanii credeti ca lumea trebuie sa stea in loc de la Moise incoace . Daca tu o musulmanca educata , moderna care traieste in vest gandeste asa ce sa ma mai mir de restul. Ei ai vazut de ce nu ne intelegem ?

 

 

Si ce nu e adevarat? Iar biblia a fost modificata in unele locuri ca sa corespunda cu notiunea ca Isus este fiul lui D-zeu si divin.Nu a fost modificata in intregime,deci nu mai abera.

 

Fii draguta si vino cu argumente in loc sa ma acuzi ca aberez, .

 

Penibil este sa insisti ca poligamia nu ar fi permisa de D-zeu in timp ce profeti biblici au fost ei insisi poligami.Penibil este sa insisti ca in numai in Quran exista versete cu violenta,pe cand VT este plin de porunci directe date de D-zeu prin care triburile lui Israel jefuiau,violau,luau sclavi captivi si ucideau.Penibil este sa insisti ca numai Quranul indeamna la omor pentru adulter pe cand si biblia indeamna la acelasi lucru din porunca cereasca.Ba chiar indeamna a omora pana si copii care nu-si onoreaza parintii. Porunca data de D-zeu Tatal :) ASTA E PENIBIL !!!

 

Nu draguto , penibil este sa hulesti ceva si sa fii de acord cu acel ceva in acelasi timp !

 

 

 

Fato lasa telenovelele.Scandal isc cand va apucati voi sa postati zelos tot felul de insulte si mojicii nu cand va exprimati opiniile contradictorii civilizat si fara ofense.

 

De exemplu poti avea discutii cu un musulman caruia nu-i agreezi religia sau pe el insusi fara ai spune tot timpul....musulmanii sunt asa si pe dincolo,profetul vostru a fost un epileptic analfabet,musulmancele sunt sclave de harem etc. Vb in general nu te acuz ca ai fi spus tu astea.

Deci daca fac scandal am motive bine intemeiate nu ma lamentez eu de vreo opinie-doua contradictorii.

Daca nu sunteti in stare sa va tineti mojiciile sub control si nu va puteti abtine de la injurii atunci da topicurile ar trebui inchise. Nu confunda s*** cu prefectura.

O:)

 

Fato lasa tu telenovelele ......la tine absolut tot ce e negativ in legatura cu islamul ti se pare ofensa , mojicie , insulta . Ca atare incepi prima data cu batjocuri apoi te prefaci ofensata , victima faci melodrama apoi explodezi in acuzatii si insinuari si bineinteles totul se lasa cu inchiderea topicului asa cum s-a lasat cu o gramada de alte topicuri referitoare la islam iar recent cu topicul Probleme in islam .

 

Si ca sa iti dovedesc cat de falsa esti in acuzatiile tale uite aici ce ai scris tu cu manuta ta :

 

LE:Sunt multe chestii in islam pe care am observat ca iti place sa le abordezi.Una ar fi cea cu mostenirea si inegalitatea intre barbat si femeie la acest capitol.Dar tu in loc sa te informezi care este motivul pentru care barbatul mosteneste mai mult,te rezumi sa bati trambita pe aici despre lipsa de fair play in mostenire la musulmani.Daca erai sa fii obiectiva,explicai totul legat de aceasta lege si lasai interlocutorii sa traga singuri concluzii despre cine este tratat unfair.Ori nu ai stiut (dar te puteai informa deci asta nu e scuza) ori nu ai vrut intentionat sa explici de ce anume un barbat mosteneste mai mult.Acest lucru imi demonstreaza din nou cat de rau voitoare poti fi.

 

 

Deci fara ca macar eu sa fiu in cauza m-ai acuzat de o gramada de lucruri doar ca sa ma discreditezi . Culmea, ai avut tupeul sa mai pui si linkul ca sa te faci si mai credibila crezand ca nimeni nu o sa verifice , sa puna sub indoiala buna ta credinta . ... Esti sub orice critica pe cuvant .

Editat de bia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1.Serios ? Nu la mine te-ai referit ?

2.ceea ce spui aici este bullshit .

1. NU

2. Un cuvant : P A R A N O I A...case closed.

ca sa dovedesti

REPET : Nu trebuie sa dovedesc nimic. Un om care tine musai sa dovedeasca ceva,are nevoie de acceptul altora cu privire la ideile sale.Cum eu nu necesit acest lucru si nu am nevoie ca ceea ce cred eu sa-mi fie validat de careva,nu trebuie sa dovedesc absolut nimic.

Ceea ce am expus eu este o logica (,) care nici macar tie nu-ti poate scapa.Nu ma mir ca ti-a scapat insa.Oh well...

Nu ma fa sa dau iar dovezi cu imami incitand la ura prin vestitele hatespeech-uri folosind exact versete din Quran !

Nu mi-as permite sa-ti ingradesc acest hobby dar daca tot o faci poate te induri sa pui versetele respective in tot contextul istoric in care au fost scrise si poate te informezi putin depre diversele interpretari pe care le au...nu toate negative si demne de urmat literalmente in actualitate.

Spor la treaba.

IN INCHEIERE: Nu ma intereseaza opinia ta si altora despre islam.Nu trebuie sa-ti dovedesc tie si altora absout nimic. Iti poti exprima dezacordul fata de aceasta religie in mod civilizat fara flame si provocari sau insulte.

Abtinete sa generalizezi.Nu mai adu interlocutorul in discutie pentru ca asta este o provocare deliberata.Nu mai fa presupuneri deplasate si incearca sa fii macar cat de cat obiectiva cand combati vreo idee sau argument.

In rest nu avem probleme.Happy posting...

Deci fara ca macar eu sa fiu in cauza m-ai acuzat de o gramada de lucruri doar ca sa ma discreditezi . Culmea, ai avut tupeul sa mai pui si linkul ca sa te faci si mai credibila crezand ca nimeni nu o sa verifice , sa puna sub indoiala buna ta credinta . ...

Te-am acuzat ca in timp ce condamnai inegalitatea intre femei si barbati la capitolul mostenire ai omis intentionat sa explici de ce mosteneste barbatul mai mult. Simplu.Te-ai bagat singura in cauza. Linkul dat de mine a fost catre un mesaj de al meu unde am explicat cum sta treaba cu mostenirea,ceea ce tie ti-a "scapat" sa faci,insa ai putut insinua cu convingere ca aceste clauze de mostenire devavorizeaza femeia musulmana.

Nu sunt in misiune sa te descreditez.Iti dai prea multa importanta.Pentru mine esti un nickname pe un forum,nickname ce genereaza mesaje la care eu raspund.Nimic mai mult.Daca ceva ajunge a fi descreditat,acestea sunt mesajele generate de nick-ul "bia".Persoana din spatele nickului nu prezinta absolut nici o importanta pentru mine.

Uite de ce te-am acuzat eu si pe buna dreptate:

Sunt multe chestii in islam pe care am observat ca iti place sa le abordezi.Una ar fi cea cu mostenirea si inegalitatea intre barbat si femeie la acest capitol. Am explicat eu in detaliu cum sta treaba cu mostenirea,pe alt topic

http://www.roportal.ro/discutii/ftopic55127-80.html

Daca erai sa fii obiectiva,explicai totul legat de aceasta lege

 

Si acum hai sa dovedim faptul ca ai mentionat despre mostenire in Islam fara a da explicatiile de rigoare.

ai aici niste informtii luate de pe un site islamic u privire la mostenire . Sper sa iti ajute .
Vezi ca ai mai sus versetul din Quran care reglementeaza mostenirea in cazul baietilor si a fetelor sau mai bine intreaba un imam.
...Dar sa revenim la "respectul " femeii in islam

Barbatii in islam mostenesc de doua ori cat o femeie

Quran 4/11[iata ce] hotaraste Allah in privinta [mostenirii] copiilor vostri: un fiu are o parte

egala cu partea a doua fiice....

Asta este respectul dat de Allah in Quran femeilor .

 

Mai simplu si clar de atat nici ca se poate. Mura in gura vine cam asa :

 

Bia face anumite afirmatii incorecte = rezulta in Naeema deconspirand dintre aceste afirmatii cu explicatiile de rigoare = rezulta in Bia indignata cum ca ese acuzata pe nedrept de aceste afirmatii = rezulta in Naeema dovedind ca Bia le-a facut fara a prezenta all the facts =rezulta...sa vedem in ce rezulta...:doh:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti offtopic, aici se vorbeste despre Biblie vs. Coran, nu despre extratrestri. Iar postarea mai multor mesaje identice este considerata spam.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

BIBLIA VS CORAN, Credeti ca Biblia se aseamana cu Coranul?

 

Pai nu se aseamana intrutotul:

ne-prezenta sfintilor si a idolilor/icoanelor in Qur'an

musulmii nu minca la porci.

nu cred ca Yesua a fost mesia, sau ca l-au agatat pe stilp.

musulmii cred ca Mesia nu a venit inca.

 

Sunt si asemanari:

musulmii cred in rai si iad.

cred in reincarnare.

cred ca Yeshua a existat.

 

cred ca evreii sunt asa si pe dincolo.

 

Nu ma intereseaza opinia ta si altora despre islam
Stratagema corecta. Islamului nu i se poate face avocatura de aparare.

case closed

 

Amazing nu alta ! Dar totusi uiti un amanunt ! Nicaieri in Biblie in Vechiul sau Noul Testament ingerii care au vorbit cu oamenii nu au venit sa schimbe ceva din ceea ce a fost relevat mai inainte asa cum a facut ingerul Jibreel cu Mohamed

Iata inca o asemanare:

Jibreel e tot una cu Gavrilă. Ambii veniră să schimbe chestii din Tanach.

Spre deosebire, Tanachul a fost dat lui Moise personalmente si niciun Jibreel sau Gavrilă nu a fost pe fază.

Deci, bia, nu ai rezon.

Gazonul celot doua religii nascute dupa Moise are asemanari. Gradinarii difera in amanunte, insa nu principial.

Editat de ben_gal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gazonul celot doua religii nascute dupa Moise are asemanari. Gradinarii difera in amanunte, insa nu principial.

Intru la banuieli severe, insa nu in principal este si nu in esential...aoleouuuuu ma doare deja capul. Nu mai pot dormi nici cu medicamente de nani nani...

 

 

Intrebarea topicului:credeti ca biblia se aseamana cu Quranul?

Raspuns categoric:Nu.

Motivatie: Cine se aseamana se aduna.

Concluzie:Daca se aduna devenind un tot ne-a luat dreeakul pe toti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intru la banuieli severe, insa nu in principal este si nu in esential...aoleouuuuu ma doare deja capul. Nu mai pot dormi nici cu medicamente de nani nani...

 

 

Intrebarea topicului:credeti ca biblia se aseamana cu Quranul?

Raspuns categoric:Nu.

Motivatie: Cine se aseamana se aduna.

Concluzie:Daca se aduna devenind un tot ne-a luat dreeakul pe toti!

Cine se aseamana se aduna

Sunt asemanari si asemanari.

Darwin a spus ca suntem din maimute.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Biblia vb Coran, pentru a intelege cit de cit si Coranul trebuie inteles contextul istoric, care erau problemele zilei

Exista asemanari fireste insa nu este obligatoriu ca cei care au scris Coranul sa aibe puncte de vedere identice intrutotul cu crestinii mai ales ca nu erau mari teologi.

 

Problemele zilei erau f grave, imaginativa ca mafia a pus stapinire pe fostele religii politeiste din zona si poate nu numai. Si ei faceau legea taiau si spinzurau la propriu findca preotii si marii dregatori aveau armate personale.dar nu pentru a se lupta intre ei ci pentrua se ajuta in caz de revolte cinstite. Adica unii munceau si altii praduiau legal -ascunsi sub masca autoritatii religioase si preasfinte. Asa incit era nevoie mai mult decit oricind de o revolta si un razboi penru eliberare religioasa (jihad).

Mohammed la sfirsit a spus ca razboiul armelor s-a incheiat si ca deacum gurile sa vobeasca dar unii ii contesta din acest motiv autoritatea (secte gen Al kaeda etc) iar altii profita de gloate si cauta tinte asupra carora sa verse ura in virtutea unor campanii electorale si de strigere de fonduri pt inarmare intr-un sistem mai mult sau mai putin teocrat. Si de unde cumpara ei arme? De la fabricile de armament din occidentul crestin atit de hulit.

la fel si in cazul crestinatatii - nu Iisus este de vina pentru faptele singeroase ale Inchizitiei.

Nu El este de vina pentru ca nu dorim un dalog ,o cunoastere si intelegere reciproca intre toate religiile.

Si dregatorii nostri umbla cu doua masuri , in intilnirile internationale recunosc ca de fapt toate marile religii s e inchina aceluiasi Dumnezeu prin apelative si in forme diferite dar cind vin acasa in parohii demonizeaza si acuza mincinos tot ce nu este crestin.

Exista o concurenta si o lupta surda pt prozelitism insa culmea este ca ...convertirea presupune un ajutor spiritual acordat celuilalt insa cum sa il poti ajuta daca nu il intelegi si il mai si urasti privind cu partinire ,cu preconceptii?

Este destul de dificil sa convingi un om ca greseste in conditiile in care nu tot ce face este gresit asa cum ai crede , este greu si pentru el sa recunoasca ca a gresit pina acum sau ca a fost gresit calauzit asa incit pentru succesul in convertire este necesar sa ii dai si lui dreptate si sa-i arati inclusiv prin exemplu personal ca punctul tau de vedere este mai bun (nu singurul bun).

Ideal este saii arati adevarul pe baza a ceea ce stie deja fiindca si in coran sint o serie de sure care contrazic dogmele raspindite gloatelor.

Apoi ceea ce vedem noi la TV despre islam ...e ca si cum pe un canalTV german sint filmati niste tigani de la tara find dati ca exemplu in legatura cu viata in Romania.

Islamul este foarte divers, exista peste 200 de ramuri islamice care fiecare are viziunea sa diferite si obiceiuri diferite.

sint unele tari mai sarace in care fanatismul este mare (vina saraciei trebuia data pe cineva) si alte tari unde oamenii au acces la invatamint citesc Coranul in limba lor materna au acces la internet unde oamenii nu sint fanatizati.

Asadar problema lor este ca sint slab calauziti de dregatorii lor politicianisti. caci altfel sint capabili de ascultare si de implinirea datoriilor cerute , se poate spune ca din punct de vedere spiritual sint mai sirguinciosi decit noi si iau lucrurile mai i serios chiar adca multora le lipseste un anume fler un discernamint.

Daca ar fi mai bine calauziti prin exemple pe care sa le aprecieze s-ar putea obtine rezultate destul de multumitoare.

Insa crestinii si in general societatea ocidentala nu le pot oferi aceste exemple in mod concret adica prin exemplu personal. Tocmai fiindca sint mai superficiali si mai aroganti.

Nu cunosc relationarea lor cu lumea buddhista si taoista insa stiu ca nici cu hindusii nu se au chiar pe bune cu toate ca si acolo unii stau in banca lor si altii nu mai pot de grija altuia.

Relationarea cu hindusii are in spate o istorie la fel de veche, inca de pe vremea imperiului Han cind India a fost in mare parte invadata si ocupata, acel razboi de cucerire este pe primul loc in lume la capitolul victime inaintea celui de-al doilea razboi mondial . dar hai sa zicem ca dupa citeva secole musulmanii s-au retras si subcontinentul indian si-a recapaat independenta, indienii au mai uitat si au iertat ,apoi a fost ocupata de britanici incit pentru eliberarea ei Ghandi a fost fortat intr-un moment dificil de reprezentantul musulman al regiunii Pakistan sa cedeze Pakistanul unui regim islamic care sa proclame independenta fata de tara mama.

Insa in acel moment nu s-au stabilit niste granite precise ci doar orentative incit si i zilele nostre in anumite zone muntoase au loc inca schimburi de focuri si retrasari de granita.

Evident ca apoi au urmat campanii unii impotriva altora, prigoniri si emigari mai als din Pakistan in India , atentate si tot felul de incendieri, crime, operatiuni sub acopeire.

Insa si in acest caz daca stai sa te gindesti musulmanii ar fi avut mai mult de cistigat daca nu muscau din mina care i-a hranit. Acum e mai greu sa convertesti un hindus la islam.

Ceea ce vreau sa subliniez este ca pakistanezii o parte dintre ei cunosc istoria si problemele cauzate hindusilor asa incit unii stau in banca lor iar altii nu suporta sa se stie cu musca pe caciula si tendinta este sa ii culpabilizeze tot pe hindusi pina intracolo incit sa-i urasca si sa se razbune pe ei. Totul de la o greseala politicianista a unor inaintasi dornici de putere.

Bineinteles in campaniile mediatice impotriva Indiei o scot tot pe ea vinovata si chiar datoare, pe teritoriul ei mai exista si alti musulmani asa incit se ajunge pina acolo incit au pretentia de mult mai mult teritoriu.

Exsta chiar si un plan de inarmare secreta in vederea unei invazii ulterioare din partea lumii arabe prin coaliarea fanaticilor. Asazisul jihad.

Daca crestinatatea ca sistem religios a mostenit poate fariseismul si infatuarea de la evrei, musulmanii au mostenit vechile probleme de dictatura religioasa.

Evident ca occidentalii dupa al 2-lea razboi mondial urmaresc in lume orice tendinta dictatoriala capabila sa genereze o noua conflagratie mondiala cu tendinte de a cuceri intreaga lume daca se poate- ceea ce viseaza unii fanatici.

Ei si indienii sint la curent cu planurile lor insa deocamdata nu pot face mare lucru- mai mult decit fac in prezent.

Deocamdata au trei directii de actiune- claborare SUA-INDIA in domeniul armamentului de ultima generatie entru a ajuta india in mod preventiv, actiuni militare de intensitate medie in Afganistan pentru scaderea gradata a numarului total de potential combatanti musulmani precum si pentru detensionarea psihologica din lumea musulmana.

Cit si o incercare de deschidere a SUA (Obama) catre lumea musulmana -ceea ce este dificil daca nu este urmat si de cei din spatele lui iar efectul... in unele parti mai mult deranjeaza fiindca fanaticii doresc un inamic si un motiv de bataie si nu de infratire. Insa probabil in unele medii islamice mai culte are efect macar ca opreste partial fanatizarea altora.

In concluzie putem spune ca lumea araba acolo unde sint probleme trebuie vazut ca un bolnav care sufera din cauza capuselor de care nu este in stare sa scape singur. La fel si cea crestina ca nici ea nu e chiar usa de biserica doar ca lucrurile sint mult mai subtile si mai greu de cuantificat -in acest motiv in uneleprivinte ce tin de dogme avind un caracter de bomba cu ceas.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×