Sari la conținut
Forum Roportal
virgil..0

Tot religie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Aici este o contradictie. Pe de o parte zice sa fim realisti, iar apoi ne amageste cum ca lumea asta e Ok. Nu zic ca lumea ca si creatia lui Dumnezeu nu este frumoasa. Dar sa nu uitam ca acum Satan conduce lumea si a umplut-o de boala, moarte, suferinta, bombe, oameni ologi etc..

Deci doar daca am ignora realitatea am putea spune ca traim intr-o lume perfecta

 

sa vezi mereu bobul de mustar in orice ...:shifty: ... si va fi bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa zisa (pe nedrept ) crestinatate este o organizatie care are scopul de a conduce cu orice pret, chiar cu moartea multor oameni nevinovati. Dupa cate am vazut nu exista indoiala cum ca religia nu reprezinta pe Isus Cristos, cel putin pe Acela care este descris in Biblie.

 

Crestinismul se bazeaza pe Biblie. Leagea crestinilor este voia lui Dumnezeu descrisa in Biblie. Acestia nu participa la manifestatiile religioase sau politice ale lumii. Ei sunt neutri dpdv religios si politic. Nu participa la razboaiele lumii lui Satan din iubire fata de Creator si fata de aproapele pe care nu vor sa il omoare.

 

Religia va disparea pt ca asa arata Biblia. La final tot ce nu se conformeaza dupa Biblie va fi sters de catre Creator in razboiul Armaghedonului. Atunci toti vor sti cine este Creatorul dar va fi prea tarziu. Biblia arata ca, cum a fost in timpul lui Noe la fel va fi si in timpul sfarsitului in care traim noi. Adica ce faceau ei? Mancau, beiau , se maritau pana a venit apa si i-a luat pe toti.

Tu intelegi Biblia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica ce faceau ei? Mancau, beiau , se maritau pana a venit apa si i-a luat pe toti.

 

Si ce facem noi acuma? A... da... ne mai si rugam...

 

Chiar credeti ca cel ce a facut oamenii, i-a facut ca sa aiba cine sa-l bata la cap? Credeti ca el nu stie slava sa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
`Isus nu putea sa foloseasca vechiul testament caci acestza inca nu s-a inventat pe timpul sau!

El ca toti evrei folosea eventual Tora sau Miqra!

Vechiul Testament este un furt intelectual prin care s-a furat cartea sfanta a religiei Mozaice si a fost pusa sa faca pui ptr religia crestina!

 

Nu stiu de ce zici ca Iisus Hristos nu folosea VT pt ca nu se inventase inca deoarece:

pt evrei Biblia (Tanakh) inglobeaza -Torah (Pentateuhul)

-Neviimi-Profetii

-Kettuvim-Hagiografe

pt toate acestea se atribuie niste autori si niste date, care nu corespund ele intocmai dar daca sursele de specialitate destainuie ca au fost confectionate in ~458 i.Hr (e o data aleatorie) ele pot data de dinainte de acest an sau dupa dar in anul 36 d.Hr tot nu se poate ajunge.

 

Ezra (care cred ca a trait in timpul celor 2 valuri de emigrari de evrei spre tara lor 537, 458 i.Hr) era un mare cunoscator al cartilor atribuite lui Moise (a vietuit in timpul domniei lui Ramses al 2 lea 1304-1227 i.Hr). Daca Ezra a aflat de Pentateuh cred ca si Iisus putea.

Profetii si Hagiografele se termina de scris pana in ~400 i.Hr

Daca tot erau ele scrise pe legiuni de pesti si piei nu cred ca comunitatile le plimbau doar din stanga in dreapta. E drept ca nu toti auzisera de toate dar nici nu erau in pom si pomul in aer si aerul departe...

 

Pana la nasterea lui Iisus au trecut mai bine de 300 de ani de cand VT s-a terminat de scris....iar acest Iisus nu cred ca era un parlit, amarat si plin de jeg nici gagica nici bistari......daca-i renegam sursele divine tot trebuie sa-i atribuim o invatatura relativ vasta. Nu era un simplu om, citise cativa pesti.

 

De ce zici ca nu putea sa foloseasca VT ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si ce facem noi acuma? A... da... ne mai si rugam...

 

Chiar credeti ca cel ce a facut oamenii, i-a facut ca sa aiba cine sa-l bata la cap? Credeti ca el nu stie slava sa?

 

daca ne rugam n-o facem pt. El. o facem pt. noi. noua ne lipseste ceva atunci cand ne rugam...si nu doar atunci cand cerem ceva. de ex daca ne rugam pt slava Sa, incercam sa ne controlam ego-ul, daca ne rugam pt. a-I multumi, o facem pt. a ne simti acceptati, recunoscatori, pt. a ne impaca cu noi insine...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca ne rugam n-o facem pt. El. o facem pt. noi. noua ne lipseste ceva atunci cand ne rugam...si nu doar atunci cand cerem ceva. de ex daca ne rugam pt slava Sa, incercam sa ne controlam ego-ul, daca ne rugam pt. a-I multumi, o facem pt. a ne simti acceptati, recunoscatori, pt. a ne impaca cu noi insine...

Noi nici nu stim sa ne rugam.

Rom 8

26Şi tot astfel şi Duhul ne ajută

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate ...lumea confunda cruciade crestine , inchizitii, si altele mai noi

facute chiar de biserici cu renume...

adica se confunda crestinatatea sau numele vreunuia care se da crestin

de ex.

cantaretu adi minunatu care se da crestin cu lingaretele lui din mai multe orase

cu conceptul de crestin adevarat lasat ca model de D-ul Isus

una e sa te dai crestin si alta e sa fii...

asa s-a intamplat la revolutia franceza cand oamenii satui de preotii imbogatiti

plini de conace si terenuri, au zis daca asta e religia crestina n-avem nevoie de

ea.......gresind pt. ca au confundat crestinismul adevarat cu acesti exponenti...

care au facut de rusine de fapt crestinismul...

ISUS NU zice RELIGIA TA TE-A MANTUIT

CI ZICE CREDINTA TA TE-A MANTUIT

CI ZICE CREDINTA TA TE-A MANTUIT

CI ZICE CREDINTA TA TE-A MANTUIT

Care este credinta ta......este in Isus si iL urmezi ca Model oare....

cum a trait si cum S-a comportat.....

El a vrut sa-i adune pe toti de toate natiile si conceptiile sa-L urmeze...

De fapt asa trebuie sa inteleaga un crestin caci

Scriptura spune clar

,,Legea Ta este Adevarul ,, citeste in psalmi

si mai spune ,, La Lege si la marturie ,, in evanghelii....

Cel ce zice ca Legea celor 10 porunci nu mai e valabila nu intelege Scriptura

Oamenii inteleg gresit ce spune Scriptura si anume ca Isus cand s-a

jertfit a abolit Legea

de fapt a dat la o parte CONDAMNAREA LA MOARTE pe care o aducea

calcarea Legii - ca daca nu s-ar fi jertfit

ramaneam sub condamnarea Legii care cerea moartea pt. cine o calca

de asemenea prin Duhul Sfant pe care l-a lasat D-ul Isus ofera puterea

de a trai CU PLACERE si fara greutate dupa spiritul si litera Legii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

atit vechiul cit si noul testament au fost scrise sub inspiratie divina.credeti fiecare ce vreti.legea din vt[cele 10 porunci],se refera atit la relatia cu aproapele nostru cit si la relatia noastra cu creatorul.nt are o versiune mai simpla:sa iubesti pe domnul dumnezeul tau si iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti.ce poate fii mai usor de spus.daca il iubesti pe dumnezeu[nt],atunci nu vei lua in desert numele lui[vt].daca iti iubesti aproapele ca pe tine insuti[nt],atunci nu vei pofti nevasta lui,nu vei ucide samd[vt].legea din vt a fost data spre a arata ca prin eforturi proprii nu putem fii reconciliati.daca am fii fost socotiti neprihaniti prin lege,isus nu trebuia sa moara in locul nostru.si in ziua de azi sint crestini ce cred ca pot fii mintuiti prin lege.eu cred ca e gresit.isus numeste crestinismul:babilon,si ne spune sa iesim din el.vom stii ca sintem ucenicii lui,daca pazim poruncile lui.isus a fost singurul care a implinit legea.rugaciunea tatal nostru spune:vie imparatia ta,faca-se voia ta,precum in cer asa si pe pamint.multi nu stiu ce se roaga.imparatia lui dumnezeu va fii asa cum ni s-a spus:pe pamint,dar crestinii de azi sint prea ocupati sau indoctrinati sa vada asta.mergeti la remnantofgod.com si cititi de babilon,imparatia de 1000 de ani

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in mare cam asa si e si ideea, nu crestinismul e rau, ci oamenii sunt prosti, ingamfati si plini de interese.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×