Sari la conținut
Forum Roportal
marinaru

Mormantul lui Mesia ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am vazut si eu stirea insa .............e o alta stire la fel ca si cea cu Codul lui Da vinci , sau Evanghelia li Iuda ! La fel este si cu regizorul ala de film din America ( de unde putea sa fie din alta parte ? ). Si-a pierdut din bani acel regizor , si acum vrea sa-si faca publicitate . Nestiind cum , s-a gandit : ia sa bag eu o stire ca am descoperit mormantul lui Isus. Sunt satul de minciuni americane. Parca vad ca va face un film pe seama asta si va rula la cinematograf . De ce credeti ca se va face filmul ? Simplu : pentru a castiga bani casa de productie de pe seama celor care il cred !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vă rog, nu daţi doar linkuri din ziare, ci copiaţi o bucăţică din articol. Nu de alta, dar aceste linkuri expiră, destul de repede :vampire:

Neobisnuitele descoperiri arheologice au fost facute publice in urma cu un deceniu de catre arheologul Amos Kloner, profesor la Universitatea din Ierusalim. In tot acest timp, sicriele au fost pastrate in arhiva Autoritatii Israeliene pentru Antichitati si nu au fost vazute niciodata de catre publicul larg.
Impactul enorm pe care filmul il va avea in Statele Unite este dat si de faptul ca cei doi regizori care au realizat documentarul sunt extrem de cunoscuti. Astfel, regizoarea Simcha Jacobovici a castigat in trecut un premiu Emmy, iar James Cameron a obtinut un premiu Oscar.

Credibil? N-aş spune. Lojele masone ar fi avut tot interesul să sprijine cercetările,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
INSCRIPTII. Cele zece sicrie au starnit un interes urias inca din primele momente in care au fost scoase la suprafata. Astfel, arheologii au descoperit cu uimire ca pe acestea erau inscriptionate numele Jesua fiul lui Iosif, Maria, Maria, Matei, Jofa (despre care se crede ca era fratele lui Iisus), Judah fiu al lui Jesua. Realizatorii documentarului sustin ca Judah era fiul lui Iisus Hristos.
Tinand cont ca descoperirea contrazice credinta crestina potrivit careia Iisus a inviat la trei zile dupa moartea sa si s-a ridicat la ceruri, este de asteptat ca Vaticanul sa protesteze impotriva acestui documentar. Filmul vine la doar doi ani de la lansarea cartii "Codul lui Da Vinci", scrisa de Dan Brown, o fictiune in care se sutine ca Iisus s-a casatorit cu Maria Magdalena si ca rodul iubirii lor ar fi format dinastia Carolingiana din Franta. Atat cartea cat si documentarul au meritul de a pune in discutie subiecte tabu, insa este greu de crezut ca dovezile "stiintifice" vor avea vreun efect asupra crestinilor de pretutindeni.[...]

Eu cred ca este adevarat ..prea multe coincidente ..si nu vad de ce nu credeti ca poatefi adevarat ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am cautat stirea pe net si am gasit'o in original(cred) pe ynetnews. si tot acolo am mai gasit un articol conform caruia chiar Amos Kloner, arhitectul care a descoperit pestera celor 10 sicrie, dezminte afirmatiile categorice ale producatorilor filmului. Acesta aspune ca afirmatia nu e bazata pe dovezi ci doar pe incercarea de a vinde. Tot el continua spunand ca numele inscriptionate pe acele sicrie erau foarte comune in acele timpuri si nu reprezinta o dovada a apartanentei lor familiei lui Iisus. cititi si singuri tot pe ynetnews. http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3369346,00.html. pai daca tocami cel care a descoperit sicriele, si care de altfel este un renumit arheolog, dezumfla acest balon si'l demasca aratand clar ca e o metoda de a face bani a unor oameni, pe seama naivitatii si nestiintei multor dintre noi, ma trezesc eu sa afirm sus si tare ca nu are dreptate??? Zic mai degraba ca Pavel.. "Fiti nevinovati ca porumbeii si intelepti ca serpii".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DArchAngel...bun link :vampire:

 

Oricum ramane de vazut...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da. Bun link.

Ca este ca nu este... ramane de vazut. Sunt de acord ca de pe urma acestei stiri se vor scoate bani frumosi. Totusi interesenta mi se va parea reactia Bisericii Catolice ( asta daca va aparea vreuna) in legatura cu stire. Am vazut ca biserica Ortodoxa a luat deja pozitie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da. Bun link.

Ca este ca nu este... ramane de vazut. Sunt de acord ca de pe urma acestei stiri se vor scoate bani frumosi. Totusi interesenta mi se va parea reactia Bisericii Catolice ( asta daca va aparea vreuna) in legatura cu stire. Am vazut ca biserica Ortodoxa a luat deja pozitie.

 

Da ? Ce pozitie ? Eu nu am citit nimic inca...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da ? Ce pozitie ? Eu nu am citit nimic inca...

Nu am consultat ziarele din Romania dar am vazut diferite pozitii luate de preoti pe TV, le-am urmarit la Antena 3... Prea Fericitul nu stiu daca si-a spus parerea sau daca a formulat o pozitie OFICIALA a bisericii ortodoxe. Parerea mea sincera este ca bisericile crestine vor proceda ca de obicei (indeosebi cea catolica care o putere f mare in occident) prin a face diferite presiuni asupra statelor de interzicere a astfel de stiri sau de ducere a lor in ridicol.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×