Sari la conținut
Forum Roportal
Schimbarea Perceptiei

Dresorii de minti umane

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"

Dresorii stau in umbra, sunt sociologi, psihologi, consilieri platiti imparateste de guverne si corporatii ca sa pacalesca, sa faca incredibilul credibil, anormalul normal - generand crize a caror "solutie" este ceea ce vor ei.

 

[Dresorii te conditioneaza, iti manipuleaza perceptia, adica cum interpretezi ceea ce vezi.

adica o criza ca cea pe care o propui tu la care bineinteles tot tu ai venit cu o solutie...

 

Valoarea mea ... valoarea mea ... (ce aiurea suna, dar faci parada cu ea pana se pierde sensul)

Pai dupa ce criterii se apreciaza adevarata valoare?

De unde si pana unde ai incredere in propria apreciere subiectiva? Daca nu esti valoros cum poti aprecia acest lucru? De unde iti dai seama de pertinenta aprecierii? De asta se ajunge in situatii de conducatori incompetenti si corupti. Ei se cred valorosi si se folosesc de toate mijloacele posibile sa obtina puterea.

"Puterea corupe, iar puterea absoluta corupe absolut." (Lord Acton)

Nu stiu de ce spui doar "acest topic" si nu "toate topicurile", "toate forumurile" ... pentru ca toate constituie dispute virtuale, cu oameni ... virtuali ?! :P) - ca sa fie in opozitie cu disputele reale cu oamenii reali ;)

Pai atunci de ce ar putea o forma virtuala de manipulare sa actioneze asupra realitatii ? :blink: Doar ai facut separarea clara intre cele doua ipostaze. Asa ca influentele dintr-o sfera in alta ar trebui sa fie minime. ;)

Si vrei sa contesti importanta dezbaterilor? Mai bine ramai la parerea ta decat sa o confrunti si sa o confirmi?

alll right....

ma asteptam sa ridice altcineva manusa aruncata de mine....

vad ca ai venit intr-adevar cu barosul :flowers:

 

right ..

deci sa trecem la treaba...

te ciitez :

"Pai dupa ce criterii se apreciaza adevarata valoare?

De unde si pana unde ai incredere in propria apreciere subiectiva? Daca nu esti valoros cum poti aprecia acest lucru? De unde iti dai seama de pertinenta aprecierii? De asta se ajunge in situatii de conducatori incompetenti si corupti. Ei se cred valorosi si se folosesc de toate mijloacele posibile sa obtina puterea.

 

"Puterea corupe, iar puterea absoluta corupe absolut." (Lord Acton)"

mda dar asta cam a fost si ideea din al doilea post al meu...

 

cat despre valoarea pe care ne-o atribuim asta depinde de la individ la individ,un exemplu ar fi invidia celor din jurul tau.

dar cel mai sigur criteriu il reprezinta faptele omului....

dar ramane o problema...cum se va comporta acel om intr-o functie de conducere?

daca vrei sa vezi cine e cu adevarat om,da-i o functie de conducere.....

eu de exemplu imi apreciez valoarea in baza realizarilor mele si mai ales a ambitiilor realizate,de ce nu poate sa faca asta si altcineva?

daca permiti unui om sa it repete ca esti un gunoi de prea multe ori ,pana la urma vei sfarsi prin al crede....

si tot la fel va fi si daca tu te vei incuraja singur....pana la urma chiar vei crede si de ce nu,vei reusi...

 

"Nu stiu de ce spui doar "acest topic" si nu "toate topicurile", "toate forumurile" ... pentru ca toate constituie dispute virtuale, cu oameni ... virtuali ?! :D) - ca sa fie in opozitie cu disputele reale cu oamenii reali :D

Pai atunci de ce ar putea o forma virtuala de manipulare sa actioneze asupra realitatii ? :nea: Doar ai facut separarea clara intre cele doua ipostaze. Asa ca influentele dintr-o sfera in alta ar trebui sa fie minime. :soc:

Si vrei sa contesti importanta dezbaterilor? Mai bine ramai la parerea ta decat sa o confrunti si sa o confirmi?"

 

m-am referit la acest topic in special.pt ca dezbate o tema care propune indepartarea de de mijloacele de comunicare moderne aruncand asupra lor suspiciunea maninpularii...

bineinteles este valabil pt toate topicurile si pt tot ce tine de lumea virtuala....

ideea era ca se incearca canalizarea energiei oamenilor intr-o fundatura,si se deviaza astfel atentia de la realitate.

intre a dezbate o problema si face ceva pt solutionarea ei e diferenta mare....

asa ca conform ideii promovate de acest topic,vi se ofera iluzia ca a-ti facut ceva ,desi in realitate ,problema e tot acolo,dar faptul ca a-ti vorbit si ca a-ti gasit si alti oameni care va impartasesc opiniile si au ascultat ceea ce aveti de spus,va face a va intoarceti si a doua oara....ca sa vorbiti despre o problema,care se cere rezolvata,ci nu vorbita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corporatiile doresc word of mouth advertising - adica TU sa aflii de un produs de la o persoana ca si tine si nu de la televizor (conceptul e uzat moral, lumea nu mai are incredere)...

 

si atunci au promovat BLOGURILE - sitati ca 60~70% din posturi sunt cu si despre produse ?

Ati vazut isteria Iphone de pe bloguri de acum cateva luni ? cate poze glossy apar zilnic pe bloguri in care autorul isi arata bala cursa in fata produsului atotputernic.

 

Care e procentul de oameni care fac un blog-ing inteligent, nu se lasa tarati in mimetismul de osanale neplatite produselor noi scoase pe piata ?

 

Astea sunt probleme, astea sunt intrebari ; astfel de Dresori de Minti Umane care vin cu astfel de idei si concepte sa fie implementate, doar sa auzi un discurs al lor trebuie sa platesti pana la 700 EUR la Plaza sau Mariot pentru doar cateva ore.

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cat despre valoarea pe care ne-o atribuim asta depinde de la individ la individ,un exemplu ar fi invidia celor din jurul tau.

dar cel mai sigur criteriu il reprezinta faptele omului....

dar ramane o problema...cum se va comporta acel om intr-o functie de conducere?

daca vrei sa vezi cine e cu adevarat om,da-i o functie de conducere.....

eu de exemplu imi apreciez valoarea in baza realizarilor mele si mai ales a ambitiilor realizate,de ce nu poate sa faca asta si altcineva?

daca permiti unui om sa it repete ca esti un gunoi de prea multe ori ,pana la urma vei sfarsi prin al crede....

si tot la fel va fi si daca tu te vei incuraja singur....pana la urma chiar vei crede si de ce nu,vei reusi...

Hmm, daca toti ma invidiaza ar trebui sa am o parere foarte buna despre mine, iar daca nu ma invidiaza nimeni - una foarte proasta? Sa ma intereseze parerea altora si sa ma cred un gunoi ? :)) Asa ai patit? Pai autorespectul nu are nici o valoare? ... iar ne-am intors la valoare ... :crazy: si ii aud pe carcotasi ...

Iar in privinta functiei de conducere ... n-ai auzit de teste de aptitudine, de inteligenta, psihologice? Hai sa luam orice nebun si sa-l punem sa-i conduca pe altii; sa sarim toate etapele preliminare de evaluare. Buna idee, n-am ce zice! Astepti si vreun Nobel pentru ea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare foarte interesant faptul ca fiecare utilizator...cand citeste un mesaj al altcuiva, intelege din el ce vrea (prin prisma gandirii lui personale). E fascinant cum unii inteleg ceva si altii altceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi se pare foarte interesant faptul ca fiecare utilizator...cand citeste un mesaj al altcuiva, intelege din el ce vrea (prin prisma gandirii lui personale). E fascinant cum unii inteleg ceva si altii altceva.

pai daca toata lumea ar gandi la fel,atunci unde ar mai fi distractia? :drunk:

 

Hmm, daca toti ma invidiaza ar trebui sa am o parere foarte buna despre mine, iar daca nu ma invidiaza nimeni - una foarte proasta? Sa ma intereseze parerea altora si sa ma cred un gunoi ? :roll:) Asa ai patit? Pai autorespectul nu are nici o valoare? ... iar ne-am intors la valoare ... :D si ii aud pe carcotasi ...

Iar in privinta functiei de conducere ... n-ai auzit de teste de aptitudine, de inteligenta, psihologice? Hai sa luam orice nebun si sa-l punem sa-i conduca pe altii; sa sarim toate etapele preliminare de evaluare. Buna idee, n-am ce zice! Astepti si vreun Nobel pentru ea?

te citez :

"Hmm, daca toti ma invidiaza ar trebui sa am o parere foarte buna despre mine, iar daca nu ma invidiaza nimeni - una foarte proasta? Sa ma intereseze parerea altora si sa ma cred un gunoi ? :D) Asa ai patit? Pai autorespectul nu are nici o valoare? ... iar ne-am intors la valoare ... :jester: si ii aud pe carcotasi"

 

am zis de asemenea ca ne putem da seama de valoarea proprie,luand in calcul realizarile personale,in special,ambitiile si visele pe care am reusit sa le ducem la sfarsit.

 

"Iar in privinta functiei de conducere ... n-ai auzit de teste de aptitudine, de inteligenta, psihologice? Hai sa luam orice nebun si sa-l punem sa-i conduca pe altii; sa sarim toate etapele preliminare de evaluare. Buna idee, n-am ce zice! Astepti si vreun Nobel pentru ea?"

 

intr-o lume perfecta poate ar fi valabila ideea cu teste preliminare.psihologice,etc

dar in lumea noastra banul si pila vorbeste.....

si oricum testele sunt ceva ambiguu.....nu uita de faptul ca la incorporarea in armata romana si mai ales in sri,se dau anumite teste preliminarii,in functie de care esti considerat apt,adica sanatos din punct de vedere mental.

dar in profida acestor teste se pare lumea continua sa isi zboare creeierii cu armele din dotare...

asa ca ce valoare au acele teste?

 

Corporatiile doresc word of mouth advertising - adica TU sa aflii de un produs de la o persoana ca si tine si nu de la televizor (conceptul e uzat moral, lumea nu mai are incredere)...

 

si atunci au promovat BLOGURILE - sitati ca 60~70% din posturi sunt cu si despre produse ?

Ati vazut isteria Iphone de pe bloguri de acum cateva luni ? cate poze glossy apar zilnic pe bloguri in care autorul isi arata bala cursa in fata produsului atotputernic.

 

Care e procentul de oameni care fac un blog-ing inteligent, nu se lasa tarati in mimetismul de osanale neplatite produselor noi scoase pe piata ?

 

Astea sunt probleme, astea sunt intrebari ; astfel de Dresori de Minti Umane care vin cu astfel de idei si concepte sa fie implementate, doar sa auzi un discurs al lor trebuie sa platesti pana la 700 EUR la Plaza sau Mariot pentru doar cateva ore.

 

si mergand pe aceasta tema,topicul acesta promoveaza produsele care au legatura cu sau vorbesc despre societati secrete,conspiratii,control mental,etc.,cum ar fi unele carti.....

promovezi o idee,iar prin acest fapt poti influenta atitudinea oamenilor fata de alte produse, pe care sa spunem ca in ignoranta lor ,nu le-ar baga in seama in mod normal...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si mergand pe aceasta tema,topicul acesta promoveaza produsele care au legatura cu sau vorbesc despre societati secrete,conspiratii,control mental,etc.,cum ar fi unele carti.....

promovezi o idee,iar prin acest fapt poti influenta atitudinea oamenilor fata de alte produse, pe care sa spunem ca in ignoranta lor ,nu le-ar baga in seama in mod normal...

 

faptul ca deschid ochii oamenilor nu inseamna ca intentionez sa le vand produse cum insinuezi tu, dar Youtube si blogging-ul asa cum spuneam, pe langa ca e un suport ideal pentru discutii cu si despre gadgeturi high-tech - pam, pam le mai da si aplicabilitate - pai uite iti cumperi celular faci filme si poze cu el le postezi si sa le veda planeta :D

 

oricum e bine ca incepi sa vezi mecanismele invizibile :drunk:

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai daca toata lumea ar gandi la fel,atunci unde ar mai fi distractia? :drunk:

te citez :

"Hmm, daca toti ma invidiaza ar trebui sa am o parere foarte buna despre mine, iar daca nu ma invidiaza nimeni - una foarte proasta? Sa ma intereseze parerea altora si sa ma cred un gunoi ? :roll:) Asa ai patit? Pai autorespectul nu are nici o valoare? ... iar ne-am intors la valoare ... :jester: si ii aud pe carcotasi"

 

am zis de asemenea ca ne putem da seama de valoarea proprie,luand in calcul realizarile personale,in special,ambitiile si visele pe care am reusit sa le ducem la sfarsit.

 

"Iar in privinta functiei de conducere ... n-ai auzit de teste de aptitudine, de inteligenta, psihologice? Hai sa luam orice nebun si sa-l punem sa-i conduca pe altii; sa sarim toate etapele preliminare de evaluare. Buna idee, n-am ce zice! Astepti si vreun Nobel pentru ea?"

 

intr-o lume perfecta poate ar fi valabila ideea cu teste preliminare.psihologice,etc

dar in lumea noastra banul si pila vorbeste.....

si oricum testele sunt ceva ambiguu.....nu uita de faptul ca la incorporarea in armata romana si mai ales in sri,se dau anumite teste preliminarii,in functie de care esti considerat apt,adica sanatos din punct de vedere mental.

dar in profida acestor teste se pare lumea continua sa isi zboare creeierii cu armele din dotare...

asa ca ce valoare au acele teste?

si mergand pe aceasta tema,topicul acesta promoveaza produsele care au legatura cu sau vorbesc despre societati secrete,conspiratii,control mental,etc.,cum ar fi unele carti.....

promovezi o idee,iar prin acest fapt poti influenta atitudinea oamenilor fata de alte produse, pe care sa spunem ca in ignoranta lor ,nu le-ar baga in seama in mod normal...

Banuiesc..ca te referi la societatea romana .. :D caci vad ca voit minimalizezi ,cand vorbesti de teste .Ce a ce nu este adevarat .Dar ma rog,este parerea ta si,noi trebuie sa ti-o respectam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
faptul ca deschid ochii oamenilor nu inseamna ca intentionez sa le vand produse cum insinuezi tu, dar Youtube si blogging-ul asa cum spuneam, pe langa ca e un suport ideal pentru discutii cu si despre gadgeturi high-tech - pam, pam le mai da si aplicabilitate - pai uite iti cumperi celular faci filme si poze cu el le postezi si sa le veda planeta :D

 

oricum e bine ca incepi sa vezi mecanismele invizibile kiddo'

 

Ce zici Laurent (te vad citind) :drunk:

stai calm nu am nimic cu tine,doream sa evidentiez faptul ca topicul acesta se incadreaza in partea a treia a dresajului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Banuiesc..ca te referi la societatea romana .. :drunk: caci vad ca voit minimalizezi ,cand vorbesti de teste .Ce a ce nu este adevarat .Dar ma rog,este parerea ta si,noi trebuie sa ti-o respectam.

nu minimalizez deloc...

mintea umana e un lucru fragil,acuma dau testul si e totul ok,o ora mai tarziu ,imi prind nevasta in pat cu altul,scap cateva gloante in ei dupa care ma sinucid....

ca m-am referit la romania nu are importanta,pt ca si in celelate tari situatia e aceeasi,testele nu prezinta nici o siguranta,azi il fac,maine nu mai e valabil....

doar nu incerci sa spui ca in america sau in oricare alta tara din lume, niciunul din cei care lucreaza in armata sau politie si care au luat testele cu brio,nu au facut vreo prostie cu arma din dotare..

cat despre partea cu spaga si pilele,e valabil oriunde in lume,nu doar la noi.

interesul poarta fesul....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×