Sari la conținut
Forum Roportal
vesperala

Responsabilitatea de a avea un copil

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu pricep de ce iei tu suferinta ca pe ceva rau.

Din cauză că suferinţa e ceva rău...din cauza asta o consider ...un ...rău.

 

 

Lupini tu fugi de propria ta durere

 

Da, dar nu de cea actuală, pentru că

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu vrei sa fii nemuritor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cei care vor copil sunt masochisti. Un copil inseamna mai putin timp, mai putina energie, mai putini bani pt tine, in schimb mai multe griji. Nu zic ca nu o sa ai si satisfactii din partea copilului, dar la fel o sa ai si suparari, deceptii, neimpliniri din partea lui. Asa ca pierzi pe de o parte o multime de lucruri valoroase doar ca sa ai, de cealalta parte, un amestec de satisfactii si insatisfactii. Total irational.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cei care vor copil sunt masochisti. Un copil inseamna mai putin timp, mai putina energie, mai putini bani pt tine, in schimb mai multe griji. Nu zic ca nu o sa ai si satisfactii din partea copilului, dar la fel o sa ai si suparari, deceptii, neimpliniri din partea lui. Asa ca pierzi pe de o parte o multime de lucruri valoroase doar ca sa ai, de cealalta parte, un amestec de satisfactii si insatisfactii. Total irational.

 

 

Asta am observat şi eu în ultimii ani. Eu rămân la ideea mea, că a aduce un copil în lume, înseamnă a condamna un om la suferinţă.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta am observat şi eu în ultimii ani. Eu rămân la ideea mea, că a aduce un copil în lume, înseamnă a condamna un om la suferinţă.

 

De fapt inseamna a condamna trei oameni la suferinta: parintii si copilul. Parintii pt ca pierderile si neplacerile lor sunt mai mari fata de cand nu aveau copil.

Editat de Commiesar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×