Sari la conținut
Forum Roportal
edi

Colesterolul si trigliceridele

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

INTREBARE:

mi-am facut analizele "la sange"... si la sange :dee, adica toate... totul e oca: calciu maxim, magneziu cat cuprinde, vitamine gramada, nici o carenta, toate la limitele superioare! ghici ce? COLESTEROLUL SUB LIMITA MINIMA! cum se poate asta? ce sa fac sa imi creasca? de aia nu ma pot ingrasa deloc... nicicum... mentionez ca nu am probleme de sanatate si ca sunt foarte rezistent la boli. inteleg ca am arderi mari... dar nici in halul asta...

baftos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am 21 de ani si acum 2 zile am facut niste analize de sange care au avut ca reziltat trigliceride in exces.Maximul ptr varsta mea ar fi 200 iar eu am 350 cu toate ca sunt f slab(am 60 cag).Stie cineva ce ar putea insemna asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am 21 de ani si acum 2 zile am facut niste analize de sange care au avut ca reziltat trigliceride in exces.Maximul ptr varsta mea ar fi 200 iar eu am 350 cu toate ca sunt f slab(am 60 cag).Stie cineva ce ar putea insemna asta?

[snapbacca]58590[/snapbacca]

Salut!!

Cu aceeasi problema m-am confruntat si eu anul trecut cand in urma analizelor am descoperit ca nivelul trigliceridelor era peste limita admisa.

Un farmacist si trei medici au avut pareri cat se poate de diferite: unul sustinea ca ar fi din cauza anticonceptionalelor(sunt femeie), altii negau aceasta posibilitate spunandu-mi ca e de la consumul exagerat de grasimi si dulciuri.Nici acum nu sunt lamurita pe deplin!

Cel mai bine e sa mergi cu rezultatul analizelor la medicul de familie care iti va spune ce ar putea insemna si ce e de facut! Multa sanatate!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dr de familie mia recomandat ptr moment sa refac analizele...si in caz ca se constata ca sunt la fel a zis ceva de o dieta.Oricum e f ciudat ptr cailogramele mele sa am atatea trigliceride

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dr de familie mia recomandat ptr moment sa refac analizele...si in caz ca se constata ca sunt la fel a zis ceva de o dieta.Oricum e f ciudat ptr cailogramele mele sa am atatea trigliceride

[snapbacca]58620[/snapbacca]

Nu e o regula ca daca esti slab nu ai probleme cu trigliceridele. Tatal meu are doar 60 si ceva de cailograme si trigliceridele mult peste limita. Can la-au consultat i-au spus asa:

fie este dislipidemic (nu tin minte exact formularea)

fie are ceva probleme cu ficatul

fie a mancat ceva gras inainte cu o zi de a isi face analizele

un diabet netinut sub control

sau are pancreatita.

 

Acum sfatul meu, precizez ca nu sunt medic, este sa iti refaci analizele dar cu o zi inainte sa incerci sa nu mananci gras. Daca ies din nou prost, poti merge la medicul de familie (care in general e cel mai slab medic la care poti apela), sau la hematolog. Nu ar strica sa iti faci si niste analize la ficat si o ecografie abdominala (binenteles dc si medicul iti recomanda asta).

Eu spun sa nu te sperii dar nici sa nu stai linistit. Trebuie sa vezi care e problema, probabil ca nimic complicat.

Sanatate. :oca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac pentru a face sa-mi scada nivelul crescut al trigliceridelor si colesterolului. mentionez ca acum 2 ani am sesizat nivelul crescut al acestora in urma efectuarii analizelor in spital cu ocazia internarii cu diagnosticul pancreatita acuta.nu am suferit interventie chirurgicala. valoarea trigliceridelor a fost 940mg/dl. la 1 an de la externare, repetand analizele,valoarea acestora a iesit: 1798mg/dl. in aceasta perioada am tinut un tratament cu lipanthyl dar cu perioade de intrerupere.de la externare am renuntat la mancarea grasa si am inceput sa tin regim(fara carne de porc,fara grasimi,fara prajeli,etc). vazand valoarea mare a trigliceridelor am fost la spitalul n.c.paulescu-bucuresti iar aici dupa un set de analize mi s-a recomandat dieta,activitate fizica regulata si continuarea tratamentului cu lipanthyl si omega3. rezultatele analizelor la externare:colesterol-153mg/dl,trigliceride331mg/dl. la sfarsitul anului 2005 am facut operatie de scoatere a colecistului deoarece la ecografie imi apareau pietre. la 1 luna dupa operatie am facut din nou analizele sangelui si rezultatele sunt:colesterol-260mg/dl,trigliceride1137mg/dl,hdl colesterol-41,77mg%,lipide totale-1980,50mg%. am fost si la doctor internist si la gastroenterolog si toti imi spun ca poate fi mostenit genetic ,sa tin un regim strict,sa fac sport sau...ridica din umeri . m-am saturat de aceleasi raspunsuri si de aceea va rog sa-mi spuneti ceva concret. va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Bogdan,

Intr-adevar ai niste valor astronomice la trigliceride, sau cel putin aveai dar vad ca s-au micsorat, si ale mele au fost mai mari dar ale mele au fost crescute din cauza tratamentului cu interfern pe care l-am facut pentru Hep C. Lypantilul este f. bun , sau ma rog si alte variante ca Simvastatin sau varianta romaneasca, care scad si colesterolul.

Trebuie sa-ti faci un control cardiac, pentru ca trigliceridele crescute indica un efort crescut pentru miocard, si analizele sa le faci la laboratoare diferite caci la mine de la o zi la alta au diferit f. mult facute la lab diferite, apoi sa-ti faci un test de anticorpi pentri B si C virus hepatic

Tratamentul cu aceste medicamente se face a-log, mama mea face de trei ani si are acum valori normale.

Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×