Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Stimate domn/doamna...

Condoleante.

 

Trebuie neaparat sa vorbiti cu un avocat, eventual prin cineva din Romania. Rugati un amic din tara sa consulte un avocat contra cost (fireste) caruia sa-i expuna cazul in amanunt. Avocatul o sa va spuna ce drepturi aveti si cum sa faceti sa le dobanditi. Nu asteptati nici un divort, actionati cat mai repede. Succes!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Condoleante.

 

Daca nu exista niciun act scris care sa dovedeasca faptul ca soacra dvs a investit banii din vanzarea garsonierei pt a-i investi apoi in cumpararea apartamentului in care locuiesc fiica si ginerele(cumnatul si cumnata dvs),atunci dovada acestui lucru se poate face si cu martori care la acea epoca au luat la cunostinta de acest lucru .

Daca in perioada in care a avut loc cumpararea apartamentului cumnatilor cineva a luat cunostinta si ESTE DISPUS sa depuna marturie la tribunal ca doamna (mama sotiei si a cumnatei)a investit suma din vanzarea garsonierei in FAVOAREA FIICEI SI NUMAI A EI,pt a completa suma necesara cumpararii apartamentului , la impartirea de bunuri se va tine cont de acest fapt.

 

Mentionez ca impartirea de bunuri se poate face chiar si in absenta unei cerei de divort ,pt motive intemeiate.

Motiv intemeiat ar putea sa fie si solicitarea din partea cumnatei sa ceara impartire de bunuri(chiar si in absenta unei cereri de divort) argumentand ca vrea sa-si protejeze patrimoniul dobandit de la mama .

 

Un lucru foarte important!

Valorile dobandite de la rude sau terti ,in favoarea unei persoane casatorite, se socotesc a fi bunuri proprii ale acelei persoane,doar daca cel care a facut donatia /cadoul i-a declarat clar destinatia .

Va dau un exemplu:

Daca Doamna Maria a facut cadou 1 milion de euro la 3 ani dupa ce Ioana fiica ei s-a casatorit,acea suma va fi socotita ca bun propriu Ioanei si Nu va deveni bun comun si lui Mircea(sotul Ioanei) doar daca Doamna Maria declara in fata unor martori "Daruiesc acesti bani Ioanei".

Daca D-na Maria declara "daruiesc acesti bani Fiicei mele Ioana si ginerelui meu Mircea",treburile se schimba ,suma de bani daruita, va fi socotit drept bun comun la o eventuala impartire de bunuri .

 

Martori pot fi persoanele care in perioada tranzactiei au luat la cunostinta (chiar si doar la o discutie la o cana de cafea)de donatie afland acest lucru de la soacra dumneavoastra si sunt dispuse sa depuna sub juramant ca spun adevarul.

Se pot aduce in "ajutor" si actele de vanzare cumparare a garsonierei respectiv a apartamentului,dovedind in acest fel ca sotii fara suma de bani din vanzarea garsonierei nu ar fi putut sa cumpere apartamentul,mai ales daca in acea perioada cuplul nu a incheiat niciun act de imprumut de la banci sau alte institutii de credit.

 

In orice caz va trebui sa luati legatura cu un avocat.Presimt ca in cazul in care cumnata dvs. va face aceasta solicitare ,sotul ei nu va fi foarte intelegator.

Editat de Alcantara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[font="Arial Black"]Va rog daca cineva poate sa ma ajute: mama a murit acum 20 de ani iar tata s-a recasorit cu fata care avea grija mamei. Au locuit in acelasi apartament in care am crescut si eu. Casatoria nu a tinut mult decit cam 4-5 ani dar dupa ce au divortat fata a continuat sa locuiasca in apartament cu tata pina in ziua de astazi. Dupa revolutie eu i-am dat bani tatalui meu sa cumpere aparamentul si el i-mi spune ca fosta sotie are drept la jumatate si poate sa stea dupa ce decedeaza el. Tata are 80+ iar eu locuiesc in strainatate dar tot mai am cetatenie. Deasemenea fata a fost ceruta in casatorie si se gindeste sa sa marite la vara. Ea ar vrea ca eu sa-i platesc jumatate din pretuil apartamentului. Nu inteleg exact ce drepturi are ea si daca eu am un drept de a mostenire ? Apreciez orisice raspuns. Va rog sa scuzati scrisul meu nu am folosit limba romina scrisa de 30 de ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
[font="Arial Black"]Va rog daca cineva poate sa ma ajute: mama a murit acum 20 de ani iar tata s-a recasorit cu fata care avea grija mamei. Au locuit in acelasi apartament in care am crescut si eu. Casatoria nu a tinut mult decit cam 4-5 ani dar dupa ce au divortat fata a continuat sa locuiasca in apartament cu tata pina in ziua de astazi. Dupa revolutie eu i-am dat bani tatalui meu sa cumpere aparamentul si el i-mi spune ca fosta sotie are drept la jumatate si poate sa stea dupa ce decedeaza el. Tata are 80+ iar eu locuiesc in strainatate dar tot mai am cetatenie. Deasemenea fata a fost ceruta in casatorie si se gindeste sa sa marite la vara. Ea ar vrea ca eu sa-i platesc jumatate din pretuil apartamentului. Nu inteleg exact ce drepturi are ea si daca eu am un drept de a mostenire ? Apreciez orisice raspuns. Va rog sa scuzati scrisul meu nu am folosit limba romina scrisa de 30 de ani.

.............

tatal tau a cumparat apartamentul ( cu banii trimisi de tine ) cand era deja recasatorit cu fata respectiva?

daca da....fata are dreptul la jumatate si dreptul de a locui dupa moartea tatalui tau in apartament.

.............

daca tatal tau a cumparat apartamentul inainte de a se recastori cu fata respectiva si nu l-a trecut si pe numele ei dupa casatorie, atunci iti revine tie.

daca a fost trecuta si fata respectiva, ulterior, in acte...atunci are si ea 1/2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

Am si eu o problema si nu stiu cum as putea sa o rezolv. Din acest motiv apelez la bunavointa voastra de a ma ajuta, a ma sfatui.

Acum 30 de ani, dupa decesul bunicului meu, s-a facut succesiunea legala dupa acesta si in urma acesteia bunicii mele i-a revenit 5/8 iar celor doua fete 3/8. Daca totul ar ramane asa, dupa decesul bunicii fiecare dintre fete ar dobandi 1/2, dar fata matusii mele( verisoara mea ) a reusit acum 2 ani sa o influenteze emotional pe bunica si mi-au adus la cunostinta acum 2 zile ca ar exista un act intre bunica si verisoara mea prin care bunica i-a cedat toata partea ei verisoarei mele.

Specific ca nu stiu ce fel de act este si nici nu cred ca mi-l vor arata. Ce credeti ca ar putea fi : vanzare-cumparare, donatie... si daca este legal sau nu. Poate fi atacat ?

Mie nu mi se pare moral in primul rand pentru ca practic prin acest act mama a fost dezmostenita.

Astept cat mai multe sfaturi din partea voastra.

MULTUMESC

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din punct de vedere legal bunica ta putea face ce doreste in timpul vietii, cu cota sa indiviza.

Exista multiple variante de acte:-contract de vanzare-cumparare cu clauza de uzufruct, contract de vanzare cumparare, donatie, testament.

In primele 2 situatii este aproape imposibil de castigat in instanta o revendicare de drepturi, daca si notarul care a efectuat actul si-a luat toate masurile de precautie in vederea finalizarii acestuia, dar in celelante 2 cazuri exista destule chichite legale cu care sa castigi, pentru ca amandoua sunt atacabile si lovite de nulitate cand intervin drepturile copiilor supravietuitori-DAR NU TE GANDI CA E USOR.

Pentru mai multe informatii te astept cu intrebari pe : oana_enne@yahoo.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Matusa noastra din parta mamei a semnat in urma cu 7 ani un act de donatie catre unul dintre copii conform caruia ii lasa apartamentul proprietete personala dupa deces,fara alte clauze.Acum 1 an o familie de tineri(sot si sotie)s-au mutat in acel apartament sub pretext de inchiriere exprimat verbal.Cu timpul au inceput sa faca investitii.Au facut presiuni asupra matusii influentand-o sa le lase apartamentul dupa moartea ei.Mentionez ca aceasta are un handicap fizic si a fost toata viata ajutata de mama noastra.Avand in vedere ca exista acel act de donatie ,se poate semna un contrat intre tanara familie si matusa noastra si acesta sa afecteze contractul initial de donatie???Ce se poate face daca acestia au semnat deja un astfel de contract validat de notar????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Matusa noastra din parta mamei a semnat in urma cu 7 ani un act de donatie catre unul dintre copii conform caruia ii lasa apartamentul proprietete personala dupa deces,fara alte clauze.Acum 1 an o familie de tineri(sot si sotie)s-au mutat in acel apartament sub pretext de inchiriere exprimat verbal.Cu timpul au inceput sa faca investitii.Au facut presiuni asupra matusii influentand-o sa le lase apartamentul dupa moartea ei.Mentionez ca aceasta are un handicap fizic si a fost toata viata ajutata de mama noastra.Avand in vedere ca exista acel act de donatie ,se poate semna un contrat intre tanara familie si matusa noastra si acesta sa afecteze contractul initial de donatie???Ce se poate face daca acestia au semnat deja un astfel de contract validat de notar????

cine sunt acesti tineri?

cum au ajuns ei acolo?

actul de donatie este redactat si autentificat la notar?

exista vre-un act "nou" intre matusa si tinerii noi veniti?

.............................

daca actul de donatie este autentificat la notar, in principiu nu ar putea sa faca mare lucru..( au trecut 7 ani de la semnarea lui --timpul in care poti sa contesti un astfel de act este de 3 ani iar contestarea unui astfel de act se face numai de catre mostenitorii directi sau indirecti )

cum, acesti tineri noi veniti nu sunt mostenitori sau mai pe inteles, nu au grad de rudenie cu matusa ta,nu prea au ce face..

in mod normal , casa ar trebui sa fie a copilului caruia i s-a donat...dar..

acesta, dupa donatia facuta trebuie sa perfecteze actele ....notar,adm.financiara, etc.

daca actul de donatie reprezinta doar o simpla hartie, un act olograf, matusa poate reveni asupra deciziei de a modifica.

lupta....este pacat sa pierzi..

daca acei tineri au inceput sa faca investitii in casa , o fac cu acceptul matusii..

in cazul in care, casa revine celui caruia i s-a donat, acesta trebuie sa returneze o parte din investitii..

depinde si conditiile in care s-au facut

grija mare....faptul ca ei fac investitii acolo nu te obliga la plata lor ulterior...( termopane, zugraveli, )

numai daca este vorba de investitii gen--tras conducta gaze, apa, canalizare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acesti tineri nu au grad de rudenie cu matusa.Ei au fost primiti in casa ca si chiriasi si ulterior au discutat cu matusa sa investeasca in ap. si sa aibe grija de ea cu conditia ca apartamentul sa le ramana lor.Cred....nu stiu sigur ca au facut deja un act notarial prin care le lasa lor casa. Acesta poate fi atacat prin acel act de donatie care este facut la notar????Daca da cum se procedeaza?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acesti tineri nu au grad de rudenie cu matusa.Ei au fost primiti in casa ca si chiriasi si ulterior au discutat cu matusa sa investeasca in ap. si sa aibe grija de ea cu conditia ca apartamentul sa le ramana lor.Cred....nu stiu sigur ca au facut deja un act notarial prin care le lasa lor casa. Acesta poate fi atacat prin acel act de donatie care este facut la notar????Daca da cum se procedeaza?

http://www.e-juridic.ro/index.php?pag=a&am...il&aid=1094

citeste aici..

art 817 si art 821..

sunt de interes maxim..

ai grija mare..

daca matusa ta face act de vanzare cumparare --atentie mare--ACT DE VANZARE CUMPARARE--

catre cei doi tineri, adio casa..

poti ataca in justitie numai daca cei doi tineri nu au un astfel de act la mana intocmit si legalizat..

bafta..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×