Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Pe ce te bazezi cand spui ca e valabil ?

Dreptul de mostenitor se prescrie in termen de trei ani.

Mostenirea nu mai poate fi atacata.

 

Dreptul de mostenitor nu se pierde niciodata, esti mostenitor fie ca vrei fie ca nu vrei. Ca esti mostenitor rezervatar e una sau mostenitor nerezervatar e alta dar dreptul la mostenire sau la partea de mostenire ce ti se cuvine nu se pierde niciodata. Nu poti spune " de astazi eu nu mai sunt fiul lui cutare pt ca tata a murit acum 3 ani".

Daca dezbaterea succesorala a vut loc si s-a respectat procedura de chemare la dezbatere, daca persoana chemata nu se prezinta in termen de 6 luni de cand a fost instiintzata se considera ca a renuntzat la partea ce i se cuvenea. Anuntzarea trebuie facuta cu confirmare de primire sub semnatura deci nu merge doar ca o simpla scrisoare recomandata sau nota telefonica. Daca persoana instiintzata poate face dovada ca nu s-a putut prezenta din anumite motive la dezbaterea succesiunii dezbaterea succesorala se poate relua. Chiar si la renuntzarea expresa se poate face revenire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dreptul de mostenitor nu se pierde niciodata, esti mostenitor fie ca vrei fie ca nu vrei. Ca esti mostenitor rezervatar e una sau mostenitor nerezervatar e alta dar dreptul la mostenire sau la partea de mostenire ce ti se cuvine nu se pierde niciodata. Nu poti spune " de astazi eu nu mai sunt fiul lui cutare pt ca tata a murit acum 3 ani".

Daca dezbaterea succesorala a vut loc si s-a respectat procedura de chemare la dezbatere, daca persoana chemata nu se prezinta in termen de 6 luni de cand a fost instiintzata se considera ca a renuntzat la partea ce i se cuvenea. Anuntzarea trebuie facuta cu confirmare de primire sub semnatura deci nu merge doar ca o simpla scrisoare recomandata sau nota telefonica. Daca persoana instiintzata poate face dovada ca nu s-a putut prezenta din anumite motive la dezbaterea succesiunii dezbaterea succesorala se poate relua. Chiar si la renuntzarea expresa se poate face revenire.

Serios ? Nu se prescrie dreptul de mostenitor ? :tease:

Eu cred ca tu nu sesizezi despre ce vorbim. Faptul ca stii ca esti succesor, si nu faci nimic, dupa 3 ani dreptul tau se prescrie.

Cand nu ai stiut de asta, intervin anumite exceptii ale prescriptiei.

Asa ca ...

Ia mai pune tu mana pe Codul Civil, citeste si revino mai apoi sa imi spui ce si cum.

Daca ai studii, inseamna ca le-ai facut la distanta, daca nu ai, nu mai avem ce vorbii. :tease:

 

Laule, taica, testament NU este vanzare/cumparare. eu la a doua ma redeream, da? :) :tease:

Tot nu intelegi ca daca ai descendenti, nu poti instraina tot patrimoniul ? :)

Si vorbim teoretic. Adica, ce spune legea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Serois? Da tu ai pus mana? si ai si citit, asa din cand in cand? Ca vad ca argumente n-ai dar te arunci sa insulti pe altii, insa nu-ti iese, te faci de cacao singur :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare...de ex daca mama mea ar fi pe moarte si ar face un contract de vinzare cumparare la altcineva numai ca sa nu imi ramina mie casa, eu am sanse sa recuperez imobilul? - . vreau sa ma lamureasca cineva pt ca sunt 2 feluri de raspunsuri, unul este da si altul nu. de ex daca, cine vine sa cumpere imobilul nu trebuie sa se intereseze daca mai sunt si alti mostenitori? multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare...de ex daca mama mea ar fi pe moarte si ar face un contract de vinzare cumparare la altcineva numai ca sa nu imi ramina mie casa, eu am sanse sa recuperez imobilul? - . vreau sa ma lamureasca cineva pt ca sunt 2 feluri de raspunsuri, unul este da si altul nu. de ex daca, cine vine sa cumpere imobilul nu trebuie sa se intereseze daca mai sunt si alti mostenitori? multumesc.

Raspunsul este tot cu da si nu. Atata timp cat nu esti coproprietar,da, poate vine oricui.

Iar cumparatorul nu are nici o obligatie de a se interesa de mostenitori. Pentru ca asta este vointa proprietarului.

 

In schimb, daca mama ta, face acel contract fiind pe moarte,tu poti ataca acel contract cerand anularea lui pe motiv de "insanitate de spirit". Adica, mama ta nu era in deplinatatea facultatilor mintale, si avea discernamantul afectat.

 

Mama ta nu poate "lasa" in totalitate, intregul patrimoniu, in favoarea altei persoane.

Adica, nu poate sa lase altuia tot si tie nimic.

 

Pe timpul vietii, si atata timp cat esti intreg la minte, poti vinde, practic, tot ce ai.

Pentru ca nu faci decat sa preschimbi ceva material, pe bani.

Editat de Two

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

BUNA ZIUA, VA ROG AS DORII O INDRUMARE LA PROBLEMA MEA SI ANUME , IN ANUL 1996 AM CUMPARAT CU TATA UN AP. DE 2 CAMERE SI AM LOCUIT CU EI IMPREUNA PANA LA DECESUL LOR (MAMA SI TATA). DUPA SUCCESIUNE CU FRATELE MEU MIE IMI REVINE 75% SI LUI 25%. EL DORESTE SA IMI DONEZE PARTEA LUI PRIN PARTAJ CRED DUPA CE FAC CADASTRAREA APARTAMENTULUI, FIINDCA AM AVUT GRIJA DE EI SI AM IN CONTINUARE PRIN PARASTASE SI INGRIJIREA LOCULUI DE VECI.RUGAMINTEA MEA ESTE CE PARTAJ TREBUIE SA FAC SI C-AM CE TAXE AR TREBUII SA ACHIT, FIINDCA M-A COSTAT DESTUL SUCCESIUNEA, EU GRESIND FIINDCA PE TIMPUL VIETI LOR NU AM FACUT TESTAMENT SI NU MAI AJUNGEAM AICI. VA MULTUMESC SI DACA SE POATE VA ROG UN RASPUNS LA PROBLEMA MEA.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e neaparat nevoie de partaj.

 

puteti merge impreuna la notariat si sa renunte in favoarea ta.

 

nu e neaparat nevoie de partaj.

 

puteti merge impreuna la notariat si sa renunte in favoarea ta.

 

Am inteles dar am facut succesiunea fiindca in joc mai era un teren agricol de 13000mp, pe care i-am impartit frateste 50% fiecare fiindca notarul a zis ca nu merge sa renunte la succesiune fiindca renunta si la teren si asta nu am vrut fiindca suntem frati foarte buni. Acum va rog din nou ce trebuie sa fac dupa succesiune sa imi doneze sa spun asa procentul lui din casa de 25%, eu locuind aici cu parintii iar el in alta parte, Dupa cadastru ce metoda mai buna trebuie sa aplic, partaj-donatie si ce taxe de asemenea ar trebui sa dau. Multumesc si astept va rog mult acel mic raspuns.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles dar am facut succesiunea fiindca in joc mai era un teren agricol de 13000mp, pe care i-am impartit frateste 50% fiecare fiindca notarul a zis ca nu merge sa renunte la succesiune fiindca renunta si la teren si asta nu am vrut fiindca suntem frati foarte buni. ...

 

 

Intrebarea ta cred ca isi gaseste cel mai bun raspuns la notar - care v-a spus si acest aspect legat de partea cu terenul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ceea ce aveți de făcut este un simplu contract de donație, cu care să mergeți apoi la notar pentru autentificare(neapărat, altfel nu e valabil)

 

costurile notariale le poți calcula pe acest site, introduc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×