Sari la conținut
Forum Roportal
ambasadalunara

Motor diesel pt Wartburg

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua la toti

 

Unde gasesc un sfat bun, o indrumare pentru a putea pune un motor diesel pe un Wartburg?

Sau sa incerc alte variante?

 

Multumesc anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde.

Motorul diesel trebuie sa-la pui cu cutia de viteza aferenta,si e mai scump.

In plus daca sasiul nu e rezistent cu timpul o sa ai probleme cu caroseria.

Sfat:cu banii care ii bagi in motor si cutie,cu taxele de la RAR,samd,si daca vinzi masina ,sa-ar putea sa iei una care sa te serveasca cativa ani buni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Caroseria de Wartburg nu e proiectata pentru a sustine vibratiile unui motor diesel si nici greutatea acestuia. Mai demult sa-au pus motoare Peugeot diesel pe Aro si se dezmembrau.

Oca, inteleg ca optezi pentru o varianta mai putin legala (neomologata) si probabil de scurta durata (pana la urmatorul RAR) sau pe drumuri ne-publice.

Iti recomand sa vorbesti cu niste mecanici care se ocupa de adaptari pe Dacie, faci rost de un motor de Golf 1.6 diesel (e usor si se pricep cam toti la el) cu tot cu cutie, demaror, alternator, radiator, tobe - de la schrott. Dupa aceea e munca de sudura, montat suporti, neaparat cu amortizoare de cauciuc in toate punctele de prindere. Nu stiu daca e suficient spatiu, ma cam indoiesc, dar se poate -rezolva' din flex :good:

Va rezulta o masina zgomotoasa (in interior) dar poate economica, o durata de viata de maxim 2 ani pentru o comportare acceptabila la peste 40camh.

Succes!

:victory:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am un Wartburg 353 sa, fabricat in 1988, caruia i-am pus un motor diesel VW 1.6 si la-am omologat inca din 1999. la-am pus eu personal si merge foarte bine. Caroseria nu a patit absolut nimic.Am parcurs aproximativ 200.000 cam si sunt foarte multumit de acest motor.Cine crede ca ar costa prea mult aceasta schimbare de motor se inseala. Consumul este de maxim 5l/100cam (in oras).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am un Wartburg 353 s, fabricat in 1988, caruia i-am pus un motor diesel VW 1.6 si l-am omologat inca din 1999. L-am pus eu personal si merge foarte bine. Caroseria nu a patit absolut nimic.Am parcurs aproximativ 200.000 Km si sunt foarte multumit de acest motor.Cine crede ca ar costa prea mult aceasta schimbare de motor se inseala. Consumul este de maxim 5l/100Km (in oras).

Cutia de viteze este cea de Wartburg sau de VW?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fa un calcul ca contabilul : un motor +cutie de viteze+manopera +RAR = diferenta de pret intre motorina si benzina / km * km rulati intr-un an , si vezi in citi ani amortizezi investitia .

Daca o faci ca hobby merita dar daca o faci pentru o economie financiare " Las-o ma , ca merge asa ..."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai...

parerea mea este k..un motor diesel pe un WARTBURG ar fi o solutzie..dpdv al caroseriei esthe un avantaj

fatza de dacie...pt k Wartburgu` are o caroserie mult mai solida ca dacia...shi nu pica asa de usor..

dak schimbi motoru` automat trebuie sa ii schimbi shi chutia.

pt k dak pastrezi chutia originala a masinii..o sa te trezesthi k nu o sa mearga mai multh de 70 la ora chu motor diesel...poate sa fie el shi turbo..

...exista diferente in cutie de raport...dar ma rog..fiecare face ce vrea chu mashina lui.. nu??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am un Wartburg 353 s, fabricat in 1988, caruia i-am pus un motor diesel VW 1.6 si l-am omologat inca din 1999. L-am pus eu personal si merge foarte bine. Caroseria nu a patit absolut nimic.Am parcurs aproximativ 200.000 Km si sunt foarte multumit de acest motor.Cine crede ca ar costa prea mult aceasta schimbare de motor se inseala. Consumul este de maxim 5l/100Km (in oras).

 

Eram sigur ca Wartburgul duce un motor diesel fara probleme dar nu am vrut sa ma dau destept . Acum avem confirmarea si cred ca mai merge si un motor de 1,3 de fiat Uno e mai usor si nu vibreaza foarte tare acuma depinde si pentru ce-l pui pt. drum lung sau pt. oras. Uno de 1,3 nu e bun la drum lung ca nu fuge mai tare de 100 in conditii ideale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am montat pe un w 353 s din 84 prima data un motor de dacie 1300 cu CV in 5 tot de dacie tip nou pe injectie (pinioane tr5 de fuga) si nu am fost multumit, dupa care in 2001 am montat un 1.6 td VW cod JR de 71 CP pe aceeasi cv. Rezultate: viteza max. 140 dar pe distanta mica deoarece peste 120 nu mai este stabila, consum mediu 5,5 l/100Km in regim mixt, demaraj impresionant in treptele 1,2,3,4 deoarece greutatea proprie a autov dupa transformare s-a marit doar cu 10 Kg (CV de wb este groaznic de grea), unghiurile la rotile fata au ramas neschimbate dupa 100.000 de km pe care i-am parcurs pana acum. Probleme: spatiul ramas in fata pentru radiator este foarte mic si de aceea am pus doua electroventilatoare foarte mici, spatiu ramas intre motor si sasiu este prea mic pentru a monta racitorul si filtru de ulei originale. In rest pot sa va spun ca sunt foarte multumit de ce a iesit, mai ales iarna cand trebuie sa ies din zapada sau cand ma duc la pescuit si intru pe coclauri combinatia de motor diesel si cutie de benzina dezvolta un cuplu deosebit. Daca sunteti interesati va trimit si foto cu detalii.

P.S. Omologarea la RAR este destul de delicata in prezent deoarece se cere un memoriu de calcul cu desene detaliu la suportii motorului si cutiei. Cand am montat eu motorul eram expert omologari II la RAR!

Acum pregatesc un alt avion, un wb cu motor de Matiz adaptat sa functioneze numai cu GPL. Va tin la curent.

 

Un fan inrait Wartburg.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×