Sari la conținut
Forum Roportal
Socrate

Urticaria colinergica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu nu am urticarie dar doctorul mi-a prescris Hidroxizin. Eu am un interringo axilar. Mai explicit o dermatita provocata probabil de spray, deodorant... Am urmat tratament si nu mi-a trecul iar la orice agitatie imi provoca mancarimi si mi-a fost recomandat Hidroxizin-1 pastila timp de o luna +Claritine . Cineva mi-a spus ca provoaca dependenta, asa ca as fi vrut sa aflu cat timp a fost luat de a provocat dependenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi raspunde nimeni!!!

PLSSS, vreau sa mai discut cu cineva care sufera de urticaria asta!!!

Cel ce ai creat tema asta pe forum, de ce nu mai intri sa vorbim!!!???

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Suferi si tu de aceasta boala? de cat timp? Eu iau Hidroxizin de cam 1 an. e singurul medicament mai ieftin care ma face sa ma simt mai bine, nu in totalitate dar oricum. Astept raspuns, si as dori sa discutam mai multe despre urticarie!

Pa

pentru. Dumialina

[snapbacca]51589[/snapbacca]

 

 

 

Dragii mei, problema este uratica, dar incercati tratament naturist pentru ca e mai eficient. E adevarat ca e nevoie de putina rabdare pentru vindecare, dar acestea oricum vin si cred ca pana la urma e si mai ieftin. Va aud ca luati un tip (sau mai multe) de medicamente cu anii ... cred ca deja e vorba de dependenta! Va recomand oricum cu caldura un tratament naturist cu produse Forever si veti fi mai mult decat incantati.

Va pup

Anisa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna , vreau sa va intreb pe cei care se trateaza cu Hidroxizin, daca simt efectele secundare, ex: somnolenta, lipsa de concentrare. Personal de 3 luni de cand am consultat un doctor mi-a spus sa-la incerc...bine ma ajutat si la starile de anxietate, care ii posibilitatea sa iti distruga sitemul nervos ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat Hidroxizin cam doi ani de zile. Desi luam doar o pastila seara, ii simteam efectul tranchilizant si dimineata, dormeam foarte mult, si imi mai afecta capacitatea de concentrare.

Totusi isi facea efectul, simteam ca stau mai bine cu urticaria.

Dar dupa vreo doi ani nu prea mai actiona impotriva urticariei in doza pe care o luam. Atunci m-am hotarat sa schimb medicatia, si vroiam sa renunt chiar de tot la medicamente.

Dupa vreo saptamana incepusem sa simt mancarimi pe toata suprafata corpului, urticaria mea era mult mai rau decat inainte. Ma simteam foarte stresat, parca nu mai puteam sa fac nimic, de-abia mai adormeam seara etc.

Am continuat asa inca vreo saptamana, si pe urma am inceput sa iau cate o pastila la 2 zile, apoi dupa vreo 2 luni o pastila la trei zile, si apoi am luat vreo 2 saptamani caetotifen, si apoi la Telfast.

Acum, de peste o jumatate de an, mai iau Telfast cand imi dau seama ca in ziua aia o sa am probleme (asta depinde de cum ma trezesc dimineata, sau in functie de ce trebuie sa fac in ziua aia), iar cand trec o perioada mai nasoala iau caetotifen seara, iar dimineata Telfast cu Ranitidina. Cu combinatia asta nu prea am probleme chiar daca depun mult efort fizic sau ma stresez prea mult.

Combinatia asta presupune seara un antihistamic H1 de generatie veche (care are de obicei si un efect de somnolenta), iar dimineata un anthistaminic H1 de generatie noua, combinat cu un antihistaminic H2.

Cu medicamentele astea, pe care nu le iau zilnic, si impreuna cu alimentatia si regimul de viata despre care am mai vorbit in celelalte post-uri, am reusit sa mai controlez urticaria asta, pe care ce-la putin pe mine m-a dat putin peste cap pentru ca trebuia sa am tot timpul grija sa nu am vreo eruptie, mai ales in public.

Bafta tututor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nasol sa vad ca multi mai au problema asta pe cap..pardon..pe piele..pai hai sa vedem eu de 3 ani incerc sa fac ceva si degeaba..hidroxizin, telfast si alte tampenii care nu m-au ajutat cu mare lucru.

:spiteful: oricum problema e ca un drac nu vine singur niciodata asa ca intr-o dimineata dupa sesiune ma trezesc ca omu si..uite ca mi-a cazut paru...stres nus de ce .ma rog nu TOT parul dar oricum destul cat sa ma sperii rau de tot. de doua luni nu m-am tuns ca sa nu se vada gaura din par ..nasol de tot..alopecie aerata..asa se cheama si e nasoala rau de tot .nu se observa ca am paru lung dar e naspa oricum ca in fiecare zi cade si iar cade .....dar gata nu-mi plang de mila ..ceva nuo cu tratamente pentru urticaria aia??? sau pentru alopecie???

MS.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 5 ani am ajuns la concluzia ca cel mai eficace mod de a controla urticaria colinergica este evitarea stresului, practicarea sportului, alimentatia sanatoasa, o viata sanatoasa in general.

Eu m-am apucat de sport iar, depun foarte mult efort, ma incalzesc foarte tare, si nu mai am nici o problema. Totusi, inainte de antrenament iau Telfast si Ranitidina, iar uneori si Ketotifen. Asta de doua ori pe saptamana.

La antrenament muncesc foarte mult, incerc sa transpir cat mai mult si sa-mi invat organismul cu cresteri cat mai bruste de temperatura.

Cred ca organismul trebuie reinvatat sa faca fata cresterilor bruste de temperatura, in ultimii ani am tot evitat cresterile bruste de temperatura.

Din pacate, totusi tot mai am probleme uneori, dar am reusit sa controlez cat de cat urticaria asta.

Iar un tratament care sa vindece urticaria colinergica nu cred ca va aparea prea curand.

Cred ca cel mai bine e sa invatam sa o controlam, sa observam momentele in care se manifesta, de ce s-a manifestat, si sa vedem ce putem face sa evitam o alta eruptie.

Oricum, exista si o parte buna in toate suferintele astea. Eu am invatat foarte multe despre mine, am invatat sa imi controlez starile psihice, si am inceput si sa citesc foarte mult despre medicina, nutritie, samd.

Cel mai bine e sa va duceti la un dermatolog, si sa incepeti sa cautati cu el un tratament eficace , au aparut atatea antihistaminice, poate o sa gasiti unul care are efectul dorit asupra organismului vostru; ar fi bine sa incepeti sa va controlati starile de stres, eu am invatat ca pot sa fac treaba buna si daca nu ma stresez, si niste sport este chiar indicat, chiar daca o sa aveti probleme la inceput.

Trebuie sa aveti grija sa nu dati in ceva mai rau, se stie ca odata aparuta o alergie pot aparea si altele, iar eu mai ajunsesem sa stau si mai prost cu sanatatea pentru ca nu mai faceam deloc miscare, stateam numai in casa in fata calculatorului si televizorului, si in plus mai eram stresat si de urticarie.

O viata cu un ritm mai alert, totusi fara prea mult stres, este indicata, o activitate care sa ne oblige sa ne miscam si sa ne implicam, si care sa ne aduca si satisfactii este de asemenea indicata, iesirile in natura, si dupa cum am mai spus, sportul.

Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×