Sari la conținut
Forum Roportal
Armina

Ce pictori preferi?

Evaluează acest topic


Postări Recomandate

Ce pictori preferi?, (poti alege mai multe optiuni!)

 

:focus:

Edit:

Autoarea topicului ar fi trebuit sa stie ca posturile ce contin doar emoticoane sunt sterse fara preaviz.

Edit, next - deleted.

sunt destui lipsa pe lista asta....klimt,schille...holbein,duerer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Leonardo DaVinci - o personalitate a evului mediu care ma fascineaza :D .

 

mai, nu crezi ca e mai evoluat de evul mediu? :flirt: renaste-l, bre!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O perioada m-a fascinat si pe mine Salvador Dali, inclusiv personalitatea lui, dar ulterior mi s-a parut prea scrantit...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Leonardo da Vinci a inceput sa imi devina antipatic de cand cu atata reclama pe capul lui. Parca fac reclama la sosete.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Leonardo da Vinci a inceput sa imi devina antipatic de cand cu atata reclama pe capul lui. Parca fac reclama la sosete.

 

 

Leonardo e departe de a fi un foarte mare pictor. Geniul universal al Renasterii a facut din arta un mod de a demonstra o tehnica, celebrul "sfumatto", dar asta nu inseamna ca a vrut sa faca arta cu adevarat. E posibil sa fi transmis anumite mesaje prin lucrarile sale, inclusiv "Mona Lisa", dar , daca incepi sa citesi critica ...nu mai intelegi nimic. Nu e un pictor al Evului Mediu, cum a scris cineva aici, e un artist al Renasterii. Personal, consider geniul lui Michelangelo, atat in pictura cat si in sculptura, dar mai ales in arhitectura, net superior. Parerea mea. Ca pictor Renascentist, il prefer pe Sandro Botticelli.

Preferinte deosebite am scris mai sus, raman la Gauguin, Klimt, Vermeer, Cezanne, De Chirico, Goya, Veronese, Monet, Van Gogh, Pallady, Matisse...incercand sa cuprind cativa din pictorii preferati, proveniti din curente artistice diametral opuse, dar asternuti cat de cat in ordinea preferintelor mele personale. :pardon:

Editat de Ydeea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×