Sari la conținut
Forum Roportal
OacOac

Furtul intelectual

Futrul intelectual  

32 membri au votat

  1. 1. Vi se pare normal sa furam ideile altora si sa ni le insusim?

    • Da
      3
    • Nu
      23
    • Ce mai conteaza, e la moda
      6


Postări Recomandate

Stiti voi cum am ajuns eu pe Roportal?....

 

Facind pe detectivul.... Era o tipa pe iDieta care deschidea o multime de topicuri originale. Parea din cale afara de inspirata. Poate prea inspirata. Intr-o zi o fata a descoperit ca "furase" de pe Roportal o multime de replici. Era vorba despre "Mi-e dor". Isi atribuise, cuvint cu cuvint, postarile mai multor membrii Roportal. Atunci mi-a venit ideea sa introduc pe Google toate discutiile initiate de ea. Si erau zeci de topicuri. Rezultatul a fost catastrofal. Toate subiectele erau plagiate, cuvint cu cuvint. Partea aiurea era nu ca plagia, ci ca era cea mai agresiva membra iDieta. Umilea pe oricine, jignea, ataca mereu "inteligenta" altora... Erau "meciuri" de neimaginat. Si niciodata nu era avertizata sa se calmeze de catre cei din conducerea Idieta. Acolo era ceva putred.

 

Oricum, parerea mea a fost insa ca era omul Idieta. Pentru ca tipa nu era proasta. Era chiar foarte inteligenta. Si iDieta era foarte animata doar cind provoca ea discutiile acelea aprinse. Parerea mea e ca ea naviga pe net, vina idei originale, le posta si apoi avea grija sa incinga spiritele. Ajungea sa provoace adevarate circuri. Asta a tinut pina a fost descoperit plagiatul.Si, surpriza, pe iDieta e o mare plictiseala....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.... si n'ai ajuns la concluzia care de p'aici e? :o:

 

 

Nu, pentru ca, din cite o cunosc, doar o persoana agresiva verbal poate fi. Dar si cu un IQ peste medie. Nici nu stiu daca era cu adevarat agresiva, sau era o tactica a conducerii iDieta pentru a insufleti un forum amortit. In concluzie, agresiva de p :stars: e iDieta poate fi o persoana absolut normala, care isi facea "datoria". Singura mea certitudine e ca era foarte desteapta, in ciuda plagiatului dovedit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu, pentru ca, din cite o cunosc, doar o persoana agresiva verbal poate fi. Dar si cu un IQ peste medie. Nici nu stiu daca era cu adevarat agresiva, sau era o tactica a conducerii iDieta pentru a insufleti un forum amortit. In concluzie, agresiva de p :stars: e iDieta poate fi o persoana absolut normala, care isi facea "datoria". Singura mea certitudine e ca era foarte desteapta, in ciuda plagiatului dovedit.

La violenta verbala se incadreaza cam 50-60% pe orice forum.Ce forumuri tari mai stii unde s-a furat de pe roportal?Stii ca userii care posteaza aici sunt automat propulsati in baza de date google din cauza coeficientului "tatalui nostru" adica roportal?E un privilegiu uneori sa postezi pe roportal insa vin momente cand ti se acreste si mergi pe xdiete si alte coclauri,sau iti faci un site propiu unde posteaza jalnic 3-4 useri si aceia prieteni.Daca roportal ar putea vinde cate 1000 de useri pe luna ar fi cel mai bogat .Insa se pare ca renunta la ei doar asa ca nu ii prea pasa de cine vine si pleaca.

Editat de ioanide

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La violenta verbala se incadreaza cam 50-60% pe orice forum.Ce forumuri tari mai stii unde s-a furat de pe roportal?Stii ca userii care posteaza aici sunt automat propulsati in baza de date google din cauza coeficientului "tatalui nostru" adica roportal?E un privilegiu uneori sa postezi pe roportal insa vin momente cand ti se acreste si mergi pe xdiete si alte coclauri,sau iti faci un site propiu unde posteaza jalnic 3-4 useri si aceia prieteni.Daca roportal ar putea vinde cate 1000 de useri pe luna ar fi cel mai bogat .Insa se pare ca renunta la ei doar asa ca nu ii prea pasa de cine vine si pleaca.

 

 

Intucit eu insami i-am verificat tipei subiectele propuse, introducind pe Google cite o fraza din fiecare, pot sa iti spun ca sigur a colindat tot netul... A plagiat din cele mai neasteptate locuri, nu doar de pe Roportal.. Nu a fost un act izolat, pe care l-as fi putut tolera. A deschis zeci de topicuri cu idei copiate cuvint cu cuvint de pe alte situri. Uneori si-a atribuit chiar articole!.... Imagineaza-ti cum toata suflarea feminina de pe iDieta se inchina in fata nesecatei sale insipiratii... Era, fireste, cei mai inspirata membra iDieta, si implicit considerata un fel de geniu iDieta... avind in vedere ca a adunat tot ce era mai bun si mai bine spus de pe internet, nici nu ma mir ca era vazuta astfel. Si de cite ori cineva o lauda pentru idei nu se simtea cu musca pe caciula. Chiar si atunci cind am indraznit sa trec toate linkurile de unde plagiase, a indraznit cu tupeu sa ma faca in toate felurile si sa afirme ca ... ea a fost plagiata!... Prin urmare, cei zece membri roportal o plagiasera... Care scrisesera postari profunde la subiectul "Mi-e dor"....

 

p.s. Roportal este al treilea forum pe care scriu. Deci nu am o mare experienta in ale internetului, si nici timp suficient pentru a zburda peste tot.. :stars:

 

 

Am voie sa postez linkul?

Editat de zina apelor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da-i drumul, cu cat mai multe linkuri, cu atat mai bine. Sa vedem pana unde merge grosimea soriciului. Chiar daca nu e legat strict de Roportal, e totusi o plagiatoare care ne-a facut cinstea sa ne imprumute ideile :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×