Sari la conținut
Forum Roportal
kriemhild

Moralul este intotdeauna si etic?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pot avea o conduita morala insa nu intotdeauna ceea ce fac este etic. Exemple? Ma port exemplar cu soacra (moral) insa de fapt o urasc (lipsa de etica). Etic ar fi sa o iert, sa ma eliberez de ura, insa pentru asta e nevoie de o mare deschidere, de o profunda intelegere....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Moralul il vad ca legal, ca ceea ce trebuie facut ca sa fi in acord cu normele societatii.

Eticul, eu il vad ca un palier superior, de creatie de sine, de desavarsire, de uniune cu divinul. As pune semnul egal intre etic si har, dar cred ca mai omeneste ar fi sa spun ca pentru mine eticul inseamna asumare, iertare, iubire, libertate. In urdinea asta, decurgand una din alta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca se cam folosesc ca sinonime, inclusiv in filozofie.

 

Tu zici ca etica e o chestie mai care ca genul, de exemplu, iar morala e mai mica(specie) si e inclusa in etica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu stiu la fel, insa analizand termenii nu prea par sinonimi.

De exemplu este moral sa certi un copil in vederea educatiei, dar nu este etic.

Editat de kriemhild

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Criminalul care a fost rastignit alaturi de Isus este un alt bun exemplu. Faptul ca a fost rastignit era moral pentru ca era pedepsit pentru faptele sale. Dar mantuirea pe care Isus a oferit-o a fost etica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te supara, cred ca tota lumea are acces la Dex. Si, asa cum am mai spus, stiu ce inseamna fiecare termen in parte. As fi vrut insa sa stiu daca voi nu gasiti nici o diferenta intre cei doi termeni. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles mesajul initial, si chiar sint de acord cu ceea ce vroiai sa surprinzi, doar ca as fi preferat folosirea unor alti temeni, daca exista...

 

Stiu ca toata lumea are acces la DEX... Nu aveam intentii negative. Chiar zilele trecute imi puneam aceeasi problema ca si tine, doar ca nu in termenii utilizati de tine. Traim intr-o lume a aparentelor. Intr-o lume in care ceea ce nu se vede pentru multi nu exista. INtr-o lume in care daca "ti-ai facut datoria" - ori pari sa o fi facut! - daca ai respectat legea - ori pari sa o fi respectat -, daca esti un om respectabil - ori pari a fi respectabil, daca esti "crestin" - ori pari a fi crestin -, toata lumea e multumita...

 

 

Dincolo de ceea ce se vede e lumea nevazuta din fiecare dintre noi, care ne defineste, cu bune si rele, si care da adevarata valoare a faptelor noastre. Orice fapta savirsim, nu conteaza cu adevarat ce pare ea a fi, ci gindul si trairea care au animat-o. Aici vom gasi acel ceva care spune totul despre noi insine, care ne defineste ca fiinte umane.

 

Poate de aceea aceleasi fapte au semnificatii diferite in ochii obiectivi ai Divinitatii... Daca dai o piine unui om necajit pentru a fi laudat, fatarnicia ta in relatia cu Dumnezeu nu va fi cunoscuta de oameni, dar asta nu inseamna ca ea nu exista. Daca vei da o palma la fund copilului tau pentru ca mai tirziu sa nu ajunga borfas, oricit de criticat ai fi de oameni, doar Dumnezeu va sti ceea ce ti-a insuflat tie gestul...

 

Eu as inlocui notiunea de "etic" cu cea de "omenie". Adica... Nu tot ceea ce pare moral e si izvorit din omenie.... :flowers:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca te deranjeaza termenii, nu te opreste nimeni sa deschizi un nou subiect.

Mi se pare cel putin anormal sa vi sa-mi spui ca nu am folosit ce termeni trebuia. Si iti raspund ca exact termenii astia trebuiau folositi in subiectul deschis de mine. Moral si omenie nu sunt sinonimi in dex. Pe cand moral si etic sunt. Deci, fiind subiectul deschis de mine, as vrea sa fie comentati termenii propusi de mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×