Sari la conținut
Forum Roportal
stiri

Costurile aderarii la UE

Postări Recomandate

cotidianul german "Tagestzeitung" tocmai a publicat o satira tepoasa la adresa noastra, a rom
Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum e valabil ce susţii tu. Tocmai pentru că n-am fost p
Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu care sint costurile. stiu in schimb ca spania o duce bine, numai ca a primit multi bani de la UE.

acum vine vremea sa si dea, si nu prea vrea.

m-as lega mai mult de modelul UE, decit de costurile in sine.

 

sint curios ce credeti despre succesul UE.

eu sint de parere ca e un sistem falimentar. pentru ca are niste principii falimentare (welfare, controlul economiei de catre stat, piata a muncii inflexibila si, imi pare rau ca trebuie sa o spun, principii anti-democratice).

Vad asta in Germania (impotriva a ce se crede de obicei, Germania nu e capitalista, adica, adica free-market, ci e o economie de tip "social-market").

Economia germana o duce prost, tocmai din motivele enumerate mai sus, spun eu, iar EU este o extensie a ei. Un imens aparat birocratic (foarte frumos impachetat, ce-i drept - ginditi-va la emisiunile pro-UE; asa-i ca arata bine?) in care statul stie cel mai bine ce ii trebuie cetateanului.

 

Hai sa le luam pe rind.

Welfare - simplu: esti harnic si ai succes, dar ti se iau bani ca sa mi se dea mie (eu sint lenes si n-am chef sa lucrez).

Controlul economiei de catre stat: statul e bagat in foarte multe activitati economice, iar asta e vazut aici in Europa ca un lucru bun ("wow, e ceva guvernamental"). In Germania se spune ca statul e implicat in 40% din totalul economiei. Asigurarile medicale de stat (bineinteles, functioneaza mai bine decit in Ro) sint si ele falimentare. Prea multe reguli, libera initiativa e sufocata. Airbus cred ca e un exemplu graitor, deocamdata statul detine 20%, dar vor sa aiba 40%.

Piata muncii inflexibila: daca ai un loc de munca, e greu sa fii dat afara, chiar si in cazuri de incompetenta. Poate la prima vedere nu e rau, dar este. Asta inseamna ca intreprinzatorii prefera sa nu mai angajeze, stiind ca o sa fie greu pe urma sa ii dea afara, eventual.

Ce e anti-democratic in Europa: in primul rind, cite voci anti-EU ati vazut la televizor?

 

Legat de cine controleaza economia, ca am citit pe aici: cred ca asta e un mit (economia incaputa pe miini straine).

In capitalism teoretic nu conteaza cine vine cu banii. Statul roman incaseaza impozit, nu ala al tarii de provenienta a investitorului. Iar locurile de munca sint pentru romani. In caz ca n-am inteles io bine subiectul asta, spuneti-mi :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sint curios ce credeti despre succesul UE.

eu sint de parere ca e un sistem falimentar. pentru ca are niste principii falimentare (welfare, controlul economiei de catre stat, piata a muncii inflexibila si, imi pare rau ca trebuie sa o spun, principii anti-democratice).

ei, lucrurile n-o sa ramana asa, in ciuda rezistentei unora (in domeniu economic).

Ce e anti-democratic in Europa: in primul rind, cite voci anti-EU ati vazut la televizor?

la noi in tara sau in alte parti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Welfare - simplu: esti harnic si ai succes, dar ti se iau bani ca sa mi se dea mie (eu sint lenes si n-am chef sa lucrez).

Nu e at

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de abia pe urma am vazut ca mai exista un topic numai pentru "pro/contra".

m-am cam grabit punind chestiile astea aici.

hai sa continuam discutia acolo, si sa lasam topicul asta numai pentru costuri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de abia pe urma am vazut ca mai exista un topic numai pentru "pro/contra".

m-am cam grabit punind chestiile astea aici.

hai sa continuam discutia acolo, si sa lasam topicul asta numai pentru costuri

 

Costurile sint oricum cu mult mai mici decit cele pe care le-am plati fiind doar vecini ai Europei unite si intr-o comunitate dominata de petrobaroni siberieni si kgbisti localnici

 

:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×