Sari la conținut
Forum Roportal
doina_veronica

La o treime ( sper ! ) din drum

Postări Recomandate

Buna seara ! (la mine acum)

 

Doina -Veronica te cam neglijezi, pai trebuie sa mananci, incearca suc de fructe facut de tine in casa sau daca n-ai timp consuma-le ca atare, plus vitaminizante, o sa-ti creasca pofta de mancare. In privinta parului nu-ti face griji o sa creasca dupa termincarea tratamentului, multe persoane de pe forum au patit la fel si si-au revenit.

 

Acum in legatura cu fumatul, am citit mult pe net, fumatul are influenta asupra plamanilor, inimii - boli cardiovasculare, si gat. Plus slabeste organismul. Deci influenta directa asupra ficatului nu are. Hm, sper sa-mi iau rosii in cap, nu vreau sa incurajez, nu e bun fumatul nici pentru om sanatos, poate poti sa reduci totusi fumatul pentru ca slabeste organismul, si asha slabeste el de la interferon. Daca poti doar la cafea dimineata 1-2 si atat, e perfect. Vreau doar sa spun ca nu influenteaza tratamentul cu interferon in ansamblu, dar poate ai avea mai putine secundare daca reduci macar. Plus combinatia stres la munca multa si-n ture cu fumat nu e buna deloc, pot sa apara alte probleme Doamne fereste.

 

Maia2006 deci pana la urma durerile in partea dreapta se datorau de la fiere? Ai postat un subiect separat referitor la aceste dureri.

 

ela 2 hope , ce apare la sfarsitul lunii? ai postat cumva la "noutati..." ?

Astept cu interes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In noaptea asta cred ca ma culc ...maine ( acum la mine e 22:40 ) Am scris un mesaj , am facut o greseala - si s-a dus ! Asa ca va trebui sa incerc sa-l refac.

Am fost la Haifa, si asta e :

- am medicamente noi pana la proxima vizita ( 11 decembrie )

-Sa iau acid folic pt. usurarea problemelor date de anemie ( Va amintiti de burghezul gentilom al lui Moliere ? Ca si el se pare ca faceam proza fara sa stiu - de 2 luni infund intr-o veselie la drojdie, ca am facut "zabalute " in colturile gurii .Acidul folic= vitamina B9 , iar drojdia=cinglomerat de B-uri !!! )

- mi-a recomandat si pentru par ceva, dar eu am sa ma tund scurt (baieteste-scurt ) si , pe perioada tratamentului am sa opresc si vopsitul, ca la asa par scurt nu e asa de deranjant parul alb, nu iese asa rau in evidenta si nu arati asa de neglijata)si n-am sa mai inghit tablete in plus !

- analiza de sange - o data pe luna , nu tot la 2 saptamani

-daca hemoglobina scade sub 10 ( acum e 10,5 ) sa scad portia de ribavirin de la 6, la 5, si sa-i anunt ( Lidiuto, conform abordarii problemei aici, prima jumatate a tratamentului si "atacul concentrat " initial sunt cele mai importante si relevante, asa ca aici doza poate doar sa scada , nu sa creasca ! )

-am primit si un compliment - ca acum, la 61kg, arat mult mai bine ( ceea ce cam asa e - pana in 2001 am stat pe maximum 58 !!! Atunci, cu 4 ani inainte de menopauza, am inceput sa iau la bord, desi am facut mai mult sport si am mancat mai putin si altfel decat pana atunci )

In concluzie, am senzatia ca am inceput sa trec peste faza aia de groaza cand iti privesti propriile spaime in ochi, si dintr-odata parca ele dispar.Incep sa incheg un soi de plan de bataie , in care regula principala e ca imi voi asculta cu toata atentia organismul, ca el stie cel mai bine, si, in partea mea din complexul asta, voi face ce zice el.Drept pentru care, draga ela 2 hope, as vrea sa aflu de la tine mai multe despre cum e sa fii non-respondent la tratament.Sa stiu cum te organizezi si ce faci in situatia asta .Cel mai bun lucru, pentru mine, si cel care imi potoleste cel mai bine frica , e SA STIU la ce ma pot astepta ( sunt Varsator ! )

Va rog, nu imi recomandati sa gandesc pozitiv - politica strutului nu e pentru mine , nu la varsta asta , si nu dupa ce , de 18 ani, ma-m descurcat si continui sa o fac , in situatii foarte grele ( inclusiv razboaie...) si am iesit cu fruntea sus din ele.Cred in Dunmnezeu pentru Care toti suntem egali, Care ne vegheaza si ajuta pe toti, fara de a Carui vointa nu ni se poate misca un fir de par din cap - si pe al Carui ajutor l-am simtit de fiecare data cand am fost in impas.Se va face dupa Vointa Lui ! Iar eu cu asta sunt foarte impacata si , cum sa va explic, cred asta cu toti porii fiintei mele.Daca e sa ma vindec - asa va fi.Daca e sa continui sa port cu mine virusul - exista un motiv, si eu, fiind doar un om, cu toate scolile, facultatile , limbile straine si capacitatile mele, nu il pot pricepe.Oricum , stiu ca pana El nu va considera ca mi-am incheiat misiunea pe pamantul asta, n-am sa va spun "la revedere ".

Inca o data, multumiri celor care v-ati pus umerii si experienta la dispozitia mea - si acum e randul meu - oricine crede ca pot ajuta si eu cu ceva, sa faca apel la mine ! Ori aici , ori prin e-mail sau messinger.( Nu , textul asta de la urma , nu inseamna ca am de gand sa ma retrag de pe forum ! Abia am prins gust ! )

Imbratisari si pupaturi multe , tuturor !

Doina-Veronica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lory 31,

 

Cand aflu ceva sa fii sigura ca va anunt, nu o sa tin numai pentru mine. Este vorba de un nou program pentru non-responderi.

 

Pupici si numai bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Doina,si eu am trecut prin efectele secundare ale tratamentului pe care l-am terminat in 2003.Din pacate fac parte dintre bolnavii care nu au raspuns la tratament si totusi traiesc .Trebuie sa fii o luptatoare chiar daca iti este greu,vor veni si zile mai bune.Cat timp am facut interferonul am fost mereu la serviciu si nu am fost in spital decat atunci cand trebuia sa refac dosarul.Am slabit 15 kg.,de aceea iti recomand sa mananci ,sa nu tii un regim strict pentru ca altfel ajungi sa mergi tinandu-te de pereti,cand vei termina sigur vei lua in greutate mai mult decat ai dat jos.Parul mi-a cazut dar m-am tuns foarte scurt si totul a fost ok.Lupta si vei avea si bucurii,asta este viata.Iti doresc multa sanatate si sa fii tare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
-daca hemoglobina scade sub 10 ( acum e 10,5 ) sa scad portia de ribavirin de la 6, la 5, si sa-i anunt ( Lidiuto, conform abordarii problemei aici, prima jumatate a tratamentului si "atacul concentrat " initial sunt cele mai importante si relevante, asa ca aici doza poate doar sa scada , nu sa creasca ! )

 

Draga Doina,

si aici in Romania,medicii tin foarte mult la ideea ca modificarea dozelor de medicamente sa se faca cat mai tarziu cu putinta(pentru un raspuns cat mai bun la tratament).Eu maine fac a 20-a injectie,si la sfarsitul lunii septembrie aveam hemoglobina 9.38.Cu toate acestea,medicul curant nu s-a indurat sa-mi reduca ribavirina(de la 5 la 4 tab.-eu am avut la inceputul tratamentului 53 kg la 166 cm ),mi-a recomandat sa mai repet dupa inca 2 saptamani sa vedem cum va fi.Am repetat hemoglobina ,dupa 2 sapt.si aveam 9.6.Nu a crescut prea mult ,dar am sansa (mica cei drept)sa continui tratamentul cu doza intreaga.Parerea mea ar fi sa nu te grabesti sa reduci doza de ribavirina ,la o hemoglobina 10.Sunt multi aici care au hemoglobina 10 ,dar nu au redus doza.Si eu mai am 5 injectii pana ajung la 24 (jumatatea tratamentului) si ma rog la Dumnezeu ,sa pot merge cu doza intreaga macar pana atunci(daca nu chiar mai mult)Am uitat sa-ti spun ca in timpul tratamentului am slabit 4 kg.,dar nici asa medicul curant nu a fost de-acord cu reducerea tabletelor de ribavirina.

Succes in continuare si efecte secundare cat mai usoare! :bear:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragii mei,

 

iar am sa va necajesc cu un mesaj lung;imi pare rau, aici , in Israel, nu prea am cu cine ma sfatui- se pare ca boala am adus-o in principal noi, cei veniti din sud-estul Europei ( de cate ori am fost la spital la control, am intalnit doar persoane provenite din Romania sau fosta URSS).Mie mi s-a spus tot timpul ca "situatia de plecare " este , in fapt, buna - si presupun ca de asta am si fost introdusa in categoria "cercetare " , cu tratati care primim GRATIS ( de la Roche, prin intermediul spitalului ) medicamentele, fara sa ne plimbam, ca altii , dupa aprobari, apoi pe la Asigurarile Sociale sau diferitele "policlinici " ( asa se numesc la noi casele de asigurare de sanatate - sunt 4 in tara )

Probleme e ca eu nici nu stiu pe unde era viremia mea: la PCR , pe hartie scria doar "pozitiv " , nici un fel de numar clar.Eu fac tratamentul prin...telecomanda , fiindca locuiesc in Carmiel, la 45 de minute de Haifa, unde e spitalul - si e relativ greu sa intru in legatura cu profesorul care se ocupa de noi ( doctorita de familie ori nu prea se pricepe, ori nu vrea sa intre in afacerile altora, de la ea nu prea primesc explicatii )Pe scurt, am inceput mai lin, din punct de vedere al fenomenelor secundare - dar , se pare ca e vorba de un efect cumulativ ( fratilor, eu sunt CHIMISTA de meserie, asa ca mai inteleg cate ceva ! Si culmea e ca in Romania am lucrat 10 ani la "Terapia " , iar acum lucrez aici, de 3 ani si jumatate, tot intr-o fabrica de medicamente !!! ) si incepe sa fie din ce in ce mai greu si mai rau ( apropo, saptamana trecuta, cineva care e in prag de finish, mi-a spus ca stie foarte multa lume care a stopat tratamentul din cauza asta !!! )Probleme e ca eu sunt intr-o tara capitalista - daca merg la slujba, trebuie sa trag FOARTE tare ( patronul ne tine ca pe un grup de infractori intr-o inchisoare, ne cere socoteala pentru fiecare minut in care i se pare ca nu am lucrat - deci l-am furat )Daca iau concediu, dupa un anumit numar de zile sunt trimisa la tot felul de comisii care sa ma puna in stadiul de ...invaliditate de un anumit grad - ceea ce echivaleaza cu o demisie de la slujba.Nimeni nu-ti pastreaza , aici, locul de munca , timp de aproape un an !!! In ianuarie voi face 53 de ani - iar ca sunt un pic prea ...in varsta ( ! ) mi s-a spus , aici, prima data , cand cautam servici la ....39 ( !!!!!! ) de ani.Asa ca va imaginati ce sanse de a gasi ceva nou , voi mai avea ?! Nici acum nu lucrez dupa calificarea mea ( 5 ani de facultate la Cluj ) , ci ca laboranta-femeie de servici a laboratorului, care are de facut si foarte multa munca fizica... ( de carat vase , pachete, de scos rezidiul chimic afara, lucru pentru care am de inconjurat toata fabrica impingand un carucior , de facut ordine in laborator si vasarie dupa 10 persoane care fac analize...de curatat multe din aparate ...)Singurul avantaj ( in afara de existenta salariului, un pic mai mare decat minimul pe economia de aici ) e ca fac schimb II doar tot a 4-a sau a 5-a saptamana ( schimb II in fabrica noastra = de la ora 16 la ora 24,45...va imaginati cum mai pot face ceva de la 22 incolo ? Eu, care si asa sunt un "om de dimineata " ...)...Am inceput sa ma scarpin pe tot corpul , ma mananca si ochii in cap si urechile , si nasul ( doar cand am mai fost gravida cu cei doi "vikingi " ai mei m-am mai scarpinat asa !!! )am primit o crema si niste tablete, dar...Incepe sa-mi cada "sanatos " parul, de mi-i frica sa ma piaptan, hemoglobina a ajuns 10,5 ( de la 16 ) NU MA POT OPRI din fumat ! ( stiu ca e FOOO-ARTE rau :focus: ), leucocitele sunt 2,8, vaccin impotriva gripei NU SE GASESTE IN TOT ISRAELUL, nu stiu de ce .De mancat pot manca aproape orice, Slava Domnului, atata doar ca ...nu am pofta de mancare, chiar si cand "imi vine " ceva, dupa 3-4 imbucaturi, nu mai am chef, muschii spatelui si picioarelor ma dor tot timpul ( iar eu ieseam in fiecare dimineata la 4,45 afara la o ora de umblat !!!! de cel putin 7 ani ! ), din cauza asta, presupun, coloana vertebrala , care si asa incepuse sa ma deranjeze, duce ea tot greul si ma doare permanent, nu pot face tot ce am de facut , sezand...Iar primul control al viremiei se va face , conform algoritmului de tratament de aici, doar la 24 de saptamani - deci in decembrie.Ma intreb daca si cat voi mai putea rezista , mai ales ca , inainte de tratament, NICIODATA !!!!! nu am avut probleme create de ficat ( oboseala "inexplicabila " de vreo 2 ani dinaintea menopauzei, am tratat-o cu niste medicamente belgiene specifice acestui fenomen din viata femeilor ,care m-a ajutat enorm - la un moment dat , de bine ce ma simteam, am uitat sa-l mai iau si oboseala a reaparut...Zic eu ca daca era un semnal al ficatului, nu trecea cu "Lady 40+ " ! )si de cand ma stiu am putut manca orice ....Asta e saptamana a 16-a din cele 48...joi merg iar la Haifa ( saptamana trecuta n-am luat nici portia noua de medicamente, fiindca profesorul era bolnav si nu venise .In paranteza fie zis, vizitele astea sunt o data la 2 luni - rar de tot pentru cate intrebari si temeri are omul), poate voi putea discuta mai pe larg si ma voi mai lamuri cu cateva lucruri...

Cinstit ? Desi sunt ferm convinsa ca asta e unica mea sansa de-a rezolva probleme asta, sunt tare ingrijorata pentru continuare...ma sperie perspectiva de-a mi pierde slujba, fiindca mai am pana la varsta de pensie ( 64 ) si la anii mei , peste tot te angajeaza doar pe munci aproape necalificate, in 3 schimburi, evident...Cum am sa ajung eu pana in mai, cand vor fi 48 de saptamani ? ( in astea 16 am pierdut deja 7kg ) In ce hal voi fi ???

Daca vreunii din voi aveti putin timp de pierdut cu cititul si impartasitul din experienta proprie, va rog frumos ! Povestiti cu mine !!!

Va multumesc mult , tuturor , mai ales celor care au raspuns la primul meu apel.Si scuzati-mi vorbaria !!

:flowers: Doina-Veronica

 

 

Buna, Doina-Veronica,

 

Sunt Lidiuta, iti multumesc pentru ca mi-ai raspuns si pentru sugestiile date cu privire la tratamentul complementar. Sa inteleg ca nu-mi recomanzi polivitamine, din cauza fierului. Voi cauta la farmacia naturista acele vitamine care nu contin fier. Sicera sa fiu am luat un supliment pentru femei la menopauza PRO S, pe baza de soia. M-am simtit tare bine si cred ca voi mai cumpara.

Daca te pot ajuta cu ceva produse, spune-mi cum sa le trimit, prin posta? Ajung sigur? Sau da-mi o alta varianta, poate prin intermediul cuiva care vine in tara? Cu drag te ajut, oamenii la nevoie se ajuta!

Din mesajul tau am inteles ca exista virus 1,2 si 3. Despre asta nu stiam. Ceea ce stiu este ca in functie de greutate se aloca numarul de ribavirina, eu aveam 62 kg la initierea tratamentului si am 1,60 inaltime. Acu, am 60 kg si... :roll: aceeasi inaltime! La initierea tratamentului doctorul meu curant mi-a recomandat 2+2, mi-am amintit ca Ministerul Sanatatii mi-a trimis aprobare de 3+2. De la Casa de Asigurari din Resita, s-a facut un referat pentru schimbarea dozei. Abia acum am inteles de ce Bucurestiul "a gresit"! Asta era doza corecta!

Oricum eu am reusit sa razbesc chiar si cu aceasta doza. Acum iau 3+2. Sper sa fie cu folos.

Nu stiu daca ti-am spus ca am 46 ani, sunt singura, nu am copii, de sotul meu am divortat acum 6 ani. Asta pentru intregirea tabloului. :crazy:

Sunt alaturi de tine, astept sa-mi dai vesti bune dupa ce-ti faci analizele!

Mi-am amintit de c aderea parului. Imi cadea si inainte, asa ca in ultimul an, inainte de a afla ca sunt bolnava, am facut niste tratamente cu REVALID fiole, sunt produse in Italia si mi-am preparat eu acasa o solutie din: ulei de ricin si petrol in cantitati egale, am adaugat vitamine: B1, B6, B12, A, E. A fost bine, acum insa a inceput sa-mi cada, cum spui tu "sanatos". Mi-am luat sampon REVALID, n-am mai gasit fiole, dar am facut comanda si astept sa le primesc. Daca vrei iti trimit si tie, nu stiu daca vom avea rezultate impreuna cu interferon, dar metita sa incercam.

Mai fumez, mi-e rusine sa recunosc, dar mi-ar fi si mai rusine sa mint!

te pup si astept numai vesti bune!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Doina - Veronica,

 

Eu sunt fecioara am 39 de ani si din fire sunt o luptatoare. Consider ca aceasta lşupta cu hep C este tot o incercare a lui DUMNEZEU, sa-mi testeze si mie firea, firca, temerea, etc. Suntem diferiti, gandim diferit, dar ne unim in fata suferintei, si cred ca poti trece peste toate numai sa vrei. Eu am i inte 3 lucruri : NU EXISTA : NU VREU, NU POT SI NU STIU. Trebuie sa descopar totul si eu, sa aflu unde sunt, ce si unde ma indrept, insa sincer nici nu ma gnadesc ca sunt bolnava, ignor pe cat posibil, in limita umanului ca ma doare, ca sunt vulnerabila, dar atunci cand simt nevoia sa dorm, dorm, sa strig, strig si asa mai departe. Si eu am suferit foarte mult in viata asta, dar nu are rost sa ma plang, le consider incercarile vietii, si merg inainte orice ar fi. ORICE SUT IN FUND ESTE UN PAS INAINTE ! am sesizat ca esti o luptatoare asa ca nu trebuie sa cazi. Ridica-ti fruntea sus, nu mai pune la suflet orice rautate, neplacere. Simti sa strigi, striga, simti ca trebuie sa te ratoiesti la cineva fa-o, ceva sau cineva te-a deranjat spunei-o cu voce tare. Facem prea multe concesii, dar pentru noi ??? oare gasim aceeasi aceptare pe care le-o dam noi ?

 

Ai mare grija de tine si tot inainte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×