Sari la conținut
Forum Roportal
tainamy

Otoscleroza

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna seara

Am o hipoacuzie deranjanta de cca 3-4 ani,dupa audiograma mi s-a spus ca hipoacuzia este medie.La centrul de protezare de unde am cumparat aparatele auditive m-au declarat cu hipoacuzie medie spre severa;nu le mai folosesc deoarece sunt amplificatoare de zgomote,cu toate reglajele facute.La un centru de protezare diferit de cel de la care am cumparat aparatele,la care am apelat pentru o noua radiograma,am fost intrebata daca am osteoporoza.Raspunsul meu: la toate controalele ORL (am facut controale ORL trimestrial,pentru spalaturi auriculare,deoarece am conductul auditiv ingust la ambele urechi) nu mi s-a spus ca as avea otoscleroza.Ma gandesc totusi ca un asemenea diagnostic necesita niste teste in plus fata de un control ORL periodic.Va rog,daca se poate,lamuriti-ma si pe mine: ce teste ati facut pentru diagnosticul de otoscleroza si unde.Medicul ORL la care am fost la control periodic timp de 10 ani (la cabinet particular) a "fost interesat" in a-mi recomanda protezarea pe baza unei audiograme si nimic altceva,iar protezele nu mi-au rezolvat problema.Va multumesc anticipat pentru deranj.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara

Am o hipoacuzie deranjanta de cca 3-4 ani,dupa audiograma mi s-a spus ca hipoacuzia este medie.La centrul de protezare de unde am cumparat aparatele auditive m-au declarat cu hipoacuzie medie spre severa;nu le mai folosesc deoarece sunt amplificatoare de zgomote,cu toate reglajele facute.La un centru de protezare diferit de cel de la care am cumparat aparatele,la care am apelat pentru o noua radiograma,am fost intrebata daca am osteoporoza.Raspunsul meu: la toate controalele ORL (am facut controale ORL trimestrial,pentru spalaturi auriculare,deoarece am conductul auditiv ingust la ambele urechi) nu mi s-a spus ca as avea otoscleroza.Ma gandesc totusi ca un asemenea diagnostic necesita niste teste in plus fata de un control ORL periodic.Va rog,daca se poate,lamuriti-ma si pe mine: <!--coloro:#FF0000--><span style="color:#FF0000"><!--/coloro-->ce teste ati facut pentru diagnosticul de otoscleroza si unde<!--colorc--></span><!--/colorc-->.Medicul ORL la care am fost la control periodic timp de 10 ani (la cabinet particular) a "fost interesat" in a-mi recomanda protezarea pe baza unei audiograme si nimic altceva,iar protezele nu mi-au rezolvat problema.Va multumesc anticipat pentru deranj.

 

Salut,

 

Incearca la Clinica Urechi, din Bucuresti, la domnul doctor David Lucian.

Link: http://www.clinicaurechii.ro/

Daca doresti mai multe informatii cu privire la operatie poti sa ma contactezi la adresa de email john.antony84@gmail.com.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna tuturor!am intrat pe acest site nu pentru a ma informa ci pt a va relata experienta mea de pacient in cazul bolii de otoscleroza!am 30 de ani si un baietel de aproape de2 ani!sarcina a decurs perfect normal la fel si nasterea,baietelul e perfect sanatos DAR eu m-am trezit la 3 luni dupa nastere ca nu mai aud cu o ureche!am fost la o gramada de medici ORL,inclusiv ungaria si majoritatea mi-au pus acelasi diagnostic,otoscleroza!Am tot asteptat,nu am stiut dc sa ma operez tot m-am documentat pe net am intrebat in stinga si-n dreapta pina mi-a fost afectata si cealalta ureche,asa ca m-am hotarit serios sa ma operez!intr-un final am auzit ca la cj(nu prea am vazut sa se scrie despre acet medic)este un profesor dr pe nume COZGAREA MARCEL care face astfel de operatii si reusitele sunt de 100%.peste urmatoarele detalii sar consultatii,operatie bla bla dar va informez ca in data de 24 noiembrie2011 m-a operat domn profesor si ieri in data de 10.01.2012 am fost la controlul de o luna si la prima audiograma de dupa operatie...am avut foarte mari emotii, dar rezultatul a fost pe masura asteptarilor mele,adica perfect!Aud foarte bine,nu am nici o problema mici restrictii dar fac orice pentru sanatatea mea asa ca vi-l recomand cu mare caldura pe acest domn profesor care este un profesionist demn de tot respectul meu MI-A REDAT AUZUL!in cazul in care doriti sa ma contactati pentru mai multe detalii legate de operatie si de parerea mea ca pacient puteti sa-mi scrieti pe diana_carei@yahoo.com! Mi-am dat adresa de mail deoarece inainte de operatie mi-as fii dorit sa dezbat acest subiect cu cineva ce a trecut prin ce urma sa trec eu dar din pacate nu am avut aceasta ocazie asa ca v-o ofer voua celor interesati!va urez curaj si MULTA,MULTA SANATATE DOAMNE AJUTA

.

 

testele pe care le-am facut au fost doar audiograme si timpanograme!nu cred sa existe alt gen de teste pt a diagnostica otoscleroza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×