Sari la conținut
Forum Roportal
whisper_sea

Cat de eficient este metroruborilul in tratamentul antiacneic?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In ultima jumatate d an.....chiar mai mult...m-au invadat....cosurile imi invadasera intr-un mod f ciudat intrega barbie si ma speriasem,mai ales k boala se manifesta f agresiv...ajunsesem sa am complexe...sa nu mai pot iesi din ksa decat data cu o tona d fond de ten care oriqm nu prea avea efectul scontat...;)...din pacate:( Am mers la medic...mi-a dat SKINOREN...desi am inceput tratamentul plina de sperante nu a avut efect....Dupa 2 luni de tratament cu skinoren,am mers la control si mi s-a spus sa mai continui inca ceva timp ptr a fi siguri d ineficienta.....am schimbat medicul....acest nou medic mi-a recomandat skinoren combinat cu ZINERYT...care de asemenea nu au avut efect:( Dupa aproximativ 6 luni,in care deja imi pierdusem speranta,un medic mi-a prescris SMOODERM,pe care mi-a recomandat insa sa-l folosesc impreuna cu o crema de la AVENE(CLEAN-AC),care are rolul de a reface nivelul de hidratare al pielii.Fara aceasta crema(care este de fapt adjuvanta-dar extrem de eficienta)nu as fi putut continua tratamentul cu smooderm mai mult d o saptamana ptr k usuca si irita f mult pielea....insa asa nu am avut nici un fel de probleme:)....trebuie sa mentionez ca am folosit de trei ori pe zi si tamponari cu tinctura de propolis,pe absolut toata perioada tratamentului,si chiar mi se pare ca are efecte miraculoase(vindeca f repede cicatricile,calmeaza,dezinfecteaza)...rezultatele au inceput sa apara chiar dupa primele zile de tratament ,ceea ce m-a uimit f mult,mai ales k nu mai speram...:)Acum am fost din nou la control....iar medicul vazandu-mi fata curata,cosurile aproape total vindecate,dar totusi cicatricile(mai degraba petele) ramase putin cam rosii,mi-a zis sa intrerup tratamentul cu smooderm si sa trec pe METRORUBORIL.....sincer mi-e f frik sa skimb tratamentul,nici macar nu inteleg rostul acestei schimbari,mai ales k descoperisem in sfarsit un medicament care imi facea f bine si mai mult decat atat,pe care il suportam f bine....mi l-as cumpara singura...(ma refer la smooderm)dar nu stiu daca e cea mai buna alegere...nu stiu cat timp este voie sau mai degraba recomandat tratamentul cu acesta...plus k nu mi l-as permite in fiecare luna...sa mi-l cumpar....intrucat sunt eleva si doamna doctor mi-l prescria gratuit :P....va rog mult sa-mi raspundeti cei care stiti ceva despre asta....va multumesc anticipat si in final as vrea sa mai dau cateva sfaturi celor care au si ei probleme cu acneea....eu am renuntat d mult timp sa mai folosesc vreun gel sau sapun pentru spalarea fetei,mai ales k imi uscau si mai mult tenul in combinatie cu tratamentele si tenul devenise hipersensibil.In schimb ma spal obligatoriu pe fata de trei ori pe zi,cu ffff multa apa rece,care are si efectul d a inchide porii.Nu-mi chinui fata cu tot felul d masti(fie ele chiar si hidratante)....cel putin nu pe zonele afectate d acnee.....si spre surprinderea mea tenul chiar arata bine....f bine as zice eu,avand in vedere prin ce a trecut...:)astept raspuns

post-55951-1159297649_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×