Sari la conținut
Forum Roportal
looser

Despre cat de mult ne putem umili

Postări Recomandate

Bine ati revenit,

 

Da, incerc sa deschid o tema de discutii , CAT DE MULT NE PUTEM UMILII IN VIATA SI PENTRU CE (CINE)

 

Nu stiu daca merita sa iti calci anumite principii, anumite valori morale, pe care le-ai castigat cu greu sau mai putin greu, dar ele reprezinta EUL tau, identitatea ta personala, dar credeti ca exista situatii majore, cand trebuie sa renunti la EUL tau si sa faci lucruri care contravin "normelor" tale etice ? Ca sa nu spun morale, normale, comportamental generale (ce de rime). Eu am facut asta, insa iti ramane in suflet, in constiinta, un "ceva" care nu iti da pace. Stii ca nu este bine, dar tu faci altceva decat iti dicteaza constiinta.

Ce naiba m-a apucat aseara sa incerc o "resuscitare" a lui "M". Desi m-a scarbit foarte tare, cu cuvinte, cu...fapte, eu tot am zis sa mai fac o ultima incercare. Mama, mama, pana la ziua nu am mai avut pace. Am ajuns la serviciu capiat, de nervi si de oboseala. Poate ca nu este vorba doar de umilire, este vorba de sentimentalism, poate ca sunt situatii in care constiinta iti dicteaza ceva dar sufletul...parca nu te lasa.

Ce faci in situatii de genul acesta ?

Sa nu credeti ca aceasta situatie se aplica celei descrise de mine la DECIZIE DE VIATA, acolo hotararea mea este luata, INSA, dupa ce am calcat peste sufletul meu.....oricum fusese calcat de "M" deci....nu mai conta.

 

Discutam ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba da. Stia de la inceputul relatiei. Ba mai mult de atat. O perioada, cea in care am cunoscut-o pe "M" lucram in acelasi loc, la aceeasi institutie...si Bianca a fost de cateva ori la mine la serviciu iar "M" chiar statea cu ea de vorba si parea ca.....o place. Dar....doar am crezut. Si mai este un mic amanunt, sau mare pe care l-am omis si imi cer iertare, "M" este si ea divortata...insa nu are copii. Cand am cunoscut-o era divortata deja, ca sa nu se inteleaga altceva.

Deci stia si chiar o cunoaste pe Bianca si chiar imi spunea, "M", ca iubeste copii....numai ca ea nu a vrut copii, in casnicia trecuta, pentru ca, ATENTIE, isi strica silueta :doh:

Dar timpul a dovedit ca ..... nu a iubit niciodata copii, sau cel putin asa cred eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bine ati revenit,

 

Da, incerc sa deschid o tema de discutii , CAT DE MULT NE PUTEM UMILII IN VIATA SI PENTRU CE (CINE)

 

.

Ce naiba m-a apucat aseara sa incerc o "resuscitare" a lui "M". Desi m-a scarbit foarte tare, cu cuvinte, cu...fapte, eu tot am zis sa mai fac o ultima incercare. Mama, mama, pana la ziua nu am mai avut pace. Am ajuns la serviciu capiat, de nervi si de oboseala. ..

Sa nu credeti ca aceasta situatie se aplica celei descrise de mine la DECIZIE DE VIATA, acolo hotararea mea este luata, INSA, dupa ce am calcat peste sufletul meu.....oricum fusese calcat de "M" deci....nu mai conta.

 

Discutam ?

Radule, Radule... nu ti-am spus eu tie ca va urla orgoliu-n ea ? :doh: deh... macar acum sti exact pe cine ai "crescut" ... asa ca : Bafta !

sigur ,toti avem principii de viata... in proportii diferite insa, uneori confundam cu usurinta principiile , cu orgoliul; dar dincolo de asta ,trebuie sa decidem ceea ce este corect pentru noi, chiar cu riscul de a parea egoist ... in fata celorlalti .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

YES. Asa este, de multe ori confundam principiile cu orgoliul, dar ce te faci cu unii ca mine care lasa deoparte principii si orgolii si se calca, in cazul de fata ma calc eu pe mine in picioare. Cred ca de fapt, am fost bun pentru "M" deoarece traversa o perioada destul de grea, trecusera cam 6 luni de la divortul ei si.... nu am aflat niciodata motivul divortului. Am incercat sa discutam insa....nu vroia sa redeschida o rana. Oricum, am avut parte de "intamplari" super. De exemplu, de aceea am deschis aceasta tema, dupa ce "M" a plecat in alt oras cu serviciul, eu mergeam in fiecare week-end la ea. Cu cine credeti voi ca ma intalnesc intr-o frumoasa dimineata de duminica, la ora 9 cand am coborat sa fac ceva cumparaturi pentru micul dejun ???......ea dormea inca.

Beeep, a expirat timpul....CU FOSTUL EI BARBAT . Care astepta cumintel in fata blocului sa deschida cineva usa de la intrare (intrarea fiind cu interfon). Raman blocat 8) . el nu :doh: , ma da deoparte, ma impinge chiar si intra in scara blocului. Eu ma iau dupa el si ii spun ca daca are ceva de discutat sa o sune si sa ii spuna ce are de spus. Nu zice nimic, eu, dupa el. Intru in lift cu el si il intreb: Ce mai vrei acum? Este libera, tu la fel, asa ca lasa-ne mai omule in pace. Nu ti-am furat-o....tu ai divortat asa ca nu inteleg rostul "neplacutei vizite". Surpriza mare a fost in lift...stia baiatul etajul.......si s-a dus direct la usa apartamentului. Eu nu am schitat nici un gest, sa isi dea seama cumva de etaj sau care este usa de pe palier. Dar el STIA. Hmmmm, iese "M" si incepe scandalul.....din care cel care s-a carat am fost eu dupa ce fostul ei imi striga sa plec, ea imi zice acelasi lucru. Buuuuuuuuuuun. Plec, ma sui in masina si......plec din oras spre casa mea, urland ca un apucat la volan ca nu mai calc pe acolo :crazy: .

Pe seara telefon de la ea.......lugu, lugu......vreo trei lacrimi, si la 11 noaptea.....inapoi. Mai trebuia sa ma umilesc mult ?

Aha, de unde il cunosc pe fostul ei ? Iarasi soarta naibii ce iti face. Am fost vecini de cartier in copilarie, el fiind mai mic cu 4 ani ca mine, dar ne stiam. Si cand am vazut pozele ei cu fostul, la care tine foarte mult (la poze sau....) i-am spus ca il cunosc de mic. Asa ca va dati seama de unde il cunosteam si ce am simtit cand dau nas in nas cu el.

Mda, eu m-am interesat asa cat am putut din alte "surse", incercand sa aflu care a fost motivul divortului lui "M". Am primit, de la cunoscuti "comuni" acelasi raspuns. Ea a "bagat" divortul, dar motivele......enigma totala. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragostea este sentimentul care ne duce la fapte ridicole uneori. Asa e ea...dragostea. Din dragoste te umilesti, calci si pe orgoliu, si pe principii. Oricat ai fi de puternic, in fata iubirii devii o carpa. Probabil ca e sentimentul care iti anihileaza egoismul. Deci, nu cred ca ar trebui sa te simti cu constiinta incarcata in vreun fel. Priveste partea frumoasa a lucrurilor: ai iubit sincer si puternic. Sunt oameni care mor si nu cunosc niciodata sentimentul asta. Asa ca fii fericit ca viata ti-a oferit momentele de iubire de care ai avut parte. Si pastreaza-ti inima si mintea deschisa pentru urmatoarea iubire, ca intotdeauna vine de unde nu te astepti si te ia pe nepregatite. Pana la urma, nu cred ca exista sentiment mai frumos decat sa simti fluturii aceia in stomac chiar numai cand te gandesti la persoana iubita sau sa te uiti la ea si sa simti ca plesnesti pur si simplu de dragul ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×