Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Dupa cum probabil stiti, eu sunt de la tara. Ma mandresc cu faptul ca sunt taranca!!!

 

Ma doare sa vad cum unii oameni folosesc cuvantul taran ca epitet. :lol2:

Aud, citesc cum catalogheaza un X pe altul ca taran cu sensul de prost, jegos, dobitoc, tampit, cretin, idiot... lista poate continua la infinit.

 

Consider ca taranul roman nu merita asta. Toti ne tragem radacinile de undeva de la tara, atunci de ce aruncam cu noroi??? Nu e de ajuns ca taranul ala chiar munceste, chiar innotand in noroi la propriu, pentru a se hrani pe el, cat si pe cei care-l hulesc? Oare faptul ca ai avut sansa sau nesansa de a sta la oras iti da dreptul de a pune folosi acest cuvant ca epitet? NU.

 

Consider ca la tara bunul simt e mult mai bine conservat decat in mediul urban. La tara oamenii sunt OAMENI.

Acest topic nu are ca scop iscarea unor discutii intre oraseni si tarani, ci doar pentru a va ruga sa ganditi inainte de a cataloga pe cineva "taran" cu ghilimelele aferente.

 

No draga, de ce nu ai facut si o compunere despre viata la tara?

Ai o viziune putin cam comunista. Eu nu consider ca taranu' roman mi-a dat mie de mancare. :)

Ca tot ziceai ca esti taranca, in cazul in care nu ai avea servici, si ti-ai munci pamanturile ca sa ai din ce trai, ai plati statului impzite care se duc la fondurile de somaj, de pensie etc.?

 

Nu e de ajuns ca taranul ala chiar munceste, chiar innotand in noroi la propriu, pentru a se hrani pe el, cat si pe cei care-l hulesc?. Nu ti se pare ca a trecut "era" iobagiei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
No draga, de ce nu ai facut si o compunere despre viata la tara?

Ai o viziune putin cam comunista. Eu nu consider ca taranu' roman mi-a dat mie de mancare. :)

Ca tot ziceai ca esti taranca, in cazul in care nu ai avea servici, si ti-ai munci pamanturile ca sa ai din ce trai, ai plati statului impzite care se duc la fondurile de somaj, de pensie etc.?

 

Nu e de ajuns ca taranul ala chiar munceste, chiar innotand in noroi la propriu, pentru a se hrani pe el, cat si pe cei care-l hulesc?. Nu ti se pare ca a trecut "era" iobagiei?

 

Ai si tu dreptate! De cand ne-am dezvoltat pe toate planurile "tovarasi", :lol2: pe terasa blocului se cultiva absolut orice si, desigur, se cresc animale. :roll:

 

 

De regula, dupa ce omul ala de la tara ajunge acasa de la serviciu se apuca de munca, acasa, in curte, la camp. Daca are nesansa sa nu gaseasca un amarat de serviciu, doar pentru faptul ca e de la tara, desi nimeni nu spune ca asta-i discriminare..., alternative nu prea are decat sa-si munceasca pamantul, sa creasca animale si, eventual, sa mearga cu ziua la altii, pe bani sau pe ajutate. Impozite platesc cei care se ocupa de agricultura si zootehnie in scopul de a comercializa produsele. :lol2:

 

 

Compuneri fac pe tema, dar in felul meu.

Voila:

 

FGCJSH3GEGFFNSVA910CSH9XY.jpg

 

 

 

 

Nu asta era subiectul topicului. Se pare ca n-ai inteles mare lucru. Era doar un "of" despre folosirea cuvantului "taran" ca si epitet. Nu vreau sa devina subiect de intepaturi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai si tu dreptate! De cand ne-am dezvoltat pe toate planurile "tovarasi", :doh: pe terasa blocului se cultiva absolut orice si, desigur, se cresc animale. :focus:

De regula, dupa ce omul ala de la tara ajunge acasa de la serviciu se apuca de munca, acasa, in curte, la camp. Daca are nesansa sa nu gaseasca un amarat de serviciu, doar pentru faptul ca e de la tara, desi nimeni nu spune ca asta-i discriminare..., alternative nu prea are decat sa-si munceasca pamantul, sa creasca animale si, eventual, sa mearga cu ziua la altii, pe bani sau pe ajutate. Impozite platesc cei care se ocupa de agricultura si zootehnie in scopul de a comercializa produsele. :D

Compuneri fac pe tema, dar in felul meu.

Voila:

 

Nu asta era subiectul topicului. Se pare ca n-ai inteles mare lucru. Era doar un "of" despre folosirea cuvantului "taran" ca si epitet. Nu vreau sa devina subiect de intepaturi!

 

OFF TOPIC! :blink:

 

1. Am inteles perfect subiectul topicului, singurul lucru care m-a deranjat e felul in care ai pus problema.

2. Ai catalogat oamenii de la tara ca fiind OAMENI, dar crezi ca numai la tara exista OAMENI?

3. Daca vrei putem continua topicul pe sectiunea Politica sau Economic (nici macar 10% dintre tarani nu sunt producatori autorizati)

4. Si ca sa fiu On Topic: Cum zicea si Lauraven Cuvantul se foloseste si in alte limbi, si il folosesc si eu :lol2:

Editat de EmmaD
scos foto din citat din cauza de spatiu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Am inteles perfect subiectul topicului, singurul lucru care m-a deranjat e felul in care ai pus problema.

2. Ai catalogat oamenii de la tara ca fiind OAMENI, dar crezi ca numai la tara exista OAMENI?

3. Daca vrei putem continua topicul pe sectiunea Politica sau Economic (nici macar 10% dintre tarani nu sunt producatori autorizati)

4. Si ca sa fiu On Topic: Cum zicea si Lauraven Cuvantul se foloseste si in alte limbi, si il folosesc si eu :blink:

 

1. Mda, desi inca am indoieli. / Nu stiu daca e chiar asa deranjant, sau cel putin pana acum n-a parut a fi, dar fiecare are dreptul la opinie doar...

2. Corect, am afirmat ca la tara oamenii sunt OAMENI, dar nu ca ceilalti ar fi animale sau prosti, jegosi, dobitoci, tampiti, cretini, idioti...! :doh:

3. Acest topic sta foarte bine aici, iar ideea cu continuare discutiei pe alte sectiuni contrazice re-ul tau de la pct.1.

4. E dreptul tau sa folosesti limbajul care te reprezinta. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oare exista un loc mai frumos decat la tara , primavara ? ....sa vezi pomii din gradina inverzind , si sa nu trebuiasca sa te feresti de vreo masina sa nu te calce ... sa auzi "zumzaitul" tractoarelor care sunt la camp ?

 

Exista vara un loc mai frumos decat la tara ? ... sa te bucuri de toata verdeata si linistea unei pajisti ?

 

Exista toamna un loc mai frumos decat la tara ? ... sa simti mirosul de struguri ?

 

Oare exista iarna un loc mai frumos decat la tara ? ... sa te bucuri de provelistea mirifica a unei ninsori , sa-ti iei sania si sa pleci la derdelus ...sa faci oameni de zapada ?

 

Oare exista ? Probabil ca da ...insa numai in Povestile nemuritoare care isi trag intelepciunea de la batranii satului !!!

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa cum probabil stiti, eu sunt de la tara. Ma mandresc cu faptul ca sunt taranca!!!

 

Ma doare sa vad cum unii oameni folosesc cuvantul taran ca epitet. :lol2:

Aud, citesc cum catalogheaza un X pe altul ca taran cu sensul de prost, jegos, dobitoc, tampit, cretin, idiot... lista poate continua la infinit.

 

Consider ca taranul roman nu merita asta. Toti ne tragem radacinile de undeva de la tara, atunci de ce aruncam cu noroi??? Nu e de ajuns ca taranul ala chiar munceste, chiar innotand in noroi la propriu, pentru a se hrani pe el, cat si pe cei care-l hulesc? Oare faptul ca ai avut sansa sau nesansa de a sta la oras iti da dreptul de a pune folosi acest cuvant ca epitet? NU.

 

Consider ca la tara bunul simt e mult mai bine conservat decat in mediul urban. La tara oamenii sunt OAMENI.

 

 

Acest topic nu are ca scop iscarea unor discutii intre oraseni si tarani, ci doar pentru a va ruga sa ganditi inainte de a cataloga pe cineva "taran" cu ghilimelele aferente.

 

Ma bucur sa aflu inca o data ca parerile mele sunt bine ancorate in realitate

Uite ca iti dau dreptate atunci cand ai : - esti taranca - fara ghilimele

 

 

:blink:

Editat de Saharian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare exista un loc mai frumos decat la tara , primavara ? ....sa vezi pomii din gradina inverzind , si sa nu trebuiasca sa te feresti de vreo masina sa nu te calce ... sa auzi "zumzaitul" tractoarelor care sunt la camp ?

 

Exista vara un loc mai frumos decat la tara ? ... sa te bucuri de toata verdeata si linistea unei pajisti ?

 

Exista toamna un loc mai frumos decat la tara ? ... sa simti mirosul de struguri ?

 

Oare exista iarna un loc mai frumos decat la tara ? ... sa te bucuri de provelistea mirifica a unei ninsori , sa-ti iei sania si sa pleci la derdelus ...sa faci oameni de zapada ?

 

Oare exista ? Probabil ca da ...insa numai in Povestile nemuritoare care isi trag intelepciunea de la batranii satului !!!

 

intr-adevar...frumos spus...mi-e asa dor de tara...de bunici :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu unul nu am intalnit taran care sa stie sa se comporte si nici oraseni care sa se comporte ca atare ...

crede-ma toti sunt tarani la un moment dat .. si eu si toti(chiar daca nu recunoastem unii dintre noi) ...

 

comparatia unui om cu un taran vine de la presupunerea ca orasenii au o gandire mult mai avansata spre deosebire de tarani.

Oraseanul traind intr-o altfel de lume, in care cartea este mai importanta decat sapa, este comparat cu un taran in momentul in care nivelul lui de comunicare este f redus.

 

Daca spre exemplu, m-as muta la tara maine, dupa o saptamana de convietuire cu taranii, cu siguranta as ajunge sa fiu barfit de localnici: "eh orasean" (eh da-l in fras) ... ca si cum: ce stie el?

Sunt lumi diferite, iar fiecare dintre aceste lumi are diferite conceptii.

 

A face un om taran, nu o consider jignire, ci o simpla vorba.

Nu consider ca a fi taran presupune a fi o rusine. Nici noi orasenii nu suntem perfecti ...

Editat de ClaudiuCC

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
comparatia unui om cu un taran vine de la presupunerea ca orasenii au o gandire mult mai avansata spre deosebire de tarani.

 

Da,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×