Sari la conținut
Forum Roportal
Acamandur

Cum incurajam noi: spaga, furturile, cersitul, agresiunile, mizeria

Postări Recomandate

In cateva randuri :

spaga

- dau spaga la facultate sa intru si sa ies din anumite examene;

- dau o spaga mica la 'garcea' sa nu imi dea o amarata de amenda;

- dau spaga la spital sa aiba copilul o ratie de mancare normala;

...

furturile

- ce bine ca mai aduce cate ceva nevasta'mea de la bucataria spitalului;

- iti vand un pont cum sa faci bani peste noapte;

- oare ce 'smenarii' sa mai combinam sa facem bani ? ;

...

cersitul

- evit sa ma uit in ochii unui cersetor, sunt atatia in jurul meu...ii dau ceva acolo si scap;

- oare de ce a plecat de acasa Georgica al nostru? am fost parinti asa de buni..;

- ai vazut iubitule, Mihai a disparut si ai ajuns la vorba mea: pana la urma tot in strada o sa ajunga de unde l-ai luat. Si mai ziceai ca daca faci un bine o sa te recompenseze careva;

...

agresiunile

- hai sa il 'ardem' pe ala ca s-a dat la pretena mea;

- taica, pe vremea mea daca ridicai un deget pe nepusa masa te trezeai cu zece lovituri la palma;

- am auzit ca vin pe la ora 2 niste tigani sa il bata pe unu de la clasa vecina asa ca..feritiva;

...

mizeria

- cata verdeata au astia prin filme pe acolo? ce frumos este? - Apropo Gelule, arunca dupa colt gunoiu ca pa na la ghena..ha ha ;

- ce ai vrea sa fac mah, sa tin in buzunar un chistoc pana la primul cos de gunoi?;

- mi-e asa o lene sa fac un dus, dar las ca nu se vede...dau cu parfum si trece ca doar e noapte;

 

voi cum contribuiti ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am pareri pro si contra spagii

-pro datorita faptului ca sunt situatii in care chiar nu are iesire si apelezi la spaga,asta daca are cine te ajuta pt ca daca nu ai cunostinte nu faci mai nimic.

La facultate chiar ca iti mai trebuie o cunostinta datorita faptului ca nu chiar toti suntem inzestrati de la d zeu cu veleiteti in toate domeniile :flowers:

-contra pt ca se pot apela la cunostinte la nivel inalt,si se trece peste tot nu se mai tine cont ca poate repercursiunile asupra societatii sunt deseori fara sterante,si aici ma refer la accidentele provocate stiu si eu <sa zicem ca nu constient>dar care nu pot aduce nimanui viata inapoi =

AGRESIUNILE verbale pot fi la fel foarte f.f. periculoase

De cele mai multe ori o agresiune verbala spusa unui copil are cea mai mare sansa sa -l afecteze pina la moarte,datorita faptului ca noi suntem adulti iar ei de cele mai multe ori nu tin cont ca pot fi raniti asa usor si ne gindim doar la noi. :crazy:

DE AGRESIUNILE fizice nu pot vorbi pt ca in viata mea nu au loc si ca atare nu concop sa stau chiar din iubire pt copil,barbat sau mai stiu eu ce.

De la 14 ani si 9 luni am ramas singura si nu am facut nici un compromis in relatia mea cu sotul meu .de la inceput am discutat despre ce vrem fiecare ce ne dorim de la celalalt si in timp ne-am obisnuit sa ne acceptam greselile .icercari au fost din partea sotului dar am discutat din nou si s-au vazut rezultatele.

fetelor nu acceptati sa fiti injosite in nici un mod pt ca viata este si asa grea.faceti-vo pe cit de frumoasa se poate :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca inconstient la un moment dat favorizam aceste lucruri de care vrem sa scapam si in loc sa terminam cu ele, vor fi amplificate datorita inconstientei sau a obisnuintei cu care ne-am adaptat asa de bine. Se vad clar parerile....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Taiati-mi gatul...DA..dau spaga pentru ca tind spre un loc de munca mai bun, pentru ca nu am avut timp sa invat si am platit restantele, pentru ca la medic vreau sa fiu bagata in seama (sanatatea mea e mai presus de orice), pentru ca nu am timp sa stau la cozi...

 

Nu fur - pentru ca nu este etic, daca vanzatoarea a gresit cand imi da restul ii returnez diferenta, nu imi pacalesc apropiatii ... chipurile sa fac un ciubuc.

 

Da..dau bani saracilor (in ultima vreme mai degraba mancare)

 

Da primesc mici atentii...doar nu oi fi proasta sa refuz un pachet de cafea sau dulciuri daca clientul este multumit de lucrarea executata...pana la urma nu i-am bagat mana in buzunar, a fost dorinta lui.

 

Spaga nu va mai fi asa de mare in momentul in care medicii vor avea salarii europene, nu vom mai fi obligati sa platim contributii la stat, va fi legalizat sistemul privat, cand toti romanii vom putea zice ca traim bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×