Sari la conținut
Forum Roportal
fericirea

Chkdsk

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

- am incercat "chkdsk" in command si nu-mi fixeaza erorile

- care e comanda pt fixare? ( /F (fix) ) am incercat si nu-mi merge.Ce trebuie scris?

 

.... la modul general 'aproape orice comanda DOS are o lista de parametrii si cel mai simplu mod de ai afla si ce face fiecare este: "comanda /?"

in cazul tau ... scri: chkdsk /?

... intradevar " /f = fix errors " ... dar ce sa fixeze si cum ...ramane sa-i introduci in continuare niste parametrii pe care o sa-i descoperi tastand "chkdsk /?"

hai bafta :P

Editat de aditm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce Windows ai? Şi ce e pe partiţia aia?

 

 

Windows XP profesional cu SP2

partitia e de 90GB pe un Seagate de 200GB si are filme shi jocuri, nu contine nici un sistem de operare.

am incercat deja faza cu chkntfs si am pus sa nu mai scaneze. Acu am scapat de scanat, dar tot nu pot sa defragmenetze. Imi zice ca am un chkdsk shdeule si sa dau in run chkdsk /f.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E posibil ca sta sa iti moara partitia. Eu am ignorat aceste semne pe un Seagate de 60 de GB si mi-au zburat in neant partitiile... una din ele cu o colectie de ~45.000 poze sortate...

 

Sfat : scrie tot ce ai pe alt HDD sau DVD-uri si reformateaza-l. Daca si dupa aia il tot scaneaza e ceva dubios si recomand o investigatie sub lupa.

 

Aceasta investigatie se poate face cam asa :

 

- faci rost de Win 98 sau FDD / CD bootabil de Win 98.

- faci rost de Norton Disk Doctor de MS-DOS

- partitionezi cu FDISK din Win 98 in 4 partitii de 50 GB (FDISK "original" stie max 60 GB, daca vrei iti dau un NewFDisk care stie mai mult, dar parca mai mult imi placea originalul)

- dupa partitionare formatezi fiecare partitie din MS-DOS

- scanezi de BAD-uri SI cu un NDD.

 

Ai nevoie de o zi intreaga inceputa de dimineatza pentru aceste operatiuni.

 

Nu pot atasa exe-uri, daca te-ai gandit sa imi urmezi sfatul... PM si ti le trimit pe mail sau FTP.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faza e ca asta a inceput sa o faca tocmai dupa o formaytare totala a HDD-ului ca am fost un pic virusat

Si dupa ce am refacut compu a mers fara nici o pb cateva saptamani dupa care a inceput sa scaneze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×