Sari la conținut
Forum Roportal
Lluigi

Un sfat,va rog

Postări Recomandate

Salut tuturor.

Vin si eu aici cu o problema legata de tatal meu,care acum 3 luni s-a operat de atac vascular cerebral hemoragic.Operatia s-a desfasurat cu succes si se pare ca mergea spre bine.Insa nu a fost asa.De vreo saptamana am aflat ca i se face rau si vomeaza.Am scos ultimul medicament care i l-a prescris medicul (Actovegin pastile) ,insa problemele nu s-au oprit.El locuieste la tara,are 67 de ani si e singur.Cum am aflat m-am dus si l-am luat.Am vazut ca este galben cu totul.Dupa ce am trecut prin sp Sf Pantelimon,acum suntem la Matei Bals.La inceput au spus ca este icter mecanic.Acum au iesit analizele si se poate spune cu certitudine ca este Hepatita B.Are ficatul marit.Mi s-a spus ca sansele sunt de 50 %.

Se pare ca este mai veche,din ce zice doctorul,dar acum s-a declansat

Nu a baut,nu a fumat,insa a mancat aiurea - oua la greu,grasimi,prajeli numai cu untura de porc,sarat...etc.

Ce parere aveti...tinand cont de varsta si ce puteti recomanda,daca se mai poate face ceva.

 

PS- Rog moderatorul sa schimbe titlul topicului ca am vazut dupa aceea ca mai este unul cu acelasi titlu si nu stiu cum pot face eu asta - imi cer scuze ,dar n-am observat

Editat de Lluigi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo Lluigi,

im pare foarte rau ca te confrunti cu aceasta problema. Eu am citit prin internet ca unele medicamente pot reactiva hepatita b. A luat tatal tau ceva medicamente in ultimul timp, s-au a facut vreo chemoterapie? Si scaderea sistemului imunitar poate duce la o reactivare a virusului.

Ce au vrut sa spuna doctori ca sansele sunt de 50%? Am mai citit ca in unele cazuri o terapie cu Lamivudina a fost eficace.

As dori sa-mi scri cum se mai simte tatal tau si daca doctori au propus inceperea vreunui tratament antiviral.

Cu drag Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum,fizic,pare bine dar doctorul mi-a spus ca daca nu bea f multa apa risca sa faca blocaj renal.Bilirubina nu a scazut,insa au scazut transaminazele.Inca nu se poate pronunta daca e pe drumul cel bun.

Medicamente ce ar fi putut reactiva boala mi s-a spus ca nu au fost.El lua pastile in urma operatiei ce a suferit-o la cap (atac vascular,cheag de 4 cm).E vorba despre piracetam,actovegin si inca cateva...

Tratament,inca nu face.Decat perfuzii la greu.

Editat de Lluigi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×