Sari la conținut
Forum Roportal
Shadow and Light

Uciderea animalelor si exploatarea lor pentru alimentatie vi se pare un pacat sau nu? de ce?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

stiu ce spune Biblia.

 

Daca tu nu le vezi sensul.. asta este...

Ce te face sa crezi ca tot ce-i pe pamant este al omului?

Daca te nasteai in alta religie si acolo era alta carte sfanta care spunea ca poti sa omori la suparare sau sa mananci alt om daca ti-e foame rau, atunci tu ai fi urmat si acele indemnuri ?Oare ti-ai fi gasit drumul spre adevar?tu chiar urmezi orbeste sau gasesti confort in faptul ca srie acolo ceva ce-ti convine?

Da ,ma rog.

Raman la parerea mea :yahoo:

Daca tu vrei sa nu mananci carne,n-ai decat!! Nu poti sa impui si altora,cu atat mai mult ca nu e din punct de vedere spiritual.Daca tu privesti consumul de carne ca pe o placere sau o lacomie ...atunci nu am ce comenta!

Ignoranta voita a omului este si poluarea...sau sa arunci gunoaie pe strada ...!

Dar ma rog,fa ce iti place! Spor!!! :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da ,ma rog.

Raman la parerea mea :yahoo:

Daca tu vrei sa nu mananci carne,n-ai decat!! Nu poti sa impui si altora,cu atat mai mult ca nu e din punct de vedere spiritual.Daca tu privesti consumul de carne ca pe o placere sau o lacomie ...atunci nu am ce comenta!

Ignoranta voita a omului este si poluarea...sau sa arunci gunoaie pe strada ...!

Dar ma rog,fa ce iti place! Spor!!! :yahoo:

 

...nu mi-ai raspuns sti...

nici nu era vorba de a impune, chiar daca asa percepi tu

"Ignoranta voita a omului este si poluarea...sau sa arunci gunoaie pe strada ...!" foarte adevarat, dar asta nu exclude ignoranta de care-ti ziceam

cum am mai spus...fiecare e liber sa aleaga dupa placul inimii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:spiteful: ..........................................................:boredom:

Chiar asa nene! Intri in discutia de fata ca musca-n rahat si-ti arati tuturor nivelul tau elevat de inteligenta prin comparatii penibile. Gandeste mai mult si posteaza mai putin. Ca doar asta vrei de la altii, nu? :blink:

Apropo, incearca recomandarea Annei, s-ar putea sa dea rezultate. :offtopic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca exploatarea pentru alimentatie se refera la mulgerea vacilor.

Sau a oilor, sau a caprelor... Sa nu uitam de piele, oase, blana....

 

Si, nu este pacat. E ceva normal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Off topic:

Am intrebat si eu... :spiteful:

Ca daca "am aparut", atunci intr-adevar omul pentru a se mentine in "parametrii de functionare" :boredom: trebuie sa-si manance dusmanii de moarte printre care si animalele. Insa daca "am fost creati", atunci Acela care a creat a recomandat si "fuelul cu care sa mearga motorul" pentru a ne mentine in "parametrii".

"fuelul"? Sa fie cumva carburantul? :blink: Si de cind pina cind trebuie sa-si manince "dusmanii de moarte printre care si animalele". :huh: :offtopic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...nu mi-ai raspuns sti...

nici nu era vorba de a impune, chiar daca asa percepi tu

"Ignoranta voita a omului este si poluarea...sau sa arunci gunoaie pe strada ...!" foarte adevarat, dar asta nu exclude ignoranta de care-ti ziceam

cum am mai spus...fiecare e liber sa aleaga dupa placul inimii

stii, ma gandeam ca daca stramosii tai si ai mei, nu ar fi practicat vanatoarea... acum nici macar nu aveam posibilitatea de a ne exprima ideile ... .

mai mult... cutumele sunt atat de inradacinate in mentalul colectiv, incat o schimbare de optica, nu se va face poate decat peste cateva generatii.

sa luam de ex. porcul... romanii il taie de ignat, este o traditie populara... cu toate normele UE de a euthanasia porcul inainte... nu-l vad pe nea Gheorghe... facandu-i injectia de rigoare... fara sa-i ia jugulara bietului animal, sa-si bea adalmasul acolo, sa-i trosneasca soriciul in gura, etc...

si apoi care ar mai scopul existentei animalelelor ? ...

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"si asa va fi pana o sa disparem." si evolutia nu exista la acest capitol sa inteleg

Disparitia speciei umane ar fi dovada suprema (pentru oameni) a evolutiei. :huh:

ce paradox interesant pui tu in aceasta propozitie...

Paradox pe naiba. :cry:

 

Carnea in alimentatia omului nu mai este (in caz ca a fost, din punct de vedere organic) o necesitate, ci este doar un lux pe care si-l permite

Cum sa nu fie o necesitate? :blink: :offtopic: Exista anumite proteine pe care numai din carne le iei. :boredom:

 

Daca Dumnezeu vroia sa fim vegetarieni, atunci ne dadea dentitie corespunzatoare, ca la vaca :spiteful: , un stomac format din patru camere, intestin subtire mai lung...

Doar ca unii au mostenit creierul de la vaca, nu si restul organismului.

Este clar ca intreg organismul nostru este potrivit pentru hrana mixta.

Ce intelegi prin hrana mixta? Adica carne, vegetale, lactate?

 

 

eu zic ca ceea ce este clar este ca omul a fost lasat sa aleaga, sa judece singur...

toate argumentele astea nu sunt decat o scuza pentru placerea omului

Care argumente?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

revin si o sa va dau un link al unui movie..despre cum se ucid animalele pentru carne.

 

in romania cea mai comuna metoda de ucidere a vacii este printr-un fel de electrocutare la cap,apoi vaca este agatata de un picior si lasata timp indelungat pana i se scurge tot sangele pe gura. :spiteful:

in concluzie..vaca nu moare brusc,ci fff lent asa cum i se scurge sangele/viata din ea...timp in care se tarrrre chinuie :offtopic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si apoi care ar mai scopul existentei animalelelor ? ...

 

da scopul umanitatii il sti? ne scapa cam multe si cred ca acest capitol nu face exceptie...

repet...Ce te face sa crezi ca tot ce-i pe pamant este al omului?chiar daca omul poate folosi anumite lucruri nu inseamna neaparat ca acesta este si sensul lor

 

revin si o sa va dau un link al unui movie..despre cum se ucid animalele pentru carne.

 

in romania cea mai comuna metoda de ucidere a vacii este printr-un fel de electrocutare la cap,apoi vaca este agatata de un picior si lasata timp indelungat pana i se scurge tot sangele pe gura. :spiteful:

in concluzie..vaca nu moare brusc,ci fff lent asa cum i se scurge sangele/viata din ea...timp in care se tarrrre chinuie :offtopic:

 

stiu eu am vazut multe scene din astea si am vazut si live

Oricum, mie mi se pare greu de acceptat faptul ca omul nici macar nu-l poate intelege ca pe un pacat (mai ales ca aici sunt multe persoane care cauta adevarul)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da scopul umanitatii il sti? ne scapa cam multe si cred ca acest capitol nu face exceptie...

repet...Ce te face sa crezi ca tot ce-i pe pamant este al omului?chiar daca omul poate folosi anumite lucruri nu inseamna neaparat ca acesta este si sensul lor

ma scuzati ...dar umanitatea de care vorbiti se refera la OAMENI !...

pentru ca omul este specia mai dezvoltata in raport cu celelalte specii existente... cel putin pana la momentul de fata... .

uite , am un caine... tin la el, insa nu il voi manca niciodata...cu toate ca in unele tari... :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×