Sari la conținut
Forum Roportal
Rose2001ro

Cat cere mama /cat ofera tatal?

Evaluează acest topic

Subiect delicat: PENSIA ALIMENTARA  

52 membri au votat

  1. 1. Imagineaza-ti situatia urmatoare: esti divortata, ai 38 de ani, un salariu de 1500 RON, locuiesti in capitala, intr-un apartament proprietate personala, cu copilul tau in varsta de 8 ani: cum ai considera suma de 750 RON/ luna - ca pensie alimentara din partea tatalui?

    • Insuficienta
      4
    • Rezonabila
      29
    • Generoasa
      19


Postări Recomandate

Conform legii, daca tin bine minte, pensia alimentara este 25% din veniturile salariale ale tatalui. Altfel ... nu stiu. Banuiesc ca si dupa invoiala cu tatal. In alta ordine de idei exista si scoli cu semi internat) care costa la cca 500 RON sau programele step by step unde este mai putin. Si intr-o alta ordine de idei, sunt oameni care se descurca cu sume si mai mici decat cele precizate de tine. dar dupa cum am spus, conteaza si cum cazi la invoiala cu tatal copilului. Bafta. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca exagerezi. Sunt familii care traiesc din banii astia. Rolul pensiei este de a asigura copilului un minim necesar si nu-l poti obliga pe tatal lui sa plateasca capriciile tale. Pentru ca asta este ceea ce ceri: un capriciu.

Nu stiu cit ii foloseste lui si cit tie. Nu cere mai mult decat t-i se poate da. E usor sa faci planuri pe banii altora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.............................. E usor sa faci planuri pe banii altora.

...Mai ales aruncand copilul la atac atunci cand ai nevoie de bani. Stii cum este? La fel ca mamele alea (desi nu merita sa fie numite asa) care se duc cu copilul in brate la cersit in intersectii. E urat ce faci. :offtopic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu stiu ce sa zic. am fost un copil cu parinti divortati si tatal meu, la vremea respectiva, a platit pensie alimentara 2 luni. eu cred ca, cel mai bine ar fi ca parintii sa cada la intelegere. amandoi stiu de cati bani are nevoie un copil ca sa creasca in conditii decente de trai. si avand in vedere faptul ca, in cazul prezentat, copilul are 8 ani, parintii cunosc nevoile acestuia si ar trebui sa se implice amandoi, fara ca unul din ei sa fie obligat de lege, in cresterea si educatia lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pensia alimentara se stabileste in functie de veniturile parintelui care trebuie sa o plateasca. Legea a stabilit ca 25% din venitul unui parinte trebuie alocat exclusiv pt cresterea copiilor. Deci daca fostrul tau sot se recasatoreste sau nu dar mai face 2 copii la care trebuie sa le plateasca pensie alimentara atunci cei 25% se impart in 3 deci copilul tau va primi a douasprezecea parte din venitul tatalui si asta indiferent daca tie suma ti se pare suficienta, insuficienta sau generoasa.

Pretentiile si capriciile care le are mama ori copilul nu reprezinta un minim de necesitati ca asa poti spune ca pe langa after school mai vrea si innot, si sah si cate o plimbare saptamanala cu elicopterul pt alungarea stresului ca sa ajungi la 5000 RON/luna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pretentiile si capriciile care le are mama ori copilul nu reprezinta un minim de necesitati ca asa poti spune ca pe langa after school mai vrea si innot, si sah si cate o plimbare saptamanala cu elicopterul pt alungarea stresului ca sa ajungi la 5000 RON/luna.

:crazy:

Nenea, le zici bine. Si ai si dreptate. Salariul mamei este indeajuns de generos pentru un trai decent. Pariem pe cat vreti voi ca mama e super-busy si n-are timp sa se ocupe de ala micu, si d-aia il da la un program after-school? :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hai sa nu mergem la extreme.

oricum e treaba parintilor cum gestioneaza chestiunea in cauza... noi suntem bagatori de seama....

daca e treaba lor, sa nu mai ceara pareri :yahoo:

si mai e si vorba aia, oricat ai avea tot nu iti ajunge. daca azi cere 5000 de roni si i se accepta, peste ceva timp va motiva ca nici aia nu sunt suficienti de fapt :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×