Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Am editat mesajul... Deci si argumentele de bun simt te lasa rece din cate vad... Muschii reprezinta chiar ceea ce am exemplificat mai inainte: vitalitatea si puterea de a trai, dar tu ai luat-o ca pe un atac. Am spus ce s-a dedus... Din moment ce negi bucuriile vietii - asta se intelege... Cum poate un om caruia ii este atat de frica de moarte sa se bucure de viata?! E o contradictie.

Tocmai ca ai inteles gresit sensul spuselor mele.

Eu am explicat cum vad eu ca se petrec lucrurile cu oamenii care adera la prcincipiul "a trai viata din plin".

DAR....nu am explicat cum inteleg eu ca AR trebui sa se petreaca lucrurile daca oamenii ar trai viata ALTFEL.

 

Absenta acestei explicatii(despre cum cred eu ca AR trebui lucrurile sa se petreaca ) te-a facut sa crezi ca e implicit faptul ca eu inteleg ca viata este pesimista.

Astfel toate deductiile tale izvorasc din argumente imaginare pe care presupui ca le-as fi oferit.

Aceasta este una din erorile logice pe care multi le comit.

CIneva spune ca un lcuru NU este alb iar oponentul PRESUPUNE ca daca acel lucru NU e alb trebuie pe cale de consecinta sa fie ROSU sau NEGRU...etc...

 

 

 

P.S. Eu nu citez decat mesaje care au in ele energie pozitiva... Mea culpa! Sa stiu de-acum sa postez doar la monolog cand mai am ceva personal de spus... Sa fac polemica in stilul asta e risipa de energie...

 

 

Ma intreb totusi ce fel de minte ai daca numai dupa doua trei schimburi de mesaje deja manifesti o atitudine plina de desconsiderare caci conform spuselor tale meajele mele nu contin o energie pozitiva si astfel nu merita a le quota ?

 

 

Ce fel de fericire poti sa obtii cand exista limite de acest fel unde incerci sa inlalturi ceea ce nu este placut si sa accepti doar ceea ce iti creeeaza o stare de confort?

Ma intreb totusi ce fel de lupta trebuie sa duci in viata ca sa ai parte si sa-ti umpli viata numai cu clipe placute care sunt dependente la randul lor de intalnirea cu circumstante pozitive?

Cine este acel om care poate sa-si umple fiecare secunda numai cu clipe placute?

 

Fericirea ta este una care se naste in dependenta de existenta unor factori externi.

Ea va exista doar atat cat acei factori for fi prezenti.

Editat de Jnanadakini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O minte detasata de relele acestei lumi?! Nu-ti convine ceva la mintea mea?! Sau care-i baiul?!

 

Cum vrei sa obtii fericirea daca nu eliminand ceea ce te raneste?!

 

Desigur ca ma lovesc si de rele, dar trec peste ele cu tancul...

 

Ai perfecta dreptate! Fara natura, soare, nori, fete frumoase, muzica de calitate... nu se poate trai...

 

Eu am explicat cum vad eu ca se petrec lucrurile...

DAR....nu am explicat cum inteleg eu ca AR trebui sa se petreaca lucrurile.

 

Nu-i nimic! Te scuz!

Editat de Gunfire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×