Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Citatul lui Martin Niemoller adaptat la prezent.

" Putin s-a dus mai întâi după ceceni, iar eu nu am zis nimic – pentru că nu eram cecen.
Apoi, Putin s-a dus după dizidenții ruși, iar eu nu am zis nimic – pentru că nu eram un dizident rus.
Mai apoi, Putin s-a dus după georgieni, iar eu nu am zis nimic – pentru că nu eram georgian.
Putin s-a dus și după sirieni și iar nu am zis nimic – pentru că nu eram sirian.
Când Putin s-a dus și după ucraineni, din nou nu am zis nimic – pentru că nu eram ucrainean.
Iar când Putin a venit și după mine, nu mai rămăsese nimeni care să imi ia apararea.. "
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 15 ore, Motorină a spus:

Acum, sosoceii sunt impotriva ajutorului pentru refugiati si pro-Rusia... Daca le iei Facebook-urile la rand, vei vedea ca nu doar grasa principala e acum pro-rusa, ci si rahatii cu ochi mai mici, nevaccinatii-militanti.

Ceva pute nasol.

Era previzibila aceasta luare de pozitie in turma din partea antivaxxerilor, pentru ca si mesajele antivaccin tot de pe filiera propoagandei ruse antioccident le-au venit, acum s-a schimbat doar tema de discutie pe care au primit ordin sa o abordeze/pe care o preiau. Toti fostii militanti antivaccin astazi bifeaza cu piosenie urmatoarele puncte.

- adevarul e undeva la mijloc

- da, urat face domnul Putin, dar si (insert entitate occidentala here) a facut si a dres - se cheama whataboutism, adica te fofilezi sa raspunzi sau sa clarifici ceva nasol scuzandu-te ca si altii au facut nasoale

- atitudinea aia pacifista, sa fie pace domne, hai negociati si mai lasati de la voi ca sa fie pace, stiind foarte bine ca Rusia nu va ceda nimic, insemnand ca Ucraina sa isi cedeze teritorii, sa renunte la suveranitatea ei si sa se supuna Rusiei

- atitudinea fata de refugiati, aici sunt doua directii. una e: da, nu mai puteti de mila refugiatilor, si strangeti bani si ajutoare pentru ei, dar de amaratii nostri nu va intereseaza nimic (asta mi se pare cel mai mare jigodism cu putinta, pe unii care nu au ajutat in viata lor pe nimeni, nu au donat si nu au facut voluntariat, ii freaca ce fac altii cu banii si cu timpul lor, acei altii fiind de multe ori aceiasi care au donat timp si bani pana acum fix pentru "amaratii nostri", ong, firme, oameni obisnuiti. A doua directie este> aia-s refugiati? n=ai vazut cu ce masini luxoase trec granita? ia uite, aia are haina de blana pe ea, ia uite cat aur are la gat. de parca toate alea de pe ei ii protejeaza de rachetele care le cad peste locuinte. Mizerabil, absolut mizerabil

- de ce le-a trebuit sa ii provoace pe rusi? ce le-a trebuit sa vrea sa intre in UE si NATO, cum adica sa aiba o orientare pro occidentala, nu stiau ca o sa se supere Putin? Victim blaming. Adica, o tara suverana, independenta, nu-si poate hotari singura politica externa de frica altei tari? Si incearca acum sa aplice acelasi lucru si pentru Romania, stati cuminti, nu respirati, fiti neutri, deviza capul plecat sabia nu-l taie. Nu parca erau astia patrioti mandri cu pieptul bombat peste demnitatea carora nu trece nimeni?

-Zelenski ar trebui sa renunte si sa capituleze, ca sa fie bine poporului care sufera acum. Spun asta aceiasi oameni care pleznesc de mandrie ca ii avem pe Stefan cel mare si Mircea cel Batran care s-au opus otomanilor.

plus multe altele, nu le mai pun aici pentru ca gandacii aia nu merita atata atentie.

Ii recunosti imediat, toti repeta ca roboteii exact aceleasi fraze, influencerii lor pe bani, restul marea turma pentru ca sunt idioti utili. "nu sunt de acord cu ce face Putin, dar...." "lasa ca si ucrainenii au facut x" sunt primele semne ca cine se afla la tastatura e o scursura putinista platita sau un idiot util.

Editat de Enki
  • Like 2
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce iarna frumoasa avem primavara asta, cum s-ar zice... 

Ninge feeric in Bucuresti, păcat ca nu se depune nimic

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La mine doar ca nu ninge, in rest e frig ca iarna oriunde sau aproape.   Mai inainte a intrat un miros de fum dar nu de gratar, ci o casa s-a ars, se vedea fumul ca este cerul senin si noaptea cand e ger.   A trebuit sa ard o bucata de scortisoara pe ochiul de aragaz sa schimb mirosul in casa, ne sufocam.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A intrat iarna-n primăvară ca Putin in Ucraina. 

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Organizatorii "Marelui Meci" castiga din asta, iar noi platim pagubele colaterale, asa cum am mai spus!!!

Nici nu este rau marul fiert, s-a indulcit singur si e mai bun asa.   Absorb micul dejun ca in manastire, pe vreme de Post.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Motorină a spus:

7,99 lei motorina standard. Ieri era 7,57 iar acum cateva zile, 7,25

La asa cerere, normal ca profita si ei...

8,03 lei. Ultima data am băgat cu sub 8 lei bine de tot. 

Vorba unuia.... La 11 lei benzina dea dracii sa nu arăți ca în poze. :o: Probleme și probleme...

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×