Sari la conținut
Forum Roportal
Canaris2

Spiritism

Postări Recomandate

La   intrebarea   daca exista  viata dupa   moarte , nu pot  raspunde   decat afirmativ.Spiritismul e o

dovada  in   acest  sens.Spiritismul este o practica a  comunicarii   intre  vii si spiritul unui   mort.

Fenomenul a   fost  studiat   riguros in    s ec XlX de   inginerul Allan Kardec, pasionat de astfel de

experiente.Comunicarea intre vii  si morti se poate  face ptin intermediul mesei de  spiritism, prin

scriere mecanica sau  a  mediilor intuitivi.
Printre personalitatile care s-au  preocupat de spiritism mentionam   pe    celebrul criminalist Lombroso  

si B.P.Hasdeu membru   al Academiei  Romane.
Personal n-am practicat  spiritismul , dar    am   cunoscut persoane  care-l practicau:

una   din   ele comunica cu spiritul   Iuliei Hasdeu-i-am   vazut si   caietele de   scriere mecanica

c ealalta  comunica   cu rockerul Linked Park care  decedase  de   curand.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a plăcut mult Sic Cogito, cărticica lui Hasdeu. Când am citit-o, cu mulți ani în urmă, pot spune că a fost o carte care m-a impresionat poate și pentru că era prima prima despre spiritism pe care o citeam. Apoi am citit Scarlat Demetrescu, câteva cărți de-ale lui Allan Kardec și altele în domeniu. 

Acum ce să spun? Este dificil de dat un verdict la adresa spiritismului. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, Egipteanule, felicitări pentru că te-ai încumetat să deschizi un asemenea subiect! :smile:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 27.09.2023 la 21:24, Vriies a spus:

Mi-a plăcut mult Sic Cogito, cărticica lui Hasdeu.

Mesaj  primit  de   BP Hasdeu   , de   la   fiica    sa  din     lumea    de     dincolo

Je    suis  heureuse, je  t`aime;nous nous reverron;cela doit te suffire

Julie  Hasdeu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, Canaris2 said:

Mesaj  primit  de   BP Hasdeu   , de   la   fiica    sa  din     lumea    de     dincolo

Je    suis  heureuse, je  t`aime;nous nous reverron;cela doit te suffire

Julie  Hasdeu

De fapt, chiar așa începe cartea Sic Cogito:

 

PROLOG

„Trecuse sase luni dupa moartea ficei mele.
Era in martie: iarna plecase; primavara nu sosea inca.
Intr-o seara umeda si posomorata sedeam singur in odaie langa masa mea de lucru.
Dinainte-mi, ca intotdeauna, era o testea de hartie si mai multe creioane.
Cum? nu stiu, nu stiu, nu stiu, dar fara ca s-o stiu, mana mea lua un creion si-i rezema varful de luciul hartiei.
Incepui a simti la tampla stanga batai scurte si indesate, tocmai ca si cand ar fi fost bagat intr-insa un aparat telegrafic.
De-o data mana mea se puse intr-o miscare fara astampar.
Vreo cinci secunde cel mult.
Cand bratul se opri si creionul cazu dintre degete, ma simtii desteptat dintr-un somn, desi eram sigur ca nu adormisem.
Aruncai privirea pe hartie si citii acolo foarte limpede:

Je suis heureuse; je t’aime; nous nous reverrons; cela doit te suffire. Julie Hasdeu.

Era scris si iscalit cu slova fiicei mele.

Ce sa fie?
O va spune aceasta carte.”

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Experienta celor   2  nu   poate fii   ignorata ,   avand in vedere      calibrul    lor:

El o     somitate    a   epocii,ea    copilul   minune    al   literaturii      romane.

As    dori   totusi,    daca    cineva de  pe    forum   a  avut    o      experienta    de     genul,  

sa   ne-o    impartaseasca    si    noua  

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Vriies

Propun   sa    continuam     aici discutia   fiindca    suntem la  subiect

Corect, el studiază spiritismul și lansează cuvântul, Înainte de asta nu exista termenul „spiritism” și nici explicația doctrinară. 

Că erau oameni care încercau să vorbească cu morții încă de pe vremea apostolului și că erau blamați, eventual omorâți cu pietre sau prin alte metode (că, deh, creștinismul se opunea total acestor practici), e cu totul altceva. Însă doctrina spiritistă, așa cum o știm noi acum, a fost pusă pe tapet și fundamentată de Allan Kardek ( H. L. D. Rivail), în 1857, că noi despre asta vorbim. 

Ah, și dacă vrei, elemente de gândire evoluționistă le întâlnești în lumea antică la greu, chiar înainte de gândirea și contribuția „apostolului Saul”. Anaximander din Milet, Empedocles, ba chiar și filosoful taoist  Zhuang Zhou, sunt doar câteva exemple în acest sens.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spiritismul      exista     cu   mult    inainte      de    Allan   Kardec  chiar daca   era   cunoscut      sub     alt   nume.Esenta    spiritismului consta  in    comunicarea    cu     mortii.A    spune     ca    nu     era    spiritism   inainte   de  Allan   Kardec   ,e     ca    si     cum     ai    spune    ca   nu    exista     geometrie   inaintea    lui  Euclid.Acesta   lanseaza  cartea   Elementele si     culege    toa-    te   teoremele     cunoscute,    le   demonstreaza   si   introduce   vestitele   10  axiome  ,transformand    geometria  intr-o    ramura    a     matematicii,  dar inaintea   lui     au     existat   Thales si    Pitagora.

Vad    ca    din     exemplele   date      de    mine  anterior    ai   retinut  numai   numai  pe    apostolul Pavel,     dar inaintea   lui    au      existat  surse      anonime  mult  mai     vechi  care      vorbesc   de   practica     chemarii  mortilor.Aceste     surse   dateaza    din     timpul   razboaielor cu    filistenii  deci     cam   prin    sec   XI iHr.
Dupa     cum     vezi   spiritistii      existau   cu    mult inaintea    filozofilor     tai    ,    care  au   trait   intre      secolele   V-Vll iHr

PS  In   vremurile la    care  ma refer nu     existau    crestini ci   mozaici

 

Editat de Canaris2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sub ce nume era cunoscut spiritismul? 

Ok. 

Esența spiritismului nu constă neapărat în comunicarea cu morții iar practica chemării morților nu înseamna spiritismul de astăzi, așa cum a fost el fundamentat de Allan Kardec. 
 
Esența spiritismului, descrisă de Allan Kardec și descrisă în cele  cinci puncte principale ale doctrinei ar fi:
 
# Există un Dumnezeu, definit ca „Inteligenta Supremă și Cauza Primară a tuturor”;
# Există Spirite, toate create simple și ignorante, dar care dețin puterea de a se perfecționa treptat;
# Metoda naturală a acestui proces de perfecțiune este reîncarnarea, prin care Spiritul se confruntă cu nenumărate situații, probleme și obstacole diferite și trebuie să învețe cum să le facă față;
# Ca parte a Naturii, Spiritele pot comunica în mod natural cu oamenii vii, precum și pot interfera în viața lor;
# Multe planete din univers sunt locuite.
 
Prin urmare, esența spiritismului sau principiul central al doctrinei spiritiste este credința în „viața spirituală” și statuarea  existenței spiritului. Spiritul este etern și evoluează printr-o serie de încarnări în lumea materială. Viața adevărată este cea spirituală; viața în lumea materială este doar o etapă pe termen scurt, în care spiritul are ocazia să învețe și să-și dezvolte potențialele. Reîncarnarea este procesul prin care spiritul, odată liber în lumea spirituală, se întoarce în lume pentru învățare ulterioară.
 
Deci cam asta este esența doctrinei spiritiste.
 
Ah, că din cele mai vechi timpuri au existat „practici spiritiste”, poate mai corect spus practici religioase precursoare lansării spiritismului ca doctrină și filosofie, de genul invocării morților, a spiritelor, practica misterelor, teurgia, necromanția... asta e altceva. Bineînțeles că aceste practici au existat de mii de ani și nu numai la vechii evrei, ci și în alte arealuri. Dar asta nu înseamnă că putem pune semnul egal între doctrina spiritistă fundamentată de Allan Cardek și acele practici religioase, anterioare fundamentării spiritismului ca filosofie și doctrină, despre care știm foarte puțin. 

 

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×