Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Toto Cutugno a murit dupa o lunga suferinta

Postări Recomandate

Meghalt Toto Cutugno / Fotó: Northfoto       Totò Cutugno

Toto Cutugno, one of the greatest interpreters of Italian music, died today around 4 p.m. at San Raffaele Hospital in Milan.

The death of the singer-songwriter, who had just turned 80 in July, was reported to ANSA by his manager Danilo Mancuso, who explained how “after a long illness, the singer’s conditions had worsened in recent months.”    Cutugno was one of the most popular Italian performers on a global scale, the winner of the 1990 Eurovision Song Contest with his song “Insieme: 1992”.    

He was also one of the most successful Italian songwriters of all time, having written for artists such as Dalida, Adriano Celentano and Domenico Modugno. Cutugno was considered a veritable ambassador of Italian music in the world, especially in countries such as Romania, Spain, Turkey, Germany and Russia. His song “L’Italiano”, released in 1983, has been translated into many languages and is considered a symbol of Italian culture and identity.

Toto Cutugno participated in the Sanremo Music Festival fifteen times, but he only won once, in 1980, with the song “Solo noi”. He also came second six times, with songs such as “Serenata”, “Figli”, “Emozioni” and “Le mamme”. He is often nicknamed the “eternal second” of Sanremo, a living embodiment of the adage, “always a bridesmaid, never a bride,” but he always took the teasing with irony and grace.    He was very popular with the Italians in various countries around the world, especially among the Italian Americans who appreciated his songs that celebrate their roots and heritage.      In the New York metropolitan area he frequently appeared in New York City and Atlantic City where he routinely played to an enthusiastic audience in a packed house.

https://lavocedinewyork.com/en/news/2023/08/22/iconic-italian-singer-songwriter-toto-cutugno-dies-at-80/   

È morto Toto Cutugno.  Aveva appena compiuto 80 anni  

Un altro pezzo importante della musica italiana se ne va.  Di lui resteranno canzoni che hanno fatto il giro del mondo, a partire da "L'italiano", brano del 1983.

 
È morto Toto Cutugno. Aveva appena compiuto 80 anni    Totò Cutugno
È morto Toto Cutugno. A 80 anni appena compiuti a luglio il cantautore si è spento oggi intorno alle 16 all'ospedale San Raffaele di Milano dove era ricoverato.
A dare la notizia è il suo manager Danilo Mancuso che spiega che, ''dopo una lunga malattia, il cantante si era aggravato negli ultimi mesi''. Un altro pezzo importante della musica italiana se ne va. Di lui resteranno canzoni che hanno fatto il giro del mondo, a partire da "L'italiano", brano del 1983.
I funerali di Toto Cutugno si terranno giovedì 24 agosto alle ore 11 alla Basilica Parrocchia dei Santi Nereo e Achilleo in viale Argonne 56 a Milano. A comunicare la notizia del funerale di Toto Cutugno  è il manager Danilo Mancuso assieme alla famiglia dell'artista.
"A poco più di un mese dal suo ottantesimo compleanno ci lascia Toto Cutugno uno degli artisti italiani più famosi di sempre. Cantautore da oltre 100 milioni di copie, esponente della musica italiana più noto in tutto il mondo, cantautore che ha saputo portare la semplicità e la tradizione della canzone italiana anche all'estero, un artista dalla straordinaria carriera che continuerà a ispirarci e unirci". È questo l'annuncio ufficiale delle casa discografica Carosello Records ed Edizioni Curci
Meloni rende omaggio a “un italiano vero” 
Dal mondo politico arrivano numerosi messaggi di cordoglio sui social. Una grande foto di un sorridente Toto Cutugno, insieme all'ultimo "ciao" a "un Italiano vero". Giorgia Meloni rende così omaggio sui social al cantante scomparso oggi, attingendo a un verso di quella che è la sua canzone più celebre. 
"Oggi ci lascia un Grandissimo" twitta il vicepremier e ministro delle Infrastrutture Matteo Salvini. "Con la sua 'L'Italiano', ha saputo far cantare milioni di persone, portando la musica italiana in tutto il mondo. Buon viaggio, Toto Cutugno".

"Lasciatelo cantare, anche da lassù" twitta Matteo Renzi.  "Perché è stato un italiano vero. La morte di Toto Cutugno per quelli della nostra generazione è la scomparsa di una delle colonne sonore del nostro Paese. È il tempo che scorre. E da padre penso a quel capolavoro che è 'Il tempo se ne va'. Un abbraccio alla famiglia e a chi gli ha voluto bene. Che la terra gli sia lieve".   
Sangiuliano: “Artista con l'orgoglio di italiano” 
"Con la scomparsa di Toto Cutugno il mondo della musica perde un interprete popolare e importante. Un artista, con l'orgoglio di essere italiano, apprezzato anche all'estero, i cui successi sono stati la colonna sonora di un'epoca. Dimostrò il suo talento anche come autore. Sono vicino alla famiglia e alle persone a lui più care in questo momento doloroso". Lo dichiara il ministro della Cultura, Gennaro Sangiuliano.   
Adriano Celentano, Soli. Una canzone che per mesi resterà al primo posto in classifica. 
“Solo noi” viene lanciato a Sanremo nel 1980 e vince: la sua unica vittoria in 15 festival. Nello stesso anno firma tutte le canzoni del disco Il tempo se ne va per Adriano Celentano. Dopo la pubblicazione di La mia musica, del 1981, nel 1983 con il suo brano-simbolo, L'Italiano arriva solo quinto ma la canzone vende milioni di dischi e lo rende famoso nel mondo, Israele, Iran e Corea compresi.   
All'Ariston tornerà tante altre volte, come interprete, autore e superospite, mai in modo scontato: nel 2010, dopo un periodo difficile per motivi di salute, arriva a Sanremo con Belen Rodriguez, con la quale canta Aeroplani. Nel 2012 invitato da Fabio Fazio, esegue L'Italiano con il coro dell'Armata rossa. 
Nel 2021 fu felice di passare il testimone ai Maneskin a Eurovision: fu lui infatti il vincitore del concorso europeo nel 1990. Popolarissimo sia a Mosca che Kiev a guerra iniziata nel 2022 dichiarò: "sogno bambini russi e ucraini insieme".
Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adriano Celentano, despre relaţia cu Toto Cutugno. Și-a refuzat prietenul cel mai bun   Adriano Celentano, amintiri cu Toto Cutugno. Povestea celebrei piese „L’Italiano”

Adriano Celentano a vorbit despre relaţia sa cu Toto Cutugno, dar și despre momentul în care a refuzat piesa „L’Italiano”. Artistul a declarat că a știut mereu că această melodie va avea succes, dar că nu a putut să o cânte.

„Nu am dormit toată noaptea – mi-ai spus – gândindu-te la succesul pe care îl vom avea, tu ca interpret şi eu ca autor. Melodia era foarte tare!!!”, scrie prietenul lui Toto.

Adriano Celentano a vorbit și despre momentul în care a refuzat melodia.

„Dar ceea ce m-a îndepărtat cel mai mult a fost fraza cea mai importantă: „Sunt un italian adevărat”. O frază de neînlocuit, pentru că tocmai pe ea se sprijină întregul eşafodaj al acelei mari opere. Iar eu, auzindu-mă spunând: „Sunt un italian adevărat”, simţeam că vreau să mă ridic”.  

Adriano Celentano l-a refuzat pe Toto Cutugno

Celentano a mai spus că Toto Cutugno l-a rugat să cânte această piesă, dar că nu a simțit că este făcută pentru el. Acesta nu regretă decizia luată.    „Nu-i venea să-şi creadă urechilor”, scrie astăzi Celentano. A încearcat să-l convingă: „Dar nu înţelegi că asta este ideea, am scris-o cu gândul la tine, pentru că tu eşti un italian adevărat”. „Da, ştiu’ – i-am spus – ‘dar nu am chef să o spun eu însumi…”

Relația dintre Adrian Celentano și Cutugno

Adrian Celentano a mai spus că Toto Cutugno îşi dorea să fie doar autorul , nu şi interpretul „L’Italiano”. Această piesă i-a adus faima lui Cutugno, dar și respectul pasionaților de muzică.   „Nu întotdeauna, dar uneori prea multă scrupulozitate se poate transforma într-o ratare mondială” şi îi face o promisiune: „Deşi tu ai cântat-o aşa cum aş fi cântat-o eu, astăzi, dacă ar trebui să o cânt din nou, aş cânta-o exact aşa cum ai cântat-o tu!. Ai fost şi vei rămâne, un mare artist de neuitat! Te iubesc. Adriano!”, a mai spus prietenul lui Toto Cutugno.   

Adrian Celentano a fost cel mai bun prieten al lui Cutugno. Acesta a scris pentru Celentano melodii precum „Soli”, „Il tempo se ne va” şi ultima, „Ti lascio un amore”, care datează din 2016. Interpretul piesei „L’Italiano” a murit la vârsta de 80 de ani, la spitalul San Raffaele din Milano. 

Toto Cutugno a cântat și: „Albatros” (1976), „Come ieri, come oggi, come sempre” (1978), „La mia musica”(1981) și „Azzura malinconia” (1986). Cutugno a venit în în România în 1993, la Festivalul Cerbul de Aur de la Braşov. Artistul declarase că este foarte legat de țara noastră.   „Sunt foarte legat emoţional de această ţară, pentru că am cunoscut mulţi români, cu care am lucrat şi am colaborat foarte bine. În România mă simt ca acasă”, spunea acesta.   

https://evz.ro/adriano-celentano-toto-cutugno.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toto Cutugno   Viața privată a lui Toto Cutugno.

Toto Cutugno a murit marți, 22 august, spitalul San Raffaele din Milano. Cântărețul, care avea 80 de ani, a lăsat în urmă o soție îndurerată și un fiu, pe nume Nico, în vârstă de 33 de ani. 

Toto Cutugno s-a căsătorit cu Carla în 1971. Celor doi nu le-a plăcut niciodată să-și expună relația, trăind-o timp de peste 50 de ani departe de lumina reflectoarelor. Cu toate acestea, au existat ocazii când artistul a vorbit despre femeia cu care și-a împărțit cea mai mare parte a vieții.

În 2018, cântărețul a spus că această mare poveste de dragoste a reușit să supraviețuiască unei trădări. Intervievat de Corriere della Sera, el a declarat: „Carla ar fi putut să mă dea afară din casă, dar nu a făcut-o”. Din acea relație extraconjugală trecătoare s-a născut un copil. Soția lui Toto Cutugno i-a cerut în mod expres cântărețului să-l recunoască și să-i dea numele de familie: „Primul lucru pe care mi l-a spus a fost să-mi recunosc fiul și să-i pun numele de familie”. Cu soția sa Carla, Toto Cutugno nu a avut copii.

„Niko este lumina mea care îmi luminează zilele și datorită lui Dumnezeu acum locuiește la Milano și de aceea suntem aproape întotdeauna împreună. La mulți ani fiul meu, iți doresc lucruri puține, dar fundamentale pentru a trăi o viață liniștită. Dragoste.... respect.... sinceritate.... loialitate.... generozitate....prietenii adevărate... și multă, multă sănătate.FELICITĂRI BĂIATUL MEU”, scria artistul în 2018, cu ocazia zilei de naștere, când Nico împlinea 29 de ani. 

Tânărul este licențiat în economie, iar tatăl său a postat câteva imagini de la admitere pe contul de socializare (vezi galeria foto)

Dramele care i-au marcat copilăria lui Toto Cutugno. Sora mai mică a murit la vârsta de 7 ani 

Viața de familie a lui Toto Cutugno, așa cum a spus chiar el, într-un interviu pentru Corriere della Sera, a fost marcată de evenimente tragice.
 
„Am văzut-o pe sora mea Anna, cea mai mare, murind în fața ochilor mei, sufocată. Ea mânca gnocchi și s-a înecat. Ea avea 7 ani, iar eu 5”, scrie publicația ilmattino.it. Cealaltă soră, Rosanna, a fost primul copil care a suferit o intervenție chirurgicală la inimă în Italia. 
 
„Tata s-a îndatorat pentru acea intervenție pe care a terminat-o să o plătească în rate în 1978, cu doi ani înainte de moarte”, spunea Toto Cutugno. Fratele Roberto s-a îmbolnăvit de meningită și de atunci, așa cum îi spusese medicul, a dus o viață neliniştită.

https://www.protv.ro/divertisment/viata-privata-a-lui-toto-cutugno-detalii-despre-sotia-cantaretului-si-fiul-nico-nascut-dintr-o-relatie.html?utm_source=referrer&utm_medium=cross_extern&utm_campaign=viva_articol#slide17

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×