Sari la conținut
Forum Roportal
Rayn

A fost sau nu război în Ucraina?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Zaharova merge?!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca fortele ruse se afla in continua avansare teritoriala acum ca au prins trupele ucrainene in camp deschis la vest de Avdiivka, astfel au cucerit lejer un sat aflat la vest de acest oras, ceea ce inseamna ca vor avansa spre Nipru insa incercand fie sa izgoneasca, fie sa incercuiasca trupele ucrainene din sud din micuta localitate Vuhlendar cat si trupele repliate in apropiere spre nord-vest Kramatorsk si Sloviansk.

https://www.pravda.com.ua/eng/news/2024/02/24/7443559/

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 2/26/2024 at 5:14 AM, zodiak said:

Zaharova merge?!

cred ca Putin a depasit linia rosie si zicerea de mai jos nu i se va aplica

 

Editat de Avalon73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am urmarit acest serial cap-coada si este chiar acceptabil spre bunicel fata de alte seriale de gen care sunt sub toata critica.

Oricum am urmarit si filme multe de nota 9-10.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
19 minutes ago, zodiak said:

Eu am urmarit acest serial cap-coada si este chiar acceptabil spre bunicel fata de alte seriale de gen care sunt sub toata critica.

Oricum am urmarit si filme multe de nota 9-10.

am inceput sa-l urmaresc in 2020 si m-am oprit cand Negan le-a zdrobit capetele, big mistake, in 2-3 zile ajung la finishul seriei principale, cea de 177 episoade, un film serial facut sa produca cutremure de constiinta, este un privilegiu sa apuci sa-l vezi, sa-l intelegi

Editat de Avalon73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 ore, Avalon73 a spus:

am inceput sa-l urmaresc in 2020 si m-am oprit cand Negan le-a zdrobit capetele, big mistake, in 2-3 zile ajung la finishul seriei principale, cea de 177 episoade, un film serial facut sa produca cutremure de constiinta, este un privilegiu sa apuci sa-l vezi, sa-l intelegi

La fel de cutremurator este serialul Suleyman Magnificul unde incep cu asasinatele si decapitarile pe cand cresc feciorii sultanului si toti devin Negan.

Cu privire la Walking Dead, puteau sa traiasca din pescuit pe o insula, acesta putea fi un plan bun.

Cu privire la planul psihologic Negan era mic copil fata de macelarii de la Eden ori de cei din Comonwealt si comparabil cu amazoanele demente care traiau ascunse la tarmul oceanului cu care vor face alianta trupa lui Rick, dar nici astia bunii nu era fara pata.

Editat de zodiak
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 2/26/2024 at 12:31 AM, Avalon73 said:

Poate fac un topic sau propun o intrebare, este Putin un Salvator? Daca da, al cui? Sau este asemenea lui Negan din seria The Walking Dead? Cand pledezi cauza lui Putin, spui de fapt, Eu sunt Putin? Cand iti votezi liderul, te identifici cu el? Sigur ca da. Esti asemenea lui.

eu numesc obsesie, nu zic schizofrenie...

ce treaba are Putin? cu ce a intervenit in viata noastra a romanilor?

cel mai corect este sa admiti implicarea ue si nato in viata romanilor, si evident gresita

atat ue cat si nato n-ar avea teoretic vreun motiv, dar cum avem politicieni sclavi, ii lasa pe-astia sa faca ce vor pe motiv de drobul de sare

cum dreaq stiu astia ca Putin va invada alte tari?

cum pot fi oamenii manipulati in asa hal incat sa se teama de o himera?

la cata manipulare exista, sunt peste 50% convins ca daca li s-ar spune cum ca Koreea de Nord ameninta cu rachete balistice Parisul, unii cetateni francezi s-ar baga pe sub mese....

asa a fost cu 9/11 de si-au permis americanii sa invadeze Afganistanul doar pe motiv ca-l gazduieste pe Osama, incalcand toate conventiile si tratatele internationale

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, Rayn said:

eu numesc obsesie, nu zic schizofrenie...

ce treaba are Putin? cu ce a intervenit in viata noastra a romanilor?

cel mai corect este sa admiti implicarea ue si nato in viata romanilor, si evident gresita

atat ue cat si nato n-ar avea teoretic vreun motiv, dar cum avem politicieni sclavi, ii lasa pe-astia sa faca ce vor pe motiv de drobul de sare

cum dreaq stiu astia ca Putin va invada alte tari?

cum pot fi oamenii manipulati in asa hal incat sa se teama de o himera?

la cata manipulare exista, sunt peste 50% convins ca daca li s-ar spune cum ca Koreea de Nord ameninta cu rachete balistice Parisul, unii cetateni francezi s-ar baga pe sub mese....

asa a fost cu 9/11 de si-au permis americanii sa invadeze Afganistanul doar pe motiv ca-l gazduieste pe Osama, incalcand toate conventiile si tratatele internationale

 

Putin e himeră? 

Editat de Avalon73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Rayn a spus:

eu numesc obsesie, nu zic schizofrenie...

ce treaba are Putin? cu ce a intervenit in viata noastra a romanilor?

cel mai corect este sa admiti implicarea ue si nato in viata romanilor, si evident gresita

atat ue cat si nato n-ar avea teoretic vreun motiv, dar cum avem politicieni sclavi, ii lasa pe-astia sa faca ce vor pe motiv de drobul de sare

cum dreaq stiu astia ca Putin va invada alte tari?

cum pot fi oamenii manipulati in asa hal incat sa se teama de o himera?

la cata manipulare exista, sunt peste 50% convins ca daca li s-ar spune cum ca Koreea de Nord ameninta cu rachete balistice Parisul, unii cetateni francezi s-ar baga pe sub mese....

asa a fost cu 9/11 de si-au permis americanii sa invadeze Afganistanul doar pe motiv ca-l gazduieste pe Osama, incalcand toate conventiile si tratatele internationale

Se tem pentru ca prea multi sunt zero barat la geografie.

Daca intrebi cu ce tari se invecineaza Romania mai pe aproape si putin mai departe cam peste 2-3 tarisoare mai departe, majoritatea vor spune: Franta, Anglia, Germania, Grecia, Italia si Turcia, apoi Egipt, Tenerife, Ibiza, Maldive, ...

Adica apreciaza geografia dupa cat de des este pomenita o tara la tv fie vedetele autohtone in vacante si calatorii de afaceri.

Multi romani nici nu auzisera ca ne invecinam cu Ucraina decat cu alte tari din jurul Romaniei.

Romanii din nord stiau ca se invecineaza cu Ungaria, Rusia ori Ucraina si Republica Moldova numita Basarabia, dar nu stiau ca Romania se invecineaza la sud-vest cu Yugoslavia ori Serbia si nici la sud cu Bulgaria.

De asemenea romanii din sud stiau ca se invecineaza cu Bulgaria si Serbia dar nu stiau ca Romania se mai invecineaza cu Ungaria si URSR ori Rusia ori Ucraina si Republica Moldova.

Asadar daca o tara are prestigiu in mass-media, atunci inseamna ca ea se invecineaza cu Romania si asa ne da ca ne invecinam cu vreo 9-10 tari dintre care chiar si arhipelaguri tropicale exotice!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Era un show la TV in State cu Jay Leno, care oprea lumea in Los Angeles langa Ocean si plajele din Los Angeles sa le intrebe una - alta si daca 2-3 persoane din cateva sute nimereau raspunsul, era mult.   Erau si intrebari de geografie in perioada cand a fost invadat Irak ... Unde se afla Irak??? 

 - Unu a raspuns ca trebuie sa fie foarte aproape daca a fost mobilizat si Infanteria!!! ... ca au mers pe jos americanii pan'acolo :donatello:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×