Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Va fi sau nu război în Ucraina?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

24 minutes ago, zod said:

 

 

 

-                00000000000000000 _Map-of-soviet-republics-in-Ukraine-in-1918-on-Wikipedia.jpg

-                         00000000000 Rossia win 2022 - Federative and autonom republics -XXI_ v2.png

 

Ok. Ai băgat, ca de obicei, aiurea niște hărți care n-au relvanță cu ceea ce discutam. Situația este asta:

1. Predicțiile tale anterioare au fost egale cu zero. Anume ălea cum că Ucraina va fi făcută harcea-parcea pe termen scurt iar hălci din Ucraina vor fi fost date Ungariei, României etc. :laugh:

E clar că predicțiile tale nu s-au adeverit!

2. Bine, poți face în continuare predicții sf, cum ai făcut mai devreme,  vizavi de faptul cum că Rusia va ceda  Iranului și Chinei niscai cadouri teritoriale!:laugh: O la fel de mare aiureală, ca și cu celelalte, dar, nah, ăstea sunt predicțiile tale. 

3. Eroul tău, mă rog, al vostru, Putin, pe termen mediu și lung  va fi considerat vinovat pentru ceea ce a declanșat în Ucraina și chiar va fi considerat criminal de război de către lumea civilizată. Mă rog, ai libertatea de a contesta sintagma „lumea civilizată”. 

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Vriies a spus:

Ok. Ai băgat, ca de obicei, aiurea niște hărți care n-au relvanță cu ceea ce discutam. Situația este asta:

1. Predicțiile tale anterioare au fost egale cu zero. Anume ălea cum că Ucraina va fi făcută harcea-parcea pe termen scurt iar hălci din Ucraina vor fi fost date Ungariei, României etc. :laugh:

E clar că predicțiile tale nu s-au adeverit!

2. Bine, poți face în continuare predicții sf, cum ai făcut mai devreme,  vizavi de faptul cum că Rusia va ceda  Iranului și Chinei niscai cadouri teritoriale!:laugh: O la fel de mare aiureală, ca și cu celelalte, dar, nah, ăstea sunt predicțiile tale. 

3. Eroul tău, mă rog, al vostru, Putin, pe termen mediu și lung  va fi considerat vinovat pentru ceea ce a declanșat în Ucraina și chiar va fi considerat criminal de război de către lumea civilizată. Mă rog, ai libertatea de a contesta sintagma „lumea civilizată”. 

"lumea civilizata" insemnand america si sclavetii ei. Din ce in ce in ce mai putin important la nivel modial. Lumea "necivilizata" e aia care conteaza.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
54 minutes ago, titi_greucean said:

"lumea civilizata" insemnand america si sclavetii ei. Din ce in ce in ce mai putin important la nivel modial. Lumea "necivilizata" e aia care conteaza.

Era clar că pentru rusofili ca tine, lumea civilizată înseamnă america și sclaveții ei. :laugh: De la tine, ce să mai zic? Chiar așteptam să spui că lumea civilizată înseamnă Coreea de Nord și Pakistanul!  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, Vriies a spus:

Ok. Ai băgat, ca de obicei, aiurea niște hărți care n-au relvanță cu ceea ce discutam. Situația este asta:

1. Predicțiile tale anterioare au fost egale cu zero. Anume ălea cum că Ucraina va fi făcută harcea-parcea pe termen scurt iar hălci din Ucraina vor fi fost date Ungariei, României etc. :laugh:

E clar că predicțiile tale nu s-au adeverit!

2. Bine, poți face în continuare predicții sf, cum ai făcut mai devreme,  vizavi de faptul cum că Rusia va ceda  Iranului și Chinei niscai cadouri teritoriale!:laugh: O la fel de mare aiureală, ca și cu celelalte, dar, nah, ăstea sunt predicțiile tale. 

3. Eroul tău, mă rog, al vostru, Putin, pe termen mediu și lung  va fi considerat vinovat pentru ceea ce a declanșat în Ucraina și chiar va fi considerat criminal de război de către lumea civilizată. Mă rog, ai libertatea de a contesta sintagma „lumea civilizată”. 

3.) Nu te supara dar iar citesti pe sarite, asa ca ma repet, Putin si alti lideri rusi au fost deja judecat si condamnati la Haga pentru genocid, iar Rusia declarata oficial ca stat terorist de catre NATO, deci tine deja de trecut iar nu de viitor cum spui tu ca va fi considerat... 

Din moment ce nu accepti faptul ca predictile mele s-au adeverit si mai mult ca sigur ca nu ai urmarit nici predictiile d-lui Mircea Dogaru in ciclul de emisiuni Batalia pentru Romania de pe OTV si DDTV, inainte si pe TVR2 cred, unde preconiza acest scenariu pentru Ucraina de pe atunci. 

Asta ca sa nu imi arog personal acest merit, eu doar spuneam ce s-a aratat anterior pe cand Ucraina era inainte de Revolutia Portocalie pe vremea lui Leonid Kucima in relatii foarte apropiate cu Rusia. 

Ma intorc in prezent si constat ca Ucraina va merge cu razboiul pana la capat fortand Rusia sa faca acelasi lucru. 

Rusia nu poate exista in siguranta alaturi de o Ucraina suprainarmata constant si dornica de a-si recupera si ultima palma de pamant si prin urmare vor trebui sa o anihileze in totalitate insa in etape. 

Daca astazi Rusia controleaza Ucraina locuita de etnicii rusi, problema este ca nu are frontiere naturale uusor de aparat iar trupele ucrainene au ordin sa le cucereasca, in acest fel dupa cum spuneam Rusia va trebui sa atinga Niprul pe toata lungimea fluviului construind o linie fortificata alaturi de fluviu. 

Pe mai departe vor spulbera Kievul si vor incercui Ucraina de Vest cu ajutorul Belarusului pana in Transcarpatia si Bucovina de Nord. 

Republica Moldova va primi teritorile voivodale pana la gurile Niprului devenind o confederatie de state, stat clientelar in unionat cu Federatia Rusa. 

Fara acest plan de anvergura Rusia nu va putea fi sigura nici de frontiera viitoare de pe Nipru, deoarece Ucraina indiferent cat de mica va fi tot va fi alimentata cu arme si va continua ofensiva. 

Totusi o linie fortificata pe Nipru ar insemna un dezastru strategic pentru Ucraina care ar putea accepta in final situatia. 

Partea buna ar fi ca Republica Moldova ar primi inapoi Transnistria si ar fi primita in NATO-UE, mai pe scurt ar fi cedata in sfera de influenta a Romaniei. 

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asadar fara o linie fortificata pe Nipru, trupele rusesti nu vor putea la nesfarsit sa reziste pe amplasamentul actual si nici sa pastreze Crimeea, din acest motiv se forteaza frontul tot in Donbas si tot aici se aduc intariri, dar spargerea frontului ucrainean poate avea loc in orice clipa in orice loc de pe lungimea acestuia de la Kiev pana la Dnipro. 

Prin urmare Rusia va incerca sa atinga Niprul pentru a-si asigura o frontiera rezistenta si de durata. 

Atunci ar fi posibil inchiderea conflictului macar inghetarea acestuia pentru ani de zile cel putin. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
9 hours ago, zod said:

3.) Nu te supara dar iar citesti pe sarite, asa ca ma repet, Putin si alti lideri rusi au fost deja judecat si condamnati la Haga pentru genocid, iar Rusia declarata oficial ca stat terorist de catre NATO, deci tine deja de trecut iar nu de viitor cum spui tu ca va fi considerat... 

 

Din moment ce nu accepti faptul ca predictile mele s-au adeverit... 

 

Și câți ani i-au dat? :biggrin: Arata sentința prin care Tribunalul Internațional de la Haga deja l-a condamnat pe Putin!

 

Normal că predicțiile tale nu s-au adeverit. Cum a fost aia, de ex., cum că Ucraina va fi hăcuită și bucăți din ea vor fi date Poloniei, Ungariei și României. Sau aia în care afirmi „Kievul va fi ras din temelii”.

 

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Vriies a spus:

Și câți ani i-au dat? :biggrin: Arata sentința prin care Tribunalul Internațional de la Haga deja l-a condamnat pe Putin!

 

Normal că predicțiile tale nu s-au adeverit. Cum a fost aia, de ex., cum că Ucraina va fi hăcuită și bucăți din ea vor fi date Poloniei, Ungariei și României. Sau aia în care afirmi „Kievul va fi ras din temelii”.

 

Pai tu nu vezi ca a fost hacuita si data Rusiei?! 

Tu nu vezi ca sudul si estul Ucrainei nu au intrat in Rusia cu numele de Ucraina si nici ca un intreg ci au impartit-o in republici, fiecare separate, adica au destructurat-o mai intai stergandu-i identitatea?!

2.) Nu stiu cati ani i-au dat si nici nu ma intereseaza stirile propagandistice, consider ca mi-am luat doza prin Revolutia Romana in direct. 

... iar Kievul a fost invadat o data si va fi si a doua oara, in plus are o locatie fatala in situatia actuala cand Niprul poate deveni singura frontiera sigura a Rusiei. 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aloo? Pamantul catre Zod! Vorbeam de impartirea Ucrainei intre Polonia, Ungaria si Romania, nu despre ce vorbesti tu acolo. Despre astea ai spus ca se vor intampla pana in toamna, inclusiv cu ce teritorii va primi fiecare tara din cele 3. .Chiar uiti de la mana pana la gura despre ce vorbeam?

Acum 25 minute, zod a spus:

Pai tu nu vezi ca a fost hacuita si data Rusiei?! 

Tu nu vezi ca sudul si estul Ucrainei nu au intrat in Rusia cu numele de Ucraina si nici ca un intreg ci au impartit-o in republici, fiecare separate, adica au destructurat-o mai intai stergandu-i identitatea?!

2.) Nu stiu cati ani i-au dat si nici nu ma intereseaza stirile propagandistice, consider ca mi-am luat doza prin Revolutia Romana in direct. 

... iar Kievul a fost invadat o data si va fi si a doua oara, in plus are o locatie fatala in situatia actuala cand Niprul poate deveni singura frontiera sigura a Rusiei. 

 

 

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am discutat niciodata separat de partitia Ucrainei doar spre Romania, Polonia si Ungaria... si Moldova, si cea mai mare parte ar fi revenit Rusiei si Belarusului, plus o Ucraina de vest cam de marimea Romaniei care ar fi devenit un stat exclusiv continental inconjurat la 360 de grade de Federatia Rusa si sau de state clientelare acesteia. 

Acesta era scenariul care se intrezarea la orizont pe atunci si poate chiar si acum. 

Statele NATO vecine ar putea interveni in Ucraina de vest daca si aceasta regiune ar fi in curs de anihilare similar cu capitularea Germaniei, astfel ca in Ucraina de vest va exista un sector polonez, altul ungar si altul romanesc. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×