Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Va fi sau nu război în Ucraina?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 7 ore, Vriies a spus:

Haoleu, maică! Adică Rusia atacă Ucraina, un stat suveran din Europa, provocând dezastre, morți, distrugeri, criză mondială, amenințând apoi Europa cu arma nucleară... și tot UE și SUA sunt de vină! Probabil că dacă următoarea țintă a atacului Rusiei ar fi România, tot UE și SUA ar fi de vină!

Hai că nu mai pot, mi-e rău și mi-ai stricat destul feng - shui - ul. :laugh: Te las cu convigerile tale și iau o pauză de forum.

Să fie pace și să ne iubim!

Nu iti pare ciudat ca in Ucraina nu exista proteste antiguvernamentale anti-razboi si pentru pace?! 

Din partea Ucrainei nu exista un numar statistic cu soldatii ucraineni morti, dar culmea ca stiu exact si zilnic cati soldati rusi mor zilnic, cat este totalul plus armamentul distrus. 

Totul este regizat sa para ca in Ucraina nu mor soldati ucraineni, nici nu dezerteaza si ca exista o veselie si un consimtamant general si reciproc de a te arunca in razboi. 

Mai nou au prezentat ca au si sute ori mii de ucrainence-soldat. 

Cat de penibil si de patetic suna toata aceasta demagogie nerusinata care faureste o generatie si o tara intreaga de orfani prin promisiuni desarte. 

PS: Refuz sa cred ca expertii si liderii SUA-UE nu cunosteau faptul ca sanctiunile asupra Rusiei vor afecta crunt Europa si lumea intreaga. 

In plus au mers mult mult prea departe, eu zic ca nu mai exista cale de intoarcere de la distrugerea economica a UE. 

PS: Foarte curand ne vom trezi la realitate. 

Pana in primavara anului viitor razboiul se va stinge si doar va mai mocni. 

In timp ce Kievul va cadea intr-o noua blocada ruso-belarusa (belarusii vor fi considerati mercenari), capturarea Republicii Moldova va insemna invaluirea trupelor ucrainene in Herson si lichidarea acestora.

In acest mod Rusia va captura tot sudul Ucrainei aprovizionand asigurandu-si logistica pe mare. 

Trupele ucrainene vor trebui sa lupte pe un front din ce in ce mai vast si cu arme tot mai putine... 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Napoleon

Retragerea lui Napoleon din Moscova la 19 octombrie 1812 !!!

A mai fost razboi si retragere militara in Ukraina cu 210 ani in urma, nici atunci n-au avut succes si nimeni n-a castigat nimic.  Lumea nu vrea sa invete din istorie, trecut.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce Rusia a copiat la indigou razboiul dronelor ucrainene, acum americanii ii suspecteaza pe rusi ca au spionat cu dronele actiunile de contraatac a fortelor ucrainene, iar acum le vor copia pentru a para contraatacul ucrainean si pentru a relansa o contraofensiva masiva de succes. 

PS: Pana la urma fortele ruse asa cum sunt ele se pare ca au o forma de viclenie specifica, felul in care au invins toti adversarii superiori de la Hoarda de Aur la polonezi, francezi si germani. 

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Untitled-design-2022-10-19T151503.340-705x529.jpg

Asta nu e turistica sau tabara in corturi ... :no: ,,, este o metoda de supravietuire in zona necunoscuta de multi, natura asa cum este "in natura" iar daca apare si bomba nucleara se cheama catastrofa.   Se aduna lemne uscate, se face foc fara sa arda padurea, se si gateste ceva daca deja s-a pris si un iepure macar, insa trebuie stiut cum???   stiinta de IT nu ajuta deloc la aceasta  aplicatie din pacate.    Suedezii deja fac exercitii cu populatie sa fie gata de orice in viitor.

Sint informatii foarte utile pe aceste site-uri despre ... care pe noi bunicul ne-a educat sa stim sa folosim cutitul care este arma, pe urma inventar de bucatarie, etc.   De recunoscut plantele edibile si tot ce ne ofera padurea.

https://www.noklapja.hu/aktualis/2022/10/20/a-svedek-mar-a-vilagvegere-keszulnek/

https://www.startlap.hu/noknek/a-sved-kormany-mar-kesziti-a-lakossagot-a-katasztrofara/?utm_source=startlap_hu_jumper&utm_medium=pad&utm_campaign=20220322

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

loyd austin ii ameninta pe iranieni ca sunt parte a conflictului pentru ca furnizeaza armament Rusiei. Foarte tare logica americaneasca. ADICA RECUNOASTE CA USA ESTE IN RAZBOI CU RUSIA, ca doar asta face de 8 luni. Furnizeaza armament Ucrainei.

Incredibil ce prostalai au ajuns sa conduca america.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
17 hours ago, The Unknown said:

Untitled-design-2022-10-19T151503.340-705x529.jpg

Asta nu e turistica sau tabara in corturi ... :no: ,,, este o metoda de supravietuire in zona necunoscuta de multi, natura asa cum este "in natura" iar daca apare si bomba nucleara se cheama catastrofa.   Se aduna lemne uscate, se face foc fara sa arda padurea, se si gateste ceva daca deja s-a pris si un iepure macar, insa trebuie stiut cum???   stiinta de IT nu ajuta deloc la aceasta  aplicatie din pacate.    Suedezii deja fac exercitii cu populatie sa fie gata de orice in viitor.

Sint informatii foarte utile pe aceste site-uri despre ... care pe noi bunicul ne-a educat sa stim sa folosim cutitul care este arma, pe urma inventar de bucatarie, etc.   De recunoscut plantele edibile si tot ce ne ofera padurea.

 

aoooleoo...sunt romani care fac asta fara nicio pregatire, pleaca omul cu vaca sau cu oile la munte si uite asa se descurca

se vede ca in SUA chestia asta se categosiseste ca fiind tehnica de supravietuire, dar pentru multi romani e rutina!

in Romania natural/providential ii este oferit omului TOT ce are nevoie!

Editat de Rayn
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

apropo la tema....

de ce agresiunea SUA in fosta Iugoslavie n-a fost SLAVA IUGOSLAVIA?

 

re-subliniez parerea mea, se poate regasi sub aceasta forma de exprimare diplomatica

Acesta este un război proxy de facto între vest și Rusia, folosind forțele ucrainene ca sabie a NATO

Editat de Rayn
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 22 minute, Rayn a spus:

aoooleoo...sunt romani care fac asta fara nicio pregatire, pleaca omul cu vaca sau cu oile la munte si uite asa se descurca   se vede ca in SUA chestia asta se categosiseste ca fiind tehnica de supravietuire, dar pentru multi romani e rutina!    in Romania natural/providential ii este oferit omului TOT ce are nevoie!

Sint si Americani care procedeaza la fel fara nici o pregatire si pe urma vezi la TV cate sute de mii de hectare de padure s-a ars, cati pompieri au murit si animale salbatice pe langa cei care locuiesc in acele zone ieftine si n-au facturi de plata sau taxe de proprietate, etc.,!!!  

Articolul am gasit in ziar maghiar si am uitat sa traduc macar cuvantul "sved" = suedez, ca ei fac aceste antrenamente, nu americanii.   In State NU exista decat pentru politicieni loc de ascuns si cine si-a mai facut buncar prin anii '50 - '60 si au remodelat sa nu le fie si mormant locul sigur sub pamant.  Nu le pasa de populatie in caz de ceva, vor veni altii sa le voteze!!! 

Casele nu sint construite cu pivnite decat la comanda foarte speciala, dar si alea in trecut au fost ridicati de arhitecti germani sau europeeni.   Prin New York cladirile vechi au pivnite, dar nu cred ca cele noi au locuri speciale pentru locuitori daca nu vor cobori in Statiile de Metro.  

La noi si METRO este la suprafata, nu tramvai ca are statii putine si e folosit mai mult de ilegali si cei fara case desi pentru studenti este gratuit, dar n-au curaj sa urce ca mereu se gasesc agresori in vagoane in ultima vreme.   A fost si ieri un caz.  Copiii mei au folosit serviciile la inceput cand au pus in funtionare, de mers la facultate si pe stadion la meciuri. 

Eu nu sint interesata, ocolesc si strazile pe care circula ca are 2 trasee numai sau 3 cu Aeroportul.  Leaga 2 parti din marele oras unde sint universitati si ar avea de condus masina, asa este mai rapid si sigur ca nu pierd timp la semafore.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 52 minute, titi_greucean a spus:

Incredibil ce prostalai au ajuns sa conduca america.

Au fost votati democRATSii si de foarte multi romani analfabeti care credeau ca asa li s-a spus, ca Trump nu este bun ... remember!!!   Doar cu unu ca el au ajuns in Trezoria nationala sa fure cat doresc si pot cara sa nu le rupa masinile, etc.   Cica bideul nu-si aminteste ca fiul sa fi fost implicat in afaceri cu UKraina :surrender:   Este un teatru jucat pentru religiosii americani si sectanti care l-au votat si care au reusit sa falsifice voturile ca este usor de furat ziua daca ai naivi care te cred si nu te vad ca te-au orbit.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×